Falownik V1000. Czym się wyróżnia?

Falownik V1000. Czym się wyróżnia?

27.04.2021 185

Falownik V1000 to wysokiej klasy przemienniki częstotliwości renomowanej marki YASKAWA, będącej jednym z największych producentów rozwiązań dla automatyki przemysłowej. Urządzenia z tej serii znajdują szerokie zastosowanie w dziedzinie sterowania ruchem, pozwalając na zamianę prądu stałego na przemienny o regulowanej częstotliwości wyjściowej. Falowniki firmy Yaskawa znaleźć można w ofercie sklepu Magsteron.

Czym się wyróżnia falownik V1000?

Falownik V1000 zapewnia energooszczędną i łatwą obsługę w wielu obszarach zastosowań. Urządzenie to znacząco zwiększa wygodę orientacji procesowej, oferując użytkownikom wysoką funkcjonalność oraz gwarancję bezpieczeństwa. Wszystkie falowniki z serii wyposażone zostały w 2-kanałową funkcję bezpiecznego wyłączania momentu obrotowego. Ich zastosowanie z powodzeniem zastępuje klasyczne styczniki silnikowe, przyczyniając się do zwiększenia niezawodności działania przy jednoczesnym obniżeniu kosztów.

Szerokie zastosowanie

Przemienniki częstotliwości z tej serii należą do falowników ogólnego przeznaczenia, które znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Z powodzeniem nadają się zarówno do realizacji zarówno podstawowych operacji, jak i zadań wymagających szczególnej funkcjonalności. Urządzenia te wykorzystywane są m.in. w pompach perystaltycznych, podajnikach wstęgi czy dozownikach ślimakowych, a także wrzecionach oraz innych systemach o dużej prędkości obrotowej. Optymalne parametry funkcjonalne poszczególnych modeli pozwalają na zastosowanie przemienników częstotliwości YASKAWA w wielu operacjach z zakresu automatyki przemysłowej.

Łatwa obsługa

V1000 zapewnia łatwą obsługę i posiada niewielkie rozmiary, a przy tym charakteryzuje się wysoką mocą. Urządzenia te cechują się długą żywotnością, zapewniając bezproblemową pracę przez 24 godziny na dobę przy nawet 80 proc. obciążenia znamionowego. Wszelkie zmiany prędkości są szybko wykrywane, co przekłada się na wzrost wydajności maszyny. W trybie online przeprowadzić można strojenie, poprawiając w ten sposób sprawność silnika. Istnieje też możliwość zastosowania opcjonalnego zasilania zewnętrznego 24 V DC, a także utrzymania komunikacji i przepływu danych w przypadku awarii zasilania.

Prosta instalacja i serwisowanie

Instalacja falowników YASKAWA z tej serii jest bardzo łatwa, dzięki czemu redukuje koszty i oszczędza czas. Montaż przeprowadzić można nawet na małej przestrzeni, a wstępnie ustawione parametry aplikacji niwelują konieczność wieloetapowej konfiguracji. Wszystkie modele z serii obsługiwane są w taki sam sposób. Za sprawą narzędzia wizualnego DriveWorksEZ, indywidualne programowanie ogranicza się do przesuwania ikon. W ten sposób tworzyć można unikalne sekwencje i funkcje wykrywania, a następnie po prostu przenosić je na falownik. Problemów nie sprawia też serwisowanie, w ramach którego da się szybko wymienić części i zminimalizować przestoje. Aby przeprowadzić naprawy, wystarczy zdjąć płytę zaciskową. Czas konfiguracji skraca bezśrubowy zacisk sterujący.

Instrukcja obsługi falownika Yaskawa V1000

Instrukcja obsługi falowników V1000 jest bardzo intuicyjna. System obsługi wszystkich modeli opiera się na tych samych zasadach, a parametry aplikacji są wstępnie skonfigurowane. Instalacja powinna być przeprowadzona w odpowiednim środowisku, które zapewnia optymalne warunki eksploatacyjne dla urządzenia. Jeżeli falownik ma być zamontowany w skrzynce elektrycznej, należy uwzględnić w jej otoczeniu klimatyzator lub wentylator chłodzący.

