PLC FX2N

PLC FX2N

07.12.2022 22

PLC FX2N to popularna seria programowalnych sterowników logicznych firmy Mitsubishi z rodziny MELSEC FX. Urządzenia z tej grupy charakteryzują się kompaktową konstrukcją, a przy tym zapewniają elastyczność pracy w różnych warunkach oraz posiadają optymalną wydajność. Sterowniki te szybko realizują programy robocze, umożliwiając przy tym jednoczesną obsługę nawet kilku modułów rozszerzeń. Wszystko to sprawia, że bardzo dobrze sprawdzają się w nowoczesnych układach automatyki.

Jak jest zbudowany sterownik PLC Mitsubishi FX2N?

PLC Mitsubishi FX2N jest sterownikiem, który wprowadzono do sprzedaży już w latach 90-tych ubiegłego wieku. Obecnie wciąż jest on chętnie użytkowany, a różne wersje jednostek centralnych z tej serii możesz znaleźć w naszym sklepie internetowym Magsteron. Na ogólną szybkość przetwarzania i bogatą funkcjonalność tych urządzeń w dużym stopniu wpływa szereg zintegrowanych usprawnień, które pozwalają na efektywne przeprowadzanie skomplikowanych obliczeń oraz przetwarzanie danych. Sterowniki te jako pierwsze w ofercie marki Mitsubishi zaczęły obsługiwać rozszerzenia do sterowania analogowego, komunikacji Ethernet, pomiaru temperatury czy szybkiego pozycjonowania.

Nowoczesna konstrukcja CPU

W serii tej możesz znaleźć jednostki CPU z różnymi segmentami wejść i wyjść, których może być od 16 do nawet 128. Firma Mitsubishi oferuje sterowniki z wyjściami tranzystorowymi oraz przekaźnikowymi, a niektóre dysponują również wyjściami triakowymi typu sink oraz source. Dużą zaletą jest łatwa dostępność wymiennych modułów interfejsowych, które wystarczy zamontować do jednostki bazowej. Urządzenia te posiadają standardowy interfejs modułu programowania, a za sygnalizację stanów wejść i wyjść odpowiadają wbudowane diody LED. CPU dysponują również odłączanymi listwami zaciskowymi, zegarem czasu rzeczywistego czy gniazdem na karty pamięci. Na uwagę zasługują jednostki w wersji C, które wyróżnia ultrakompaktowa budowa. Montaż urządzeń jest łatwy nawet na mocno ograniczonej przestrzeni. Poszczególne modele z serii zapewniają wysoką prędkość przetwarzania, a także obsługują wiele instrukcji złożonych. Sterowniki te współpracują z licznymi modułami komunikacyjnymi, analogowymi i funkcyjnymi, a ich programowanie odbywa się z pomocą dedykowanego narzędzia.

Zaawansowana specyfikacja techniczna

Dużą zaletą sterowników Mitsubishi oferowanych w naszym sklepie internetowym jest obecność wejść swobodnie konfigurowalnych, a także możliwość obsługi nawet do kilkudziesięciu podstawowych instrukcji. W serii tej występują PLC pracujące w licznych sieciach komunikacyjnych, co jest możliwe dzięki opcjonalnym modułom RS-485, RS-422 oraz RS-232. Urządzenia dysponują też szybkim licznikiem 60 kHz, funkcją ochrony hasłem czy wygodnym przełącznikiem pracy Run/Stop. Sterowniki te mogą posiadać wyjścia przekaźnikowe działające pod napięciem 30 V DC lub 240 V AC z maksymalnie 2 A na kanał, a także wyjściami tranzystorowymi o napięciu 5-30 V DC do maksymalnie 0,5 A na kanał. Konfiguracja odbywa się za pomocą narzędzia GX FX do programowania. Zasilanie sterowników odbywa się prądem 100-240 V AC z częstotliwością 50/60 Hz. W Magsteronie znajdziesz również serwowzmacniacze oraz inne produkty marki Mitsubishi.

Do czego można wykorzystać sterownik PLC Mitsubishi FX2N w wersji FX2N-48MT-ESS/UL?

FX2N-48MT-ESS/UL to jeden z dostępnych w naszym sklepie internetowym sterowników PLC Mitsubishi FX2N. Jednostka ta z powodzeniem sprawdzi się w realizacji różnych złożonych zadań, w tym również tych wymagających użycia specjalnych funkcji. Dotyczy to chociażby konwersji cyfrowo-analogowej i analogowo-cyfrowej, a także obsługi różnych sieci komunikacyjnych. W rodzinie MELSEC FX występują urządzenia zachowujące kompatybilność między sobą. Zależnie od modelu mogą posiadać różny wariant zasilania czy technologie wyjściowe.

Kompleksowe zastosowanie

Istotną cechą tych serowników jest prostota programowania, która opiera się na sekwencyjnym przetwarzaniu instrukcji programu w kolejności zależnej od ustalonych parametrów. Celem stworzenia programu wystarczy tylko podzielić cały proces na etapy reprezentowane przez wymagane funkcje. Samo programowanie odbywa się w trybie drabinkowym, czyli schemacie znanym chociażby ze sterowników PLC SIMATIC dostępnych w naszym sklepie. Urządzenia z serii FX2N doskonale sprawdzają się w wielu zadaniach z zakresu pozycjonowania i sterowania, zwłaszcza w branży przemysłowej i budowlanej. Sterowniki te z powodzeniem współpracują z panelami operatorskimi HMI, które także znajdziesz w naszym asortymencie. Jednostki centralne mogą być łatwo zintegrowane w sieci jako stacja podrzędna lub lokalna, a zarazem pozwalają na tworzenie sieci z użyciem kontrolerów MELSEC FX. Zachęcamy do kontaktu z Magsteronem oraz prześledzenia naszej oferty, w której znajdziesz również falowniki, styczniki i wyłączniki, czy zasilacze.