Panele HMI – co powinieneś o nich wiedzieć?

Panele HMI – co powinieneś o nich wiedzieć?

22.09.2019 24947

Panele HMI (Human Machine Interface) to sterownicze panele operatorskie przeznaczone do kontrolowania innych urządzeń elektrycznych. Pozwalają również na realizację określonych procesów produkcyjnych i technologicznych. Zapraszamy do zapoznania się właściwościami tych produktów dostępnych w ofercie sklepu Magsteron.


Do czego służą panele operatorskie HMI i jakie korzyści daje ich programowanie?

Podstawową funkcją panelu operatorskiego HMI jest pośrednictwo w komunikacji między maszyną a człowiekiem. Odpowiednio zaprogramowane urządzenie odpowiada za odbiór i przekaz sygnałów. Dokonuje również pomiarów na podstawie aktualnych danych z kontrolowanych procesów. Odpowiada za sterowanie nimi, a także wizualizację oraz alarmowanie. Standardowy panel posiada płaską powierzchnię, pokrytą przełącznikami, przyciskami, licznikami i pokrętłami. Nowoczesne modele wyposażane są również w wyświetlacz. Przyjmowanie zadań ułatwia obecność ekranu dotykowego oraz inteligentnego oprogramowania. Tak wyposażone panele mogą posiadać wiele przydatnych funkcji, które upraszczają pracę operatorów. Urządzenie może służyć do raportowania, rejestrowania danych dla systemów MES, generowania trendów i komunikowania się z innymi urządzeniami. Panel można też bez trudu podłączyć do modułów komunikacyjnych, sterowników PLC czy drukarek.

Jakie korzyści daje programowanie paneli HMI?

Zaletą paneli HMI jest możliwość kontrolowania wielu złożonych procesów równocześnie. Funkcjonalność oraz intuicyjność interfejsu sprzyjają precyzji dostosowywania poszczególnych rozwiązań do indywidualnych wymagań. Urządzenie może posiadać rozbudowany wyświetlacz kolorowy bądź też przedstawiać jedynie podstawowe dane w postaci liter i cyfr. Panele wyposażane są w pamięć wewnętrzną, która umożliwia instalację odpowiedniego systemu operacyjnego. Dodatkową zaletą jest opcja dostosowania sprzętu do kompetencji operatora. Istnieje możliwość zablokowania dostępu do zaawansowanych funkcji użytkownikom zapoznanym jedynie z najprostszym systemem komend automatycznych. Odpowiednio wykwalifikowany pracownik może natomiast odblokować pełen zakres opcji panelu poprzez wprowadzenie hasła. Rozwiązanie to pozwala na korzystanie z jednego urządzenia nawet kilku fachowcom o różnym poziomie doświadczenia. Nie bez znaczenia pozostaje prostota utrzymania urządzeń w czystości. Produkty oferowane przez Magsteron posiadają gwarancję producenta i dysponują specjalnie zabezpieczonymi ekranami.


Rodzaje paneli HMI oraz ich popularne modele. Czym się wyróżniają modele 6AV2124-1GC01-0AX0 oraz 6AV2124-0MC01-0AX0?

Z rozwiązań pozwalających na graficzną prezentację stanu maszyny lub informacji o procesie korzysta zdecydowana większość nowoczesnych linii technologicznych. Poniżej przedstawiamy popularne typy tych urządzeń oraz konkretne modele, a wśród nich między innymi 6AV2124-1GC01-0AX0 oraz 6AV2124-0MC01-0AX0. Wybierz model najlepiej odpowiadający swoim potrzebom.

Panele przyciskowe

Panele przyciskowe mają formę gotowych pulpitów operatorskich. Dysponują niezbędnymi diodami sygnalizacyjnymi oraz przyciskami membranowymi. Ze sterownikiem PLC łączą się za pośrednictwem magistrali komunikacyjnej. Wejścia i wyjścia tych paneli są dwustanowe, dzięki czemu umożliwiają dołączenie lampek, przycisków oraz innych dodatkowych elementów zewnętrznych.

Ekran dotykowy

Panele mobilne

Mobilne panele znajdują zastosowanie w przypadku procesów, które wymagają obserwacji z kilku różnych miejsc. Modele te posiadają stosunkowo kompaktową budowę i nieduży ciężar, co przekłada się na ich poręczność. Mogą być obsługiwane za pośrednictwem klawiatury membranowej lub interfejsu dotykowego.

