Omron J1000

Omron J1000

11.08.2021 144

Omron J1000 to seria falowników, które wyróżniają się prostotą instalacji, uruchomienia, konfiguracji oraz obsługi. Urządzenia te przeznaczone są do zmiany częstotliwości w aplikacjach wykorzystujących pompy, wentylatory czy przenośniki. Do ich zalet należą również kompaktowe rozmiary, pozwalające na znaczące ograniczenie zajmowanej przestrzeni montażowej. Falowniki firmy Omron znajdziesz w ofercie Magsteronu.

Do czego służą falowniki Omron J1000?

Omron J1000 to przemienniki częstotliwości wysokiej jakości, które efektywnie przekształcają prąd przemienny na prąd stały o regulowanej częstotliwości. Ich zastosowanie pozwala na swobodną kontrolę momentu obrotowego, a tym samym napędzanie silników różnego typu oraz dowolną modyfikację parametrów. Falownik umożliwia płynną kontrolę szybkości obrotów, podnosząc w ten sposób możliwości użytkowe podłączonej do niego jednostki. Podobnie jak inne urządzenia marki Omron z dziedziny automatyki przemysłowej przemienniki te cechują się wysoką wydajnością pracy.

Sposób działania

Prąd dostarczany przez instalacje elektryczne posiada ustaloną częstotliwość, dzięki której możliwa jest praca silnika elektrycznego z określoną liczbą obrotów na minutę. Wykorzystując falownik, prąd przemienny możesz zmienić na stały. Poszczególne modele pozwalają na zmodyfikowanie częstotliwości do nawet kilkudziesięciu Hz. Realizując pracę z większą szybkością, silnik regulowany pod względem prędkości obrotowej może być lepiej kontrolowany. Przetwornice częstotliwości dostępne w Magsteronie bardzo dobrze sprawdzają się dzięki temu w wielu zastosowaniach. Z ich pomocą możesz regulować prędkość obrotową różnych maszyn, a także w dużym stopniu kontrolować ich pracę.

Zmiana częstotliwości

Maksymalne natężenie prądu wyjściowego w przetwornicy częstotliwości jest ograniczone przez częstotliwość przełączania, a także temperaturę otoczenia. Pierwszy z tych parametrów ma duży wpływ na głośność pracy urządzenia, dzięki czemu po jego zwiększeniu falownik pracuje ciszej. Podnosi się jednak temperatura wewnętrzna, co negatywnie wpływa na wartość prądu wyjściowego. Wiele zależy od otoczenia, w jakim pracuje urządzenie. Dotyczy to chociażby warunków szafy sterowniczej, gdzie wzrost temperatury może obniżyć wartość prądu wyjściowego falownika. Urządzenia te można instalować pojedynczo lub w grupie, z czego w drugim przypadku spadek parametrów jest bardziej odczuwalny.

Czym charakteryzują się falowniki Omron J1000 - JZAB0P1BAA, JZAB0P2BAA, JZAB0P4BAA, JZAB0P7BAA oraz JZAB1P5BAA?

JZAB0P1BAA, JZAB0P2BAA, JZAB0P4BAA, JZAB0P7BAA oraz JZAB1P5BAA to falowniki Omron J1000, które znajdziesz w ofercie Magsteronu. Wszystkie modele odznaczają się wysokim momentem obrotowym i umożliwiają sterowanie skalarne, a także posiadają zaawansowane funkcje wykrywania przeciążeń czy podwójną wartość znamionową. Parametry oferowanych w naszym sklepie przetwornic częstotliwości mogą być łatwo konfigurowane za pośrednictwem oprogramowania CX-Drive. W zależności od modelu falowniki te mogą pracować z silnikami o mocy od 0,18 kW do maksymalnie 1,5 kW.

