S7-300. Poznaj funkcje!

S7-300. Poznaj funkcje!

29.01.2020 287

S7-300 firmy Siemens to jeden z najpopularniejszych programowalnych sterowników logicznych tej renomowanej marki. Jego zadaniem jest nie tylko usprawnienie sterowania liniami produkcyjnymi oraz rozwiązaniami technologicznymi, ale też poprawa poprawa działania systemów automatyzacji. Ten niezwykle uniwersalny model sterownika cieszy się szczególnie dużym powodzeniem wśród klientów sklepu Magsteron. 

Sterownik Siemens S7 300

S7-300 jest bardzo nowoczesnym sterownikiem, co zawdzięcza swojej starannie opracowanej konstrukcji oraz unikalnym parametrom technicznym. Jego rozbudowane funkcjonalności umożliwiają swobodne tworzenie układów sterowania o charakterze zarówno rozproszonym, jak i autonomicznym. Platforma ta wykorzystuje do swojego działania sieci komunikacyjne. Za sprawą rozbudowanych interfejsów możliwe jest zintegrowanie sterowników w jednolity system, który znacząco podnosi funkcjonalność produkcji oraz ułatwia jej sterowanie.

Budowa sterownika

Konstrukcja sterownika jest modułowa, co przekłada się na szerokie możliwości w zakresie realizacji układów sterowania różnego typu. Nie bez znaczenia pozostaje wyjątkowo duża swoboda w kolejności modułów. Na kompletny sterownik składa się procesor CPU i moduł zasilacza, a także moduły funkcyjne, komunikacyjne oraz wejść i wyjść. Poszczególne komponenty montowane są na szynie montażowej DIN, zapewniającej dodatkowo pełną kompatybilność elektromagnetyczną oraz ekranowanie dedykowane komunikacyjnej magistrali.

Jednostki centralne

Oferowany przez Magsteron sterownik Simatic występuje pod postacią kilku różnych jednostek centralnych. Klasyfikować można je zarówno pod względem wielkości pamięci czy zasobów komunikacyjnych, jak i posiadanej mocy obliczeniowej. Dostępne w naszym sklepie Magsteron procesory CPU sprawdzają się w bardzo wielu aplikacjach. Można stosować je nie tylko w najbardziej skomplikowanych procesach o charakterze technologicznym, ale również systemach dużo prostszych. Jednostki CPU w wersji standardowej występują w szerokości 40 mm. Dostępne są rozwiązania zwykłe oraz Fail-Safe. Kompaktowa wersja posiada szerokość w zakresie 80-120 mm. Tego typu modele posiadają wbudowane wejścia i wyjścia w wariancie analogowym i dwustanowym. Dodatkową zaletą jest obecność funkcji technologicznych, upraszczających realizację nawet najbardziej skomplikowanych procesów z zakresu automatyki.

S7- 300 - moduły

S7-300 to sterownik, który rozbudować da się o różne moduły technologiczne posiadające konkretne zastosowania. W zależności od specjalizacji, mogą one posłużyć np. do sterowania napędami elektrycznymi lub systemami zabezpieczeń. Poszczególne komponenty charakteryzują się odpornością na skrajne temperatury oraz niekorzystne warunki środowiskowe. Wiele modułów rozszerzeń, funkcyjnych i komunikacyjnych dedykowanych omawianemu sterownikowi znaleźć można w asortymencie sklepu Magsteron.

Sterowniki PLC

Moduły rozszerzeń

Jednostka centralna (CC) sterownika umożliwia podłączenie 8 modułów DI/DO. Jeżeli konieczne jest umieszczenie ich w większej liczbie, wskazane jest zastosowanie modułu rozszerzeń EU. Łącznie jednostka centralna może obsłużyć 4 moduły rozszerzeń z 8 modułami wejść/wyjść, co razem daje aż 32 moduły wykonawcze. Swobodę komunikację między nimi zapewniają moduły interfejsowe, takie jak IM 365 i IM 360/361. W zależności od ich rodzaju wystąpić mogą określone odległości między modułami rozszerzeń, maksymalnie wynoszące do 10 m. Adresowanie modułów sygnałów może być dowolne. Nie ma też znaczenia lokalizacja modułów w stosunku do jednostki CPU, za wyłączeniem starszych modeli.

Moduły funkcyjne

Omawiany sterownik pozwala na bardzo swobodne dopasowanie systemu do różnych aplikacji oraz zadań. Wynika do z szerokiej dostępności modułów. Dotyczy to nie tylko standardowych wejść i wyjść, ale też inteligentnych rozwiązań funkcyjnych. W naszym sklepie znaleźć można moduły, które dają możliwość wykorzystania zintegrowanych z CPU procesorów i interfejsów do połączenia z sieciami przemysłowymi. Moduły funkcyjne posiadają własne procesory, przez co są w stanie przetwarzać programy niezależnie od podstawowego procesora sterownika. Pozostaje to nie bez znaczenia przy wykonywaniu zadań o charakterze technologicznym, w przypadku których konieczne jest zachowanie dużej szybkości obliczeń i niemałej dynamiki sterowania.

Moduły komunikacyjne

Sterownik wykorzystuje różne procesory komunikacyjne w poszczególnych sieciach i systemach. Znajdują one zastosowanie jako porty szeregowe poddawane programowaniu, umożliwiając komunikację punkt-punkt z rozwiązaniami automatyki różnych marek. W zestawie znajduje się pełen pakiet konfiguracyjny, a do przechowywania niezbędnych danych służy blok danych jednostki CPU. Wymiana modułu nie wiąże się z konieczności dodatkowego konfigurowania nowego. Wszystkie potrzebne informacje trafiają do sterownika prosto z jednostki centralnej i dostępne są bezpośrednio po załączeniu zasilania.

Akcesoria do S7-300, w tym 6ES7392-1AM00-0AA0 oraz 6ES7953-8LG31-0AA0

S7-300 to sterownik, którego komfort obsługi znacząco podnosi zastosowanie odpowiednich akcesoriów dodatkowych takich jak 6ES7971-1AA00-0AA0 oraz 6ES7953-8LG31-0AA0. W naszej ofercie znaleźć można m.in. karty pamięci, listwy przyłączeniowe, wtyczki, adaptery czy baterie, a także inne artykuły w różny sposób poprawiające użyteczność oraz funkcjonalność sterownika.

Bateria zasilająca -  6ES7971-1AA00-0AA0

6ES7971-1AA00-0AA0 to bateria zasilająca Tekcell do sterownika Simatic S7300 oraz S5-90U.

Karta pamięci MMC 64 KB - 6ES7953-8LG31-0AA0

6ES7953-8LFG1-0AA0 to mikro-karta pamięci dedykowana sterownikom z rodziny S7-300. Może być wykorzystywana jako pamięć nieulotna procesora. Pamięć 128 KB pozwala na magazynowania plików źródłowych wdrażanego projektu systemu automatