PLC S7-300. Czym się wyróżnia sterownik?

PLC S7-300. Czym się wyróżnia sterownik?

16.04.2021 180

PLC S7-300 firmy Siemens to jeden z najpopularniejszych sterowników przemysłowych. Urządzenie opracowane zostało specjalnie z myślą o automatyzacji obiektów technologicznych, maszyn oraz linii produkcyjnych. Sterownik ten jest wyjątkowo uniwersalnym elementem systemu automatyki, ponieważ pozwala na budowanie różnych układów sterowania - zarówno opartych o sieci komunikacyjne, jak i autonomicznych. PLC firmy Siemens znaleźć można w ofercie Magsteronu. 

Budowa i funkcje PLC S7-300

PLC S7-300 to sterownik o prostej budowie, na którą składa się jednostka CPU oraz moduł zasilacza. Do urządzenia dołączać można moduły wejść/wyjść oraz moduły funkcyjne i komunikacyjne, w dowolnej kolejności. Maksymalnie do CPU dołączyć da się 8 modułów, za pośrednictwem odpowiednich interfejsów. Komponenty sterownika mocowane są na montażowej szynie DIN, która zapewnia elektromagnetyczną kompatybilność urządzenia oraz ekranowanie komunikacyjnej magistrali.

Jednostki centralne CPU

Sterownik występuje w wersjach z różnymi CPU - zarówno procesorami ekonomicznymi, jak i wyjątkowo wydajnymi jednostkami obliczeniowymi o dużej szybkości. Optymalna różnorodność dostępnych rozwiązań pozwala na łatwe dostosowanie konfiguracji sprzętowej do potrzeb obsługiwanych aplikacji. Jednostki centralne różnią się m.in. ilością obsługiwanych sygnałów, rozmiarami pamięci roboczej, dostępnością połączeń komunikacyjnych czy mocą obliczeniową. Każdy procesor wyróżnia się krótkim cyklem obiegu pętli zadanego programu, a także deterministycznie obsługuje wejścia i wyjścia. W jednym sterowniku da się zastosować nawet kilka CPU, rozdzielając między nimi zadania związane ze sterowaniem. Funkcja multi-computing pozwala tym samym na pracę wieloprocesorową, w której wszystkie jednostki zachowują się tak samo. Jeżeli tryb działania jednego procesora zostanie zmieniony, pozostałe optymalnie dostosowują do niego swój stan. Za koordynację poszczególnych CPU odpowiadają informacje synchronizujące, a szybką wymianę danych gwarantują zintegrowane funkcje systemu operacyjnego.

Moduły rozszerzeń

W jednej kasecie może się znaleźć do 8 modułów rozszerzeń. W przypadku potrzeby zastosowania ich w większej ilości, wykorzystać można kasety rozszerzające. Maksymalnie CPU jest w stanie obsłużyć 4 kasety po 8 modułów, czyli łącznie 32 moduły. Komunikacja kaset odbywa się za sprawą modułów interfejsowych, a odległości między nimi zależą od wykorzystanych modułów interfejsowych i nie mogą przekroczyć 10 m. Całkowita ilość wejść i wyjść dla konfiguracji z pojedynczą kasetą sterownika wynosi 256, a w konfiguracji wielokasetowej - 1024. System rozproszony w oparciu o PROFIBUS pozwala na obsługę do 65536 punktów. Moduły sygnałowe mogą być adresowane dowolnie, a także niezależnie od umiejscowienia względem jednostek centralnych. Wyjątek stanowią jedynie starsze modele sterownika.

Moduły funkcyjne

Moduły pozwalają na przystosowanie całego systemu automatyki do potrzeb większości zadań związanych ze sterowaniem i obsługą aplikacji. Sterownik firmy Siemens wyposażony jest nie tylko w standardowe moduły wejścia i wyjścia, ale też inteligentne moduły funkcyjne. Za realizację połączeń z sieciami przemysłowymi odpowiadają zarówno interfejsy komunikacyjne zintegrowane z jednostką centralną, jak i procesory komunikacyjne. Każdy moduł funkcyjny posiada własny procesor, dzięki czemu może przetwarzać programy w sposób niezależny od jednostki głównego sterownika logicznego. Rozwiązania te przeznaczone są do realizacji procesów technologicznych, które wymagają szczególnej dynamiki i szybkości obliczeń lub sterowania.