Warunki środowiskowe

Instalacja falownika powinna się odbywać w pomieszczeniu, którego temperatura otoczenia wynosi od -10 do +40 stopni Celsjusza. Wilgotność względna musi utrzymywać się na poziomie 95% lub niższym, bez kondensacji. Urządzenie powinno być instalowane w obszarze wolnym od wiórów metalowych, mgły olejowej, wody, kurzu oraz innych ciał obcych, a także materiałów łatwopalnych i radioaktywnych. W jego otoczeniu nie powinny znajdować się szkodliwe gazy i ciecze, a także występować nadmierne drgania. Nie zaleca się instalacji falownika przy bezpośredniej ekspozycji na oświetlenie słoneczne.

Montaż

Urządzenie powinno się montować w pozycji pionowej, aby zapewnić pożądaną efektywność chłodzenia. Wokół falownika powinno być pozostawione wolne miejsce. Przy okablowaniu głównego obwodu, należy zwrócić uwagę na zastosowanie odpowiednich filtrów linii zasilającej. Nie można przy tym przekroczyć podanych przez producenta wartości momentu dokręcania. Odgałęzienia przewodu muszą być zabezpieczone za pomocą odpowiednich bezpieczników bezzwłocznych, dobranych do znamionowej wartości wejściowej falownika - typu J, T lub CC. Do okablowania zaleca się zastosowanie przewodów z nasadkami pierścieniowymi, sztywnych lub elastycznych. Długość odcinka bez izolacji powinna być równa 8 mm.

Uziemienie

Falowniki z tej serii zawsze powinny być podłączane do uziemienia z godnie z przepisami lokalnymi oraz ogólnymi zaleceniami technicznymi. Ze względu na generowanie prądu upływowego o wartości powyżej 3,5 mA, konieczne jest spełnienie określonych warunków. Przekrój poprzeczny uziemienia ochronnego musi mierzyć co najmniej 10 mm 2 lub 16 mm w zależności od modelu, a zasilanie powinno być rozłączanie automatycznie po przerwaniu przewodu. Należy zadbać o jak najmniejszą długość przewodów uziemiających, a także sprawdzać zgodność impedancji z wymaganiami bezpieczeństwa i instalacji. Do uziemiania falownika z innymi urządzeniami nie powinno się używać wspólnego przewodu. W przypadku kilku przetwornic, przewody nie mogą tworzyć pętli.

Część mechanizmu produkcyjnego

Tryby sterowania

Falowniki z tej serii posiadają trzy tryby sterowania, które dostosować można do potrzeb pracy. Urządzenia obsługują normalne i duże obciążenia, różniące się parametrami znamionowymi prądu wyjściowego. Domyślny tryb sterowania znajduje zastosowanie zwłaszcza wówczas, gdy zachodzi potrzeba zasilania kilku silników za pomocą jednego przemiennika lub wymiana napędu o nieznanych ustawieniach parametrów. Tryb sterowania wektorem pola magnetycznego w pętli otwartej sprawdza się w aplikacjach wymagających zmiennej prędkości, a także szybkiej i precyzyjnej regulacji. Tryb sterowania wektorem pola magnetycznego w pętli otwartej w silniku ze stałym magnesem służy natomiast do obsługi aplikacji z obniżonym momentem, w zależności od obciążenia silnika. Sprawdza się w przypadku aplikacji, które wymagają zaoszczędzenia energii.

Falownik YASKAWA V1000 w ofercie Magsteron

Falowniki YASKAWA V1000 to wyjątkowo wydajne urządzenia, które zachowują swoje parametry użytkowe nawet w przypadku regularnej oraz intensywnej eksploatacji. Przetwornice te szybko reagują na zmiany prędkości i obciążenia, a możliwość opcjonalnego zasilania zapewnia niezawodną pracę nawet w razie awarii. Falowniki z tej serii znaleźć można w ofercie Magsteronu, gdzie dostępnych jest wiele modeli w bardzo atrakcyjnych cenach. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem w tej kategorii.