ET200SP CPU

ET200SP CPU

05.04.2024 37

ET200SP CPU to jednostka centralna modułowego systemu rozproszonych wejść i wyjść firmy Siemens, która zalicza się do komponentów systemu automatyki SIMATIC. Urządzenie to spełnia funkcję kompaktowej stacji z licznymi zabezpieczeniami i usprawnieniami technicznymi. Poszczególne modele CPU z powodzeniem sprawdzają się w licznych zastosowaniach, a przy tym mogą pracować w zróżnicowanych warunkach. Jednostki dysponują również interfejsami komunikacyjnymi, co podnosi ich funkcjonalność.

Jakie ma zastosowanie jednostka centralna ET200SP CPU?

ET200SP CPU znajduje zastosowanie głównie w komunikacji z różnymi urządzeniami rozproszonymi w sieciach PROFIBUS-DP oraz PROFINET. Jednostki centralne z tej serii znajdziesz w ofercie naszego sklepu Magsteron. Modele dostępne w naszym sklepie internetowym cechują się wysoką wydajnością pracy i zapewniają optymalną efektywność działania, są także proste w rozbudowie. Stacja ta może współpracować z dodatkowymi modułami sterowania, modułami technologicznymi czy modułami czujników, softstarterów i falowników. CPU posiada zintegrowane interfejsy komunikacyjne, co umożliwia wstępne przetwarzanie danych z poziomu wejść i wyjść. Takie rozwiązanie odciąża jednostkę, która może bardziej wydajnie realizować inne operacje.

Instalacja i okablowanie

Do montażu elementów jednostki centralnej służy dedykowana szyna. Ze względu na modułową konstrukcję stacji, poszczególne komponenty zatrzaskowe i przewodzące są bezpośrednio zintegrowane z modułami. Za pomocą odpowiedniego docisku możesz łatwo podłączyć tylną magistralę danych. Elementy systemu są ustawiane tuż obok siebie, co ułatwia montaż i przyczynia się do oszczędności miejsca. Do połączenia czujników z modułami sygnałowymi nie są potrzebne dodatkowe listwy i stojaki, dzięki czemu ryzyko błędów montażowych jest zredukowane. Dużą zaletą pozostaje przejrzyste i proste okablowanie stacji. Oddzielenie podzespołów elektrycznych i mechanicznych CPU zmniejsza prawdopodobieństwo awarii spowodowanych ich niewłaściwym ustawieniem. Na etapie rozruchu możesz też testować uruchomienie obwodów wejść i wyjść. Nie bez znaczenia pozostaje brak konieczności ingerowania w okablowanie przy wymianie modułów.

Obsługa i integracja

Jednostki centralne z tej serii są wyjątkowo przystępne w obsłudze. System bazuje bowiem na rozwiązaniach zapożyczonych ze standardowych sterowników PLC SIMATIC, a także aplikacji Windows oraz podstawowej wizualizacji danych. Prostotą odznacza się także proces aktualizacji, w ramach której możesz sprawnie dostosować CPU do pozostałych elementów wyposażenia układu automatyki. Obsługa stacji zgodnie z zaleceniami firmy Siemens jest w pełni bezpieczna, co sprzyja efektywnej pracy całej instalacji z rozproszonymi wejściami i wyjściami. Poszczególne komponenty systemu powinny być integrowane zgodnie z zasadami w zakresie ochrony maszyn i urządzeń, co dotyczy wszystkich produktów firmy Siemens oraz komponentów innych marek. Integracja jednostki centralnej w układzie automatyki jest wyjątkowo łatwa. Konfigurację kontrolerów z elementami SIMATIC możesz przeprowadzić za pomocą STEP7 w środowisku TIA Portal, dzięki czemu stacja będzie pracować zgodnie z innymi podzespołami. Prace inżynieryjne są realizowane lokalnie lub zdalnie. Do integracji z wyposażeniem innych producentów możesz użyć odpowiednich bibliotek.

Dlaczego warto wybrać jednostkę centralną Siemens ET200SP CPU?

Siemens ET200SP CPU to urządzenie bardzo uniwersalne, a przy tym zapewniające wysokie bezpieczeństwo pracy. Jednostka centralna tego systemu może być eksploatowana w zróżnicowanych środowiskach, włącznie z obszarami narażonymi na znaczne obciążenia mechaniczne czy strefami zagrożonymi wybuchem. Oferowane przez nas urządzenia bardzo dobrze sprawdzają się w licznych zastosowaniach z zakresu automatyzacji, co wynika również z szerokiej dostępności opcjonalnych modułów rozszerzających. W naszym sklepie oferujemy także inne komponenty, które znajdują zastosowanie w branży automatyki przemysłowej, m.in. liczniki, styczniki, panele HMI, serwowzmacniacze, zasilacze, złącza czy wyłączniki silnikowe.

Bezpieczeństwo pracy

Jednostka centralna stacji ET posiada funkcję hot-swappingu, która umożliwia wymianę modułu podczas bezpośredniej obsługi systemu. W razie awarii elementy elektroniczne CPU można zdemontować bez zatrzymywania pracy. Takie rozwiązanie pozwala na kontynuowanie realizowanych zadań, co ogranicza potencjalne przestoje w wykonywaniu bieżących procesów. Jednostka centralna posiada przednie złącza sygnałowe o specyficznej budowie, która niweluje konieczność ingerencji w przewody na etapie wymiany. Na uwagę zasługują także specjalne krzywki kodowe, gwarantujące ochronę instalacji w przypadku nieprawidłowego doboru modułów. O bezpiecznej pracy urządzenia decyduje również funkcja redundancji. System da się połączyć z magistralą danych przy użyciu dwóch interfejsów PROFIBUS, a uszkodzenie jednego z nich prowadzi do przekazania kontroli nad procesami drugiemu. Zachęcamy do kontaktu z naszym sklepem i sprawdzenia aktualnej oferty.