Falowniki Omron. Poznaj zastosowanie

Falowniki Omron. Poznaj zastosowanie

24.04.2021 320

Falowniki Omron to wysokiej klasy przemienniki częstotliwości. Ich zastosowanie pozwala na przekształcenie napięcia prądu przemiennego z sieci o stałej częstotliwości na prąd stały, który posiada regulowaną częstotliwość. Funkcjonalność ta wykorzystywana jest do kontroli momentu obrotowego, dzięki czemu umożliwia napędzanie różnego rodzaju silników i zmianę ich szybkości. Falowniki marki Omron znaleźć można w ofercie Magsteronu.

Jakie zastosowanie mają falowniki Omron?

Falowniki Omron mają bardzo szerokie zastosowanie.

Zamontowanie tego urządzenia do silnika pozwala na wykorzystanie mechanizmu, który płynnie kontroluje szybkość obrotów i zwiększa możliwości użytkowe jednostki. Firma Omron należy do najbardziej cenionych producentów na rynku automatyki przemysłowej, dlatego wszystkie oferowane przez nią przemienniki częstotliwości wyróżniają się wysoką wydajnością oraz efektywnością działania.

Schemat działania

Instalacje elektryczne dostarczają prąd o określonej częstotliwości, która pozwala na uruchomienie silnika elektrycznego pracującego z ustaloną liczbą obrotów na minutę. Zadaniem falownika jest jej modyfikacja, poprzez zamianę prądu przemiennego na stały. W zależności od modelu, zmiana częstotliwości może sięgać nawet ponad 80 Hz. Regulacja prędkości obrotowej silnika podnosi kontrolę nad jego działaniem, ponieważ umożliwia pracę z większą szybkością. Przetwornice częstotliwości marki Omron mają dzięki temu bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są do regulacji prędkości obrotowej silników wielu maszyn, w tym sprężarek, pomp, wirówek czy wentylatorów. Falowniki te służą też do kontroli pracy napędu przenośników i taśm produkcyjnych, ułatwiając modyfikację szybkości ich działania.

Zmiana wartości znamionowej prądu wyjściowego

Wartość maksymalną natężenia wyjściowego prądu falownika ogranicza zarówno częstotliwość przełączania, jak i występująca temperatura otoczenia. Im pierwszy z tych parametrów jest wyższy, tym ciszej pracuje urządzenie. Jednocześnie rośnie jednak wewnętrzna temperatura przetwornicy, co ogranicza maksymalną wartość prądu wyjściowego. Kwestia ta uzależniona jest od najbliższego otoczenia obudowy, np. warunków panujących wewnątrz szafy sterowniczej z zainstalowanym falownikiem. Wzrost temperatury środowiska obniża maksymalną wartość prądu wyjściowego przemiennika. Modele o mocy do 0,4 kW mogą być instalowane pojedynczo, bądź też w grupie. Jeżeli falowniki ustawiane są obok siebie, spadek parametrów znamionowych będzie wyższy.

Falownik Omron MX2. Czym wyróżnia się ta seria?

Falownik Omron MX2 to nowocześnie zaprojektowane urządzenie, które znacząco zwiększa możliwości sterowania silnikami i maszynami. Innowacyjny projekt tego przemiennika uwzględnia zaawansowane technologicznie algorytmy, pozwalające na uzyskanie płynnego sterowania do prędkości zerowej. Precyzja pracy pozostaje zachowana nawet w operacjach o wyjątkowo szybkim cyklu, a także podczas sterowania momentem obrotowym w pętli otwartej.

Budowa

Falowniki z tej serii mają różne rozmiary, uzależnione od znamionowej wartości prądu wyjściowego oraz mocy silnika. Każdy model dysponuje podstawowym panelem operatorskim, a także zaciskami pozwalającymi na wykonywanie połączeń elektrycznych. Przemienniki wyposażane są również w radiator, który znajduje się z tyłu obudowy. Modele o większej budowie dysponują ponadto wentylatorami chłodzącymi. Montaż znacząco ułatwiają otwory wywiercone w radiatorze - w mniejszych modelach 2, a w większych 4. W czasie działania falownika lub po jego bezpośrednim zatrzymaniu nie wolno dotykać radiatora, ze względu na wzrost temperatury. W przednią część tego elementu wbudowana jest obudowa części elektronicznej, a także panel czołowy.

