Falowniki Yaskawa

Falowniki Yaskawa

01.07.2021 14

Falowniki Yaskawa to wysokiej klasy urządzenia, należące do najpowszechniej wykorzystywanych przetwornic częstotliwości w warunkach przemysłowych. Do szczególnie popularnych należą urządzenia z serii V1000, przeznaczone do realizacji prostych i zaawansowanych aplikacji. Urządzenia te posiadają wektorową regulacją prądu, cechują się dużą wydajnością i oferują wiele możliwości rozbudowy. Przemienniki częstotliwości firmy Yaskawa znaleźć można w asortymencie sklepu Magsteron.

Dlaczego warto wybrać falowniki Yaskawa?

Falowniki Yaskawa to urządzenia bardzo dobrze wyposażone, elastyczne pod względem możliwości zastosowań oraz przyjazne dla środowiska. Poszczególne modele dysponują wieloma praktycznymi funkcjami, a także pozwalają na przeprowadzenie komunikacji sieciowej. Przetwornice te z powodzeniem można zastosować zarówno w nowych systemach, jak i do modernizacji starszych instalacji. Urządzenia firmy Yaskawa pozwalają na sterowanie wektorowe w pętli zamkniętej lub otwartej, z uwzględnieniem kontroli położenia i regulacji momentu obrotowego. Automatyczne dostrajanie kompensuje zmiany temperatury, a zarazem optymalizuje wydajność. Za sprawą wysokiej częstotliwości iniekcji sterowanie pętlą silników odbywa się bardzo precyzyjnie. Falowniki dysponują szybkimi ogranicznikami napięcia i prądu, dzięki czemu w okresach zwiększonego zapotrzebowania praca napędu może być ciągła.

Łatwa konfiguracja i użytkowanie

Przemienniki częstotliwości firmy Yaskawa komunikują się ze wszystkim podstawowymi sieciami przemysłowymi, zapewniając efektywne monitorowanie i kontrole. Do konfiguracji służy dedykowane oprogramowanie, a także zestaw dodatkowych narzędzi. Falowniki te posiadają funkcję bezpiecznego wyłączania momentu, co ogranicza przestoje w przebiegu aplikacji. Programowanie wbudowanych bloków funkcyjnych dodatkowo podnosi elastyczność pracy, eliminując wymóg stosowania osobnych sterowników. Obecność pamięci konfiguracyjnej i modułu USB sprzyja wygodzie konfiguracji wielu napędów. Przetwornice wyposażyć można w zasilacz sterujący, który maksymalizuje wydajność poprzez utrzymanie komunikacji sieciowej po utracie zasilania głównego. Do tworzenia kopii zapasowej konfiguracji wykorzystać można wyjmowaną listwę zaciskową, a zintegrowany dławik zredukuje harmoniczne wyjściowe. Urządzenia wykonane zostały z solidnych materiałów.

Jakie parametry posiada falownik Yaskawa V1000 CIMR-VC4A0004BAA?

CIMR-VC4A0004BAA to falownik Yaskawa V1000. Model ten jest przemiennikiem wektorowym, wyposażonym w trzy fazy wejściowe oraz trzy fazy wyjściowe. Maksymalna moc przy kwadratowym oraz liniowym obciążeniu znamionowym w napięciu wyjściowym wynosi 0,75 kW. Podobnie jak inne urządzenia z serii model ten jest falownikiem ogólnego przeznaczenia. Ich przeciążalność sięga 150% podczas pracy przy wysokim obciążeniu, a w trybie pracy normalnej 120%. Takie parametry pozwalają na napędzanie silników z typoszeregu większych o jeden rozmiar. Częstotliwość wyjściowa tych przemienników to 400 Hz, dzięki czemu doskonale sprawdzają się one w przypadku urządzeń o wysokiej prędkości obrotowej, takich jak wrzeciona.

