Mitsubishi D740

Mitsubishi D740

06.07.2021 153

Mitsubishi D740 to jeden z falowników cenionego japońskiego producenta. Obejmuje urządzenia należące do serii FR-D700, do której zaliczają się przekształtniki częstotliwości o kompaktowych wymiarach. Każdy model z tej rodziny posiada specjalnie opracowaną konstrukcję, pozwalającą na zamianę zadanej częstotliwości energii elektrycznej na inną. Przetwornice Mitsubishi są łatwe w montażu, konfiguracji i użytkowaniu, a wiele z nich znaleźć można w asortymencie Magsteronu.

Do czego służy falownik Mitsubishi D740?

Mitsubishi D740 wykorzystywany jest głównie w prostych układach napędowych, które zajmują niewielką przestrzeń montażową. Jego zadaniem jest przekształcenie zasilania sieciowego o stałej częstotliwości w takie, które posiada częstotliwość regulowaną. Instalacja urządzenia odbywa się między jednostką napędową a siecią zasilającą, dzięki czemu prędkość obrotowa może być kontrolowana w sposób ciągły. Falownik ten znajduje zastosowanie w wielu zadaniach z zakresu automatyki, umożliwiając sterowanie silnikami indukcyjnymi, między innymi w systemach klimatyzacji, podnośnikach, obrabiarkach, napędach podajników czy transporterach.

Specyfika pracy

Falownik ten posiada układ sterujący, który pozwala na regulowanie częstotliwości wyjściowej oraz zarządzanie parametrami pracy, takimi jak moment wzrostu i spadku częstotliwości i napięcia, prąd obciążenia czy współczynnik mocy odbiornika. Niezależnie od modelu, urządzenie to jest w stanie wytworzyć sygnały odpowiadające za realizację przebiegów wyjściowych dla każdej z wartości. Na szczególną uwagę zasługuję rozwiązania, dzięki którym praca może być wykonywana w różnych warunkach - np. przy zmiennym obciążeniu jednostki napędowej oraz niskich częstotliwościach. Falownik pozwala też na przeprowadzenie kondensacji ruchu i jego napięcia wyjściowego, poślizgu, wstępnej częstotliwości, strumienia czy elementów składowych prądu obwodowego wirnika.

Rozwiązania konstrukcyjne

Przetwornice częstotliwości D740 są proste i bezpieczne w użytkowaniu, przez co na szeroką skalę wykorzystywane są w kompaktowych napędach. Urządzenia te pozwalają na kontrolowanie pracy wielu systemów, w tym układów nagrzewania powierzchniowego czy silników elektrycznych. Specyficzne rozwiązania konstrukcyjne sprawiają, że falowniki te dedykowane są przede wszystkim do prostych aplikacji. Możliwość wykorzystania w układach napędowych różnego typu wynika z obecności zintegrowanego z wyświetlaczem LED programatora cyfrowego, nieskomplikowanego okablowania czy ułatwiających montaż zacisków sprężynowych. Urządzenia te należą do najlepiej dostosowanych modeli klasy kompaktowej, ze względu na zwiększoną wydajność w zakresie niskich prędkości oraz wbudowane funkcje awaryjne.

Zabezpieczenia

Falowniki D740 mogą pracować bezobsługowo przez długi okres, co wynika z wykorzystania kondensatorów odpornych na wysokie temperatury czy wentylatorów chłodzących ze specjalnymi łożyskami ślizgowymi. Odpowiednie smarowanie przyczynia się do specyficznego obiegu powietrza chłodzącego, które opływa tylko radiatory i nie wchodzi w interakcję z elektroniką. Takie rozwiązanie chroni komponenty przed osiadaniem kurzu i brudu. Wszystkie obwody drukowane są dodatkowo zabezpieczone warstwą ochronną, powlekaną pojedynczo lub podwójnie. W ten sposób elementy falownika posiadają barierę przed wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych, co przedłuża żywotność urządzenia.