Konstrukcja

MX2 to falownik, który łączy w sobie wydajne sterowanie prędkością i momentem obrotowym z wysoką sprawnością. Przy częstotliwości 0,5 Hz, wartość momentu rozruchowego utrzymuje się na poziomie 200%. Przy stuprocentowym obciążeniu momentem w zakresie prędkości 1:10 praca pozostaje ciągła, nie pogarszając przy tym parametrów silnika. Urządzenie pozwala na sterowanie pracą wentylatora, umożliwiając wydłużenie jego żywotności. Proces sterowania silnikiem usprawnić mogą różne akcesoria dodatkowe. Falownik wyposażony został we wbudowany port USB, który umożliwia komunikację z komputerem PC. Przemiennik posiada też wbudowany moduł hamujący oraz cyfrowy panel sterowania zdalnego, a także opcjonalny filtr EMC do samodzielnego montażu. Urządzenie dysponuje szerokim zestawem funkcji do sterowania maszyną, w tym pozycjonowaniem, programowaniem logiki czy synchronizacją szybkości. Model ten zintegrować można z platformą Smart Automation.

Parametry techniczne

Falownik ten występuje w klasie napięciowej 200 V lub 400 V. W zakresie mocy od 0,1 do 15 kW wyróżnia się podwójnymi danymi znamionowymi. Urządzenie dysponuje wieloma wbudowanymi funkcjami, takimi jak szybkie programowanie, ograniczenie prądu czy sterowanie silnikami z magnesami trwałymi. Standardowo przemiennik posiada wbudowany port RS485 z interfejsem MODBUS RTU, jednak istnieje możliwość opcjonalnego udostępnienia także innych sieci. Na uwagę zasługuje obecność regulatora PID, który automatycznie dostraja prędkość silnika i utrzymuje w ten sposób zadaną wartość. Użytkownik ma do dyspozycji 16 poziomów prędkości programowalnych, a także możliwość ustawienia hasła chroniącego przed nieautoryzowaną modyfikacją parametrów. Przemienniki częstotliwości MX2 produkowane od listopada 2009 wzbogacono dodatkowymi funkcjami, takimi jak obsługa wyświetlacza LCD do zapisu i odczytu danych oraz parametrów. Urządzenia dysponują też historią alarmów, którą przeglądać można w czasie rzeczywistym.

Obsługa

>Falowniki MX2 wyposażono w cyfrowy panel operatorski, którego wyświetlacz prezentuje użytkownikowi określone parametry pracy. W zależności od sygnalizacji LED, dane mogą być wyświetlane w Amperach lub Hertzach. Pozostałe diody informują o załączeniu zewnętrznego zasilania, statusie trybu programowania, monitorowaniu czy zatrzymaniu pracy. Obecność membranowych przycisków Stop/Reset oraz Run pozwala na wygodne sterowanie pracą przemiennika częstotliwości. Wszystkie modele z serii wyposażone są w tabliczkę znamionową, zlokalizowaną z prawej strony obudowy. Dane techniczne na niej zawarte powinny być zgodne ze specyfikacją napięcia zasilania, a także ustaleniami w kwestii bezpieczeństwa stosowania.

falowniki przemyslowe

Falowniki Omron MX w ofercie Magsteron

Falowniki Omron MX znaleźć można w ofercie Magsteronu. Urządzenia te pozwalają na efektywne sterowanie momentem i prędkością silnika z nieosiąganą wcześniej dokładnością, co wynika z zastosowania zaawansowanych układów przetwarzania danych cyfrowych. Falowniki marki Omron wykorzystują te rozwiązania, dzięki czemu są w stanie przeprowadzać obliczenia niezbędne do osiągnięcia wysokich wskaźników pracy. Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem Magsteronu, gdzie znaleźć można wiele przemienników częstotliwości marki Omron.