Panel operatorski Siemens

Panel operatorski Siemens

08.07.2021 149

Panel operatorski Siemens to nowoczesne urządzenie, które pośredniczy w komunikacji między użytkownikami a maszynami zintegrowanymi w obsługiwanym systemie. HMI tej marki są bardzo zaawansowane technologicznie, przez co znajdują zastosowanie w wielu aplikacjach. Urządzenia te mogą monitorować i wizualizować stan procesu, a także interweniować w jego przebieg. Panele HMI produkowane przez firmę Siemens występują w kilku seriach, a szeroki przekrój różnych modeli znaleźć można w ofercie sklepu Magsteron.

Jakie zalety posiada panel operatorski Siemens?

Panel operatorski Siemens w praktycznie każdej z dostępnych wersji jest urządzeniem, które znacząco usprawnia przepływ informacji na poziomie użytkownik-maszyna. Wynika to z ich specyficznej konstrukcji, a także funkcjonalności. HMI marki Siemens posiadają ekrany dotykowe i obsługują sterowanie zdalne, a ich konfiguracja odbywa się za pomocą intuicyjnego narzędzia programistycznego. Oprócz standardowej komunikacji z urządzeniami peryferyjnymi, zasilaczami czy napędami serwo panele te mogą realizować wiele zadań niezbędnych w eksploatacji prostych i zaawansowanych instalacji przemysłowych.

Innowacyjna konstrukcja

Panele HMI firmy Siemens obsługują systemy o różnym zastosowaniu i poziomie automatyzacji. Najbardziej nowoczesne modele dysponują ekranami dotykowymi i wyświetlaczami LCD, które dzięki swojej kompaktowej budowie znacząco zmniejszają gabaryty całego urządzenia. Wiele funkcji realizowanych przez kombinację poszczególnych przycisków, liczników czy pokręteł przeniesionych zostało bezpośrednio na ekran, dzięki czemu sterowanie realizowane jest poprzez dotyk. Takie rozwiązanie nie tylko podnosi wygodę obsługi panelu operatorskiego, ale również przyspiesza wykonywanie poszczególnych zadań w zakresie wizualizacji, monitorowania czy diagnostyki.

Bezproblemowa komunikacja

Panele HMI produkowane przez firmę Siemens posiadają zintegrowane, w pełni funkcjonalne porty komunikacyjne. Za pomocą standardowych interfejsów realizować można szeregową transmisję danych, co pozwala na programowanie sterowników oraz wykonywanie wielu innych zadań. W wielu modelach zastosowano wbudowane złącza USB, za których pośrednictwem da się podłączać urządzenia peryferyjne czy nośniki danych. Na wyposażeniu paneli HMI firmy Siemens znajdują się ponadto złącza Ethernet czym moduł Wi-Fi, co pozwala na bezpośrednie połączenie z internetem - przewodowo lub bezprzewodowo.

Zaawansowane programowanie

Do konfiguracji tych paneli HMI służy intuicyjne oprogramowanie. Narzędzie to jest w stanie przejąć wiele zadań, które standardowo realizują komputery przemysłowe. Z pomocą dedykowanego środowiska inżynieryjnego tworzyć można unikatowe i elastycznie rozszerzane aplikacje, które pozwalają na optymalne przystosowanie pracy urządzenia do konkretnych wymagań. Panel da się skonfigurować zarówno pod kątem zaawansowanej wizualizacji procesów realizowanych przez poszczególne elementy systemu, jak i w zakresie zarządzania typowymi zadaniami wykonywanymi przez pojedyncze maszyny.

Mężczyzna używający panelu operatorskiego

Czym wyróżnia się panel operatorski Siemens TP2200 Comfort Pro - 6AV2124-0XC24-1AX0 oraz TP1500 Comfort Pro - 6AV2124-0QC24-1AX0?