Praca z falownikiem Yaskawa

Trwała konstrukcja

Oferowane przez nas falowniki są niezawodne w działaniu, co wynika z ich trwałej konstrukcji. Budowa przemienników zapewnia bezawaryjną i długą eksploatację, sięgającą nawet dziesięciu lat bez interwencji serwisowej. Urządzenia te szybko reagują na zmiany prędkości i obciążenia, co znacząco usprawnia wydajność napędzanych maszyn. Za sprawą wbudowanych funkcji kontynuowania pracy po utracie napięcia zasilania, możliwe jest utrzymanie ciągłego ruchu sterowanego silnika. Po wystąpieniu błędu, falowniki samoczynnie uruchamiają się ponownie. Nie bez znaczenia pozostaje obecność dodatkowych funkcji zabezpieczających, takich jak ochrona przed utykiem. Rozwiązanie to gwarantuje stabilną pracę jednostki przy zmianach zasilania i obciążenia. Falowniki te dysponują też wbudowanymi funkcjami sterownika PLC, które bazują na blokach funkcyjnych oraz usprawniają instalację i programowanie.

Czym charakteryzuje się falownik Yaskawa V1000 CIMR-VC4A0005BAA oraz V1000 CIMR-VC4A0002BAA?

CIMR-VC4A0005BAA i CIMR-VC4A0002BAA to wektorowe falowniki Yaskawa V1000, dysponujące trzema fazami wyjściowymi i wyjściowymi. To pierwsze urządzenie posiada maksymalną moc zadaną przy kwadratowym i liniowym obciążeniu znamionowym napięciu wyjściowym równą 1,5 kW. Tak samo jak inne modele z serii, przetwornica ta posiada niewielkie rozmiary. Falownik zmontować można szeregowo, ograniczając w ten sposób wykorzystywaną przestrzeń montażową. Tranzystory, kondensatory, wentylatory chłodzące oraz inne kluczowe komponenty napędowe są stale monitorowanie, dzięki czemu da się przeprowadzić ich terminową wymianę oraz uniknąć kosztownych przestojów. W przypadku drugiego falownika moc maksymalna dla kwadratowego lub liniowego obciążenia znamionowego napięciem wyjściowym to 0,4 kW. Tak samo jak inne przemienniki częstotliwości z serii model ten posiada bardzo uniwersalne i wszechstronne zastosowanie. Z powodzeniem nadaje się do pracy w różnorodnych aplikacjach, takich jak napędy główne maszyn, podajniki ślimakowe, przenośniki taśmowe czy schody ruchome. Falownik ten wykorzystać można również w przypadku pomp, tokarek, wentylatorów, suwnic, dźwigów czy wiertarek.

Redukcja kosztów

Wszystkie falowniki z serii wyróżniają się podwójną charakterystyką znamionową. Każdy mniejszy o jeden rozmiar przemiennik z typoszeregu może być dzięki temu stosowany razem z silnikiem większym, za sprawą wykorzystania aplikacji zmienno-momentowej. Do redukcji kosztów instalacji przyczynia się również obecność wbudowanego wejścia bezpiecznego wyłączenia momentu STO, które opracowane zostało zgodnie z normami PLd i IEC 61508, 13849-1 Cat. 3, SIL2. Takie rozwiązanie ogranicza konieczność stosowania zewnętrznych elementów układu, co przekłada się na znaczną oszczędność. Wszystkie przemienniki częstotliwości Yaskawa z tej serii spełniają ponadto szereg norm międzynarodowych, włącznie z UL, cUL, UL508C, CE czy RoHS.

Intuicyjne programowanie

Przetwornice marki Yaskawa korzystają z nowoczesnych narzędzi programistycznych, które służą do pobierania, przesyłania i obsługi parametrów napędu. Z ich pomocą można też tworzyć programy aplikacyjne, intuicyjnie rozmieszczając ikony bloków funkcyjnych w oparciu o odpowiedni symulator. Oprogramowanie dedykowane tym falownikom sprawdza się także do określania wymogów zgodności z wybranymi harmonicznymi czy szacowania kosztów operacyjnych. Do obsługi urządzeń służą takie narzędzia, jak m.in. DriveWizard, Product Selector, Energy Saving, Programming Simulator oraz Harmonics Estimator. Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem Magsteronu, gdzie znaleźć można wiele wysokiej klasy przetwornic częstotliwości firmy Yaskawa.