Specyfikacja techniczna

Falowniki pracują w zakresie częstotliwości wyjściowej 0,1-400 Hz, z tolerancją częstotliwości przy wartości zadanej cyfrowej -0,01% i analogowej -0,1% w określonej temperaturze. Rozdzielczość wartości zadanej częstotliwości wynosi 0,01 Hz ( 100 Hz) dla cyfrowej oraz 1/1000 maksymalnej częstotliwości dla analogowej. Rozdzielczość częstotliwości wyjściowej jest równa 0,01 Hz. W przypadku ciężkiego użytkowania możliwość przeciążenia wynosi 150% wyjściowego prądu znamionowego przez jedną minutę. Przy normalnym użytkowaniu wartość ta utrzymuje się na poziomie 120%. Zadana wartość częstotliwości to od 0 do maksymalnie 20 mA. Krótkotrwały moment szczytowy hamowania równy jest średnio 150% do 1,5 kW, 100% dla 1,5 kW oraz 50% dla 2,2 kW, a dla rozmiarów większych 20%. Regeneracyjny ciągły moment obrotowy to około 20%, z opcjonalnym rezystorem hamowania 125%, a przy wbudowanym tranzystorze hamowania - 10%. Urządzenia pozwalają na zaprogramowanie dowolnego wzoru skalarnego U/f.

Baza danych falownika

Sygnały wejściowe i wyjściowe

Falowniki z tej serii umożliwiają wybór kilku różnych sygnałów wejściowych. Należy do nich ruch do przodu i do tyłu w ramach sekwencji 3-przewodowej, reset błędu, zewnętrzny błąd NO/NC wejścia stykowego, kilkustopniowa obsługa prędkości, polecenie Jog, zewnętrzny blok bazowy, wyszukiwanie prędkości czy wybór czasu zwalniania i przyspieszania. Istnieje też możliwość wydawania poleceń typu góra/dół, zatrzymywania awaryjnego, alarmowania, auto-diagnostyki czy zmiany trybu pracy z lokalnego na zdalny. Urządzenia obsługują ponadto sygnały wyjściowe. Należą do nich wyjścia styku NO/NC, wykrywanie podnapięć, ruch wsteczny czy rozpoznawanie błędów podczas realizacji bloku podstawowego.

Standardowe funkcje

Wszystkie falowniki J1000 pozwalają na automatyczne zwiększanie momentu obrotowego w pełnym zakresie, a także posiadają kilkustopniową pracę prędkości maksymalnej oraz funkcję kompensacji poślizgu. Po całkowitym zaniku zasilania możliwy jest restart. Urządzenia dają możliwość hamowania prądem stałym po zatrzymaniu lub uruchomieniu, a także zmniejszania lub wzmacniania częstotliwości odniesienia. Opcjonalnie skorzystać możesz z komunikacji MODBUS. Falowniki wyposażane są w przełącznik czasowy przyspieszania i zwalania, ustawienia górnego i dolnego limitu częstotliwości czy opcję wykrywania błędów prędkości. Poszczególne modele dysponują wejściem analogowym oraz diodą LED.

Funkcje ochronne

Jako zabezpieczenie przeciążeniowe silnika służy w oferowanych przez nas falownikach elektroniczny, termiczny przekaźnik przeciążeniowy. Do zatrzymania silnika nadprądowego dochodzi przy około 250% prądu znamionowego przemiennika. W przypadku przeciążenia Heavy Duty silnik zatrzymuje się po jednej minucie przy 150% znamionowego prądu wyjściowego danego falownika. W normalnym trybie pracy wartość ta wynosi 120%. Po przepięciu silnik zatrzymuje się, jeżeli napięcie DC wynosi powyżej 410 V. Przy nadnapięciu zatrzymanie pracy jednostki następuje przy napięciu DC około 190 V lub niższym. W przypadku chwilowej utraty zasilania możesz się zadecydować na utrzymanie pracy ciągłej lub jej zatrzymanie. Przed przegrzaniem elementu chłodzącego chroni termistor, a przed zawieszeniem pracy ze stałą prędkością lub w czasie zwalniania i przyspieszania - odpowiednia konstrukcja. Doziemienie zabezpieczone jest obwodem o sprawności około 250% znamionowego prądu wyjściowego. Urządzenia dysponują też wskaźnikiem naładowania, wskazującym osiągnięcie przez obwód główny napięcia 50 V.

Warunki otoczenia

Wszystkie modele posiadają stopień ochrony IP20 i chłodzone są wentylatorem zewnętrznym lub zintegrowanym. Urządzenia mogą pracować w otoczeniu o wilgotności 95% lub mniejszej, a temperatura ich przechowywania powinna utrzymywać się w zakresie od -20 do 60 stopni Celsjusza. Falowników nie należy instalować na wysokości powyżej 1000 m. Zapraszamy do sprawdzenia oferty Magsteronu, gdzie możesz się zapoznać ze szczegółami dotyczącymi poszczególnych modeli z tej serii.