Multipanele

Panele operatorskie zaliczane do kategorii multi działają na systemie operacyjnym Windows CE, który daje szerokie możliwości komunikacyjne. Urządzenia te wyróżnia spora wydajność. Mogą być wielokrotnie rozbudowywane. Pozwalają też na uruchamianie aplikacji dodatkowych, które również pracują pod kontrolą systemu Windows CE.

Panele Basic

Rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym dla zwykłego sterowania i monitorowania są panele Basic. Używa się ich głównie w nieskomplikowanych aplikacjach, do usprawnienia kontroli i obsługi procesów. Posiadają podstawowe funkcje i są dość atrakcyjne pod względem cenowym, przez co cieszą się sporym zainteresowaniem wśród producentów maszyn. Panele Basic występują z ekranami o przekątnych 3" do 10". Oprócz dotykowego ekranu posiadają przyciski umożliwiające powiązanie dowolnych operacji. Mogą obsługiwać raporty, receptury i obiekty graficzne.

Panele Comfort

Urządzeniami najpowszechniej stosowanymi w złożonych aplikacjach są panele Comfort. Wyróżnia je zwiększona liczba interfejsów. Są też energooszczędne i zapewniają dobrą ochronę danych w przypadku utraty zasilania. Panele Comfort podzielić można na modele pierwszej i drugiej generacji. Od 30 września 2014 r. w sprzedaży nie są dostępne starsze technologicznie urządzenia. Wycofano je z rynku z uwagi na brak niezbędnych komponentów produkcyjnych. Do cech charakterystycznych paneli pierwszej generacji należały proporcje ekranu 4:3 oraz wyświetlacze z obrazem w czterech odcieniach szarości. Panele drugiej generacji mają odświeżony wygląd. Posiadają ekrany w proporcjach 16:9 i wyświetlają obraz kolorowy. Urządzenia te wyposażane są również w złącze USB i czytnik kreskowy.

Panel WEINTEK MT8071iE

Podobnie jak inne panele z serii T 8000, MT8071iE posiada mocny procesor 32bit Cortex A8 CPU 600 MHz. Pozwala to urządzeniu na przetwarzanie nawet bardzo dużej ilości danych. Panel dysponuje 7" ekranem o rozdzielczości 800x480, wyposażonym w 24-matrycę. Wyświetlacz rozpoznaje 16,7 mln kolorów. Obecność wbudowanego wejścia USB pozwala na podłączanie dowolnych nośników pamięci oraz urządzeń peryferyjnych. Panel ten wyróżnia się wieloma interfejsami komunikacyjnymi. Może współpracować m.in. ze sterownikami marki Siemens dostępnymi w Magsteron.

SIMATIC KP700 Panel COMFORT - 6AV2124-1GC01-0AX0

KP700 Comfort to funkcjonalny panel operatorski Simatic, wyposażony w ekran 7" z rozdzielczością 800 x 480 pikseli oraz matrycą wyświetlającą 16 mln kolorów. Urządzenie dysponuje aż 24 przyciskami funkcyjnymi oraz klawiaturą alfanumeryczną, co znacząco ułatwia jego eksploatację. Użytkownik może ponadto korzystać z interfejsów Profibius/MPI oraz Profinet/Ethernet.

SIMATIC TP1200 Comfort Panel - 6AV2124-0MC01-0AX0

Innym przykładem panelu operatorskiego typu Comfort jest model TP1200 marki Siemens. Urządzenie dostępne w sklepie Magsteron posiada przejrzysty ekran 12" o wysokiej rozdzielczości 1280 x 800 pikseli. Panel konfigurowany jest za pośrednictwem TIA Portal WINCC w wersji 11 lub wyższej.

Panele HMI w sklepie Magsteron

W sklepie Magsteron znajdziesz nowoczesne panele HMI z najnowszych serii. Oferujemy również kilka starszych rozwiązań. Na szczególną uwagę zasługują panele operatorskie przystosowane są do wizualizacji stanu procesów i obsługi systemu w trudnych warunkach. Zapewniają optymalne połączenie między maszynami, a operatorem i ułatwiają mu podejmowanie decyzji. Znajdują zastosowanie w wielu branżach przemysłowych. Z powodzeniem da się je wykorzystać także w przestrzeni publicznej oraz domach prywatnych. Oferujemy panele HMI w różnych wariantach gabarytowych i konfiguracyjnych. Zapraszamy do uważnego obserwowania oferty Magsteron. Chętnie odpowiemy wszelkie zapytania w temacie paneli operatorskich.