6AV2124-0XC24-1AX0 i 6AV2124-0QC24-1AX0 to panele operatorskie Siemens należące do serii Comfort Pro. Model TP2200 posiada duży, 22-calowy ekran TFT o rozdzielczości 1920x1080 pikseli, wyświetlający 16 milionów kolorów. Na wyposażeniu znajdują się interfejsy MPI/Profibus i DP Interface, a do dyspozycji użytkownika oddano 24 MB pamięci projektowej. Panel dysponuje wbudowanym Ethernetem i kombinacyjnym portem PROFINET, a także złączem PROFINET. Jego wymiary to 527x101x330 mm przy wadze 8,5 kg. Natomiast Model TP1500 wyposażony został w ekran TFT o przekątnej 15", który posiada rozdzielczość 1366x768 pikseli i wyświetla 16 milionów kolorów. Urządzenie to pracuje na systemie STEP 7 w wersji Basic oraz Professional. Na wyposażeniu znajduje się port kombinacyjny RS485/R422 i wbudowany Ethernet, a także komunikacyjny Profinet. Wymiary tego modelu to 396x101x256 mm, natomiast jego waga wynosi 6,3 kg. Deklarowana żywotność panelu sięga 30000 godzin pracy.

Informowanie o przebiegu procesu

Jedną z funkcji paneli Siemens jest możliwość informowania użytkownika o przebiegu realizowanego procesu. Rozwiązanie to opiera się na sygnalizacji rozpoznanych zmian poprzez emisję odpowiedniego komunikatu, na przykład alarmu zakłóceń w przypadku wystąpienia parametrów odbiegających od ustalonych standardów. Powiadomienia mogą też dotyczyć awarii, które występują w całym systemie. Panel informuje operatora o błędach systemowych, które towarzyszą spadkom napięcia instalacji elektrycznej. Po wyświetleniu komunikatu następuje przerwanie procesu technologicznego. Powiadomienia zapisywane są w systemie, dzięki czemu przez pewien czas mogą być poddawane analizie.

Monitorowanie, sterowanie i obsługa

Panele firmy Siemens z powodzeniem realizują funkcje sterowania, które pozwalają na określanie stanu zintegrowanych urządzeń oraz ich efektywną diagnostykę. W poszczególnych elementach systemu można dzięki temu wprowadzać różne zmiany, na przykład uruchamiając określone komponenty. Obsługa i monitorowanie opiera się natomiast na wyświetlaniu komunikatów, które dają operatorowi możliwość szybkiego zareagowania na występujące zdarzenia. Powiadomienia mogą być przekazywane poprzez informację na wyświetlaczu bądź też sygnał akustyczny czy zapalenie lampki kontrolnej. Alarmy wizualne mają różny priorytet, przez co są im przypisywane określone kolory.

Jakie parametry posiada panel operatorski Siemens TP1900 Comfort Pro - 6AV2124-0UC24-1AX0?

6AV2124-0UC24-1AX0 to panel operatorski Siemens, znany również jako TP1900 Comfort Pro. Model ten dysponuje ekranem 19-calowym o rozdzielczości 1366x768 pikseli, a jego wymiary to 462x101x296 mm przy wadze 7,4 kg. Panel oferuje użytkownikowi 24 MB pamięci, wbudowany Ethernet, kombinacyjny port RS485/422 oraz interfejs PROFINET. Urządzenie może działać w środowisku o temperaturze od 0 do 45 stopni Celsjusza. Konfiguracja odbywa się za pośrednictwem oprogramowania WinCC Comfort V15 SP1.

Zarządzanie danymi i serwisowanie systemu

Panele HMI firmy Siemens pozwalają też na efektywne zarządzanie danymi, które można poddać zbieraniu, szacowaniu i sumowaniu. Informacje te da się również zgrać na osobny nośnik, na przykład odpowiednio pojemny dysk twardy. Funkcja ta zapewnia łatwą dostępność przydatnych protokołów, m.in. operacyjnych, alarmowych, zdarzeń czy dozoru. Na wyposażeniu paneli znajdują się też funkcje serwisowe, pozwalające na automatyczne zaplanowanie i uruchomienie procesu konserwacji systemu. Narzędzia do serwisowania można podłączyć do HMI poprzez magistralę systemową lub port szeregowy. Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem Magsteronu, gdzie znaleźć można wiele paneli sterowniczych marki Siemens.