Hala produkcyjna

Dlaczego warto wybrać przetwornicę częstotliwości Mitsubishi D740?

Mitsubishi D740 to wyjątkowo proste w montażu falowniki, co wynika z nieskomplikowanego okablowania oraz kompaktowych wymiarów. Urządzenia te nie sprawiają również problemów w obsłudze, ponieważ ich parametryzacja jest bardzo łatwa. Wszystkie urządzania posiadają odpowiednio zintegrowaną jednostkę, która pozwala na sprawne sterowanie, realizację połączeń sieciowych, wykonywanie hamowania kontrolnego czy wymianę wentylatora chłodzącego. Nie bez znaczenia pozostaje funkcja automatycznego restartu, uruchamiana w przypadku utraty zasilania. Falowniki te pozwalają też na samodzielną konfigurację silnika oraz bezczujnikowe sterowanie wektorowe.

Optymalna specyfikacja

D740 to falowniki zarówno 1-fazowe, jak i 3-fazowe. Urządzenia te występują w różnym zakresie mocy, częstotliwości wyjściowej oraz przeciążalności, co pozwala na ich łatwy dobór do przyszłych zastosowań. Każda przetwornica posiada zintegrowany panel sterujący, a także praktyczne funkcje do stabilizacji prędkości obrotowej czy hamowania. Na szczególną uwagę zasługują dodatkowe rozwiązania, takie jak opcja Soft PWM ograniczająca hałas generowany przez silnik. Falowniki te wyposażane są również w funkcje optymalizujące strumień magnetyczny, co pozwala na utrzymanie najwyższej sprawności podczas pracy jednostki. Takie rozwiązanie ma szczególne znacznie w przypadku niskich prędkości, podczas pracy realizowanej w systemie sterowania V/Hz.

Monitorowanie i alarmowanie

Falowniki D740 monitorują swoją pracę, dzięki czemu sprzyjają utrzymaniu bezpieczeństwa. Ostrzeżenie w formie alarmu może być zasygnalizowane na przykład po spadku obrotów wentylatora. Programy pomiarowe aktywnie monitorują także poziom zużycia kondensatorów, informując użytkownika o ich wyeksploatowaniu. Na uwagę zasługuje też licznik godzin pracy, dzięki któremu uzyskać można informacje o konieczności podjęcia działań serwisowych. Falowniki te posiadają również funkcje zabezpieczające i przeciążeniowe, takie jak wbudowany system kontroli zaniku fazy wejściowej i wyjściowej. Przetwornice wyposażono ponadto w funkcję OEC, która sprzyja energooszczędności poprzez optymalizację zużycia mocy przez silnik. Takie rozwiązanie minimalizuje zapotrzebowanie jednostki na prąd, co nie zawsze jest możliwe w przypadku zastosowania bardziej budżetowych falowników.

Ochrona systemu

Przetwornice częstotliwości D740 dysponują wieloma funkcjami zabezpieczającymi, które chronią cały system obsługiwanych urządzeń mechanicznych. Urządzenia te sprawnie reagują na zdarzenia zewnętrzne, co niweluje ryzyko problemów z wykonywaniem pracy. Na wyposażeniu znajduje się m.in. funkcja bezpiecznego wyłączania momentu obrotowego, która musi być przeprowadzana zgodnie z obowiązującymi normami. Rozwiązanie to pozwala na odłączenie zasilania jednostki, a także zabezpiecza przed jej ponownym uruchomieniem. Zintegrowane funkcje bezpieczeństwa ograniczają też ilość sprzętu, okablowania i działań obsługowych, podnosząc jednocześnie wydajność urządzenia oraz przedłużając okres jego eksploatacji.

Oferta Magsteronu

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Magsteronu, gdzie znaleźć można wiele przetwornic częstotliwości firmy Mitsubishi. Należą do nich również modele z numerem katalogowym D740, których zastosowanie zwiększa wygodę pracy, podnosi efektywność działania całego systemu automatyki i jednocześnie ogranicza koszty jego utrzymania.