Moduły komunikacyjne

Do komunikacji sterownika w różnych sieciach i systemach przemysłowych służą specjalne moduły komunikacyjne, które dodatkowo wykorzystać można jako szeregowe porty programowalne w sposób swobodny. Ich zastosowanie pozwala na przeprowadzenie komunikacji punktowej z urządzeniami automatyki różnych marek. Do modułów komunikacyjnych dołączane są pakiety konfiguracyjne, w których znajdują się biblioteki programowe i maski konfiguracyjne do połączeń CPU i UP, dokumentacja techniczna oraz przykłady zastosowań. Do przechowywania danych konfiguracyjnych służy blok danych samej jednostki centralnej. Jeżeli zachodzi konieczność wymiany modułu, nie trzeba konfigurować nowego. Niezbędne dane przesyłane są z CPU do nowego modułu, od razu po uruchomieniu sterownika.

fabryka rakiet

PLC S300 Siemens - zastosowanie i obsługa

PLC S300 Siemens posiada architekturę modułową, dzięki czemu zapewnia bardzo elastyczne możliwości w zakresie automatyzacji procesów przemysłowych. W zależności od potrzeb, pozwala na realizację układów sterowania o strukturze scentralizowanej lub rozproszonej. Sterownik ten wykorzystywany jest m.in. w automatyce budynków i produkcji maszynowej, a także przemyśle chemicznym, motoryzacyjnym czy spożywczym.

Konfiguracja

Kluczowym elementem konfiguracji jest dobór odpowiedniej jednostki centralnej, która w przypadku modelu S7-300 występuje w czterech wersjach. Do pierwszej grupy zaliczają się standardowe CPU, wyposażone w zintegrowane interfejsy oraz opcjonalną obsługę trybu izochronicznego. Do ich zalet należą niewielkie rozmiary. Drugą grupą są CPU FailSafe, z funkcją pozwalającą na realizację obwodów bezpieczeństwa. Trzecia grupa to CPU kompaktowe - w zależności od typu wzbogacone wejściami i wyjściami binarnymi, bądź też binarnymi i analogowymi. Dysponują one dodatkowymi funkcjami, takimi jak m.in. modulacja szerokości impulsu, pomiar częstotliwości, sterowanie w pętli zamkniętej, zliczanie czy pozycjonowanie. Do ostatniej grupy zaliczają się technologiczne CPU, który posiadają funkcje dedykowane sterowaniu systemami napędowymi o wieloosiowej strukturze. Z ich pomocą realizować można m.in. synchronizację osi, sterowanie krzywkowe, korekcję na znaczniku czy pozycjonowanie. Jednostki te dysponują dodatkowym interfejsem komunikacyjnym DP.

Programowanie

Sterowniki PLC z rodziny S7 programowane są za pomocą dedykowanej platformy STEP7, na którą składają się narzędzia wykonujące konkretne zadania w zakresie konfiguracji, diagnostyki czy komunikacji. Do zarządzania nimi służy aplikacja nadrzędna, znana jako SIMATIC Manager. W środowisku STEP7 znaleźć można narzędzia przeznaczone do zmiany ustawień sterownika i systemów dla wielu użytkowników, a także konwersji programów napisanych w innych systemach. Użytkownik ma do dyspozycji opcje konfiguracji sieci, obsługi pamięci, projektowania regulatorów programowych czy diagnostyki procesowej. Platforma ta pozwala też na programowanie wyższego poziomu, programowanie sterowań sekwencyjnych oraz symulację sterownika. Istnieje możliwość ustawienia parametrów dla portu komunikacyjnego, a także konwersji programów na innych format. Sterownik Siemens z tej serii dobrać można na podstawie np. wymaganej pamięci roboczej, preferowanego sposobu pracy, szybkości działania czy liczby obsługiwanych wejść i wyjść analogowych oraz binarnych. Zapraszamy do skorzystania z oferty Magsteronu, gdzie znaleźć można modele z serii S7.