Falowniki Siemens

Falowniki Siemens

17.05.2021 253

Falowniki Siemens to wszechstronne i niezawodne przemienniki częstotliwości, występujące w kilku seriach produktowych. Urządzenia te zapewniają elastyczne możliwości konfiguracji, przez co sprawdzają się w wielu różnych zastosowaniach napędowych. Poszczególne modele wyposażane są w interfejsy komunikacyjne, a także posiadają programowe funkcje ochronne. Do zalet falowników tej marki należy ponadto ich łatwa instalacja oraz intuicyjne programowanie. Szeroki wybór przemienników częstotliwości Siemens posiada Magsteron. 

Czym charakteryzują się falowniki Siemens?

Falowniki Siemens to urządzenia o kompaktowej budowie, dzięki czemu mogą być instalowane obok siebie na stosunkowo małej powierzchni. Poszczególne urządzenia wyposażone zostały w programowalne przekaźniki wyjściowe, a także filtry przeciwzakłóceniowe. W zależności od potrzeb użytkowych i wymagań aplikacji, przemienniki częstotliwości marki Siemens mogą przeprowadzać sterowanie wektorowe lub skalarne. Za sprawą rozbudowanych możliwości komunikacyjnych, falowniki te należą do produktów wyjątkowo łatwych w obsłudze, niezawodnych oraz uniwersalnych.

Zastosowanie

Dostępne w Magsteronie przemienniki częstotliwości marki Siemens odpowiadają za zamianę prądu stałego na prąd przemienny, zyskujący w ten sposób regulowaną częstotliwość wyjściową. W przypadku zastosowania modulacji szerokości impulsów, razem z częstotliwością regulować można również wartość skuteczną wyjściowego napięcia. Falowniki te wykorzystywane są przede wszystkim do regulowania prędkości obrotowej w silnikach indukcyjnych, dzięki czemu na szeroką skalę wykorzystać można je w przemyśle. Urządzenia marki Siemens zastosować da się np. w aplikacjach wentylatorowych i pompowych, a także w przenośnikach, mieszalnikach, sprężarkach czy procesach budowy maszyn. W zależności od wymagań, wybrać można model o odpowiednich parametrach użytkowych.

Jakie zalety posiada falownik Siemens V20 i dlaczego warto wybrać 1AC200-240V - 6SL3210-5BB11-2BV1?

Falownik Siemens V20 to łatwy w obsłudze, niezawodny, prosty w programowaniu oraz wyjątkowo odporny na warunki środowiskowe przemiennik częstotliwości. Urządzenia z tej serii występują w zakresie mocy od 0,12 do 3kW i zasilane są 1-fazowo, a ich cechą charakterystyczną jest przeciążalność 150 proc. przez 60 sekund dla 3000-sekundowego cyklu pracy. Na wyposażeniu falowników V20 znajdują się wejścia cyfrowe oraz wejścia i wyjścia analogowe, pozwalające na sprawną komunikację przez MODBUS RTU i USS. Na uwagę zasługuje także zintegrowany regulator PID, zapewniający automatyczny dobór nastaw.

Łatwy montaż i prosta obsługa

Przemienniki częstotliwości z serii V20 pozwalają na przeprowadzenie łatwego montażu naściennego, a także montażu z chłodzeniem konwekcyjnym. Falowniki te wyróżniają się prostotą obsługi, ponieważ wczytywanie parametrów może się odbywać bez podanego napięcia zasilającego. Rozwiązania aplikacyjne i łączeniowe zapewniają szybkie uruchomienie pracy, a odpowiednie tryby podtrzymywania gwarantują utrzymanie jej ciągłości. Odporność falownika na niekorzystne czynniki środowiskowe zapewnia zaawansowany system chłodzenia, szeroki zakres napięcia oraz specjalne lakierowanie płytek PCB. Ze względu na obecność trybu ECO z ograniczeniem przepływu, trybu hibernacji ograniczającego zużycie energii podczas przestojów napędu oraz wyświetlania zużycia energii, zastosowanie tych przemienników częstotliwości sprzyja oszczędności.

Wygodna i intuicyjna nawigacja

Obecność zintegrowanego panelu obsługi zapewnia pełną kontrolę nad pracą silnika. Graficzny wyświetlacz, przejrzysta struktura menu, ikony statusu oraz uniwersalny układ sprawiają, że urządzenie jest wyjątkowo intuicyjne w nawigacji. Nie bez znaczenia pozostaje obecność diody LED, która informuje o aktualnym statusie pracy. Zewnętrzna obsługa pozwala na zdalne sterowanie falownikiem, np. po zamontowaniu panelu na drzwiach szafy. Interfejs wyposażony został w czytnik kart SD/MMC, dzięki czemu da się wykorzystać go do ładowania, kopiowania oraz archiwizacji parametrów. Obrotowy przycisk znacząco zwiększa wygodę nawigacji. Funkcjonalność przemienników częstotliwości V20 podnoszą elementy opcjonalne. Moduł powielania parametrów pozwala na zapis nawet do 100 zestawów parametrów na karcie pamięci, a także przenoszenie ich do przekształtnika.

Elektryk naprawiający skrzynkę elektryczną

V20 1AC200-240V - 6SL3210-5BB11-2BV1

6SL3210-5BB11-2BV1 to falownik Siemens V20 o mocy znamionowej 0,12 kW, będący wyjątkowo wszechstronnym urządzeniem. Przemiennik ten stanowi optymalne rozwiązanie dla zastosowań przemysłowych i gospodarczych, ponieważ wyróżnia się wyjątkowo krótkim czasem uruchomienia, wysoką trwałością oraz prostą obsługą. Model ten nie wymaga do działania dodatkowych modułów, a także dysponuje zintegrowanymi funkcjami oszczędności energii. Prosta konfiguracja systemu wynika z obecności predefiniowanych makr przetwornic, a także bloków funkcyjnych przygotowanych do integracji ze środowiskiem TIA Portal.

Parametry techniczne

Oferowany w Magsteronie falownik działa w sieci pod napięciem 200 - 240 V AC o częstotliwości 47-63 Hz. Urządzenie wyposażone zostało w 4 wejścia cyfrowe, 1 wyjście cyfrowe z zestykiem przełącznym oraz 1 wyjście cyfrowe tranzystorowe, a także 2 wejścia analogowe działające również jako cyfrowe i 1 wyjście analogowe. Maksymalna długość przewodu silnikowego ekranowego to 24 m, a nieekranowego - 50 m. Falownik z serii V20 posiada moduły komunikacyjne USS i Modbus RTU, a także system chłodzenia konwekcyjnego. Urządzenie dysponuje uniwersalnymi wymiarami montażowymi, które wynoszą 68 mm szerokości, 142 mm wysokości oraz 107,8 mm głębokości. Model ten posiada stopień ochrony IP20 i może pracować w temperaturze roboczej od -10 do 60 stopni Celsjusza.

Czym wyróżnia się falownik Siemens MICROMASTER 440?

Falownik Siemens MICROMASTER 440 przeznaczony jest przede wszystkim do regulacji prędkości obrotowej silników trójfazowych. Poszczególne modele z serii występują w zakresach pobieranej mocy od 120 W do 200 kW w przypadku stałego momentu obrotowego, a także do 250 kW przy zmiennym momencie obrotowym. Wszystkie przekształtniki dysponują sterowaniem mikroprocesorowym oraz wykorzystując technologię tranzystora bipolarnego z bramką izolowaną, dzięki czemu są bardzo wszechstronne i niezawodne.

Cechy i funkcje

MICROMASTER 440 posiada wiele funkcji ochronnych, które zabezpieczają silnik oraz sam przekształtnik. Funkcjonalne pogrupowanie parametrów sprawia, że urządzenie to idealnie nadaje się do realizacji wielu zadań z zakresu regulacji prędkości. Model ten sprawdza się zarówno w aplikacjach pojedynczych, jak i do integracji w kompletnym systemie automatyki. Urządzenia z tej serii są łatwe w instalacji i uruchomieniu, a także wykonane zgodnie z dyrektywami elektromagnetycznej kompatybilności EMC oraz przystosowane do pracy w sieciach IT. Na uwagę zasługuje również budowa modułowa, zapewniająca elastyczną konfigurację. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Magsteronu, gdzie znaleźć można wiele falowników firmy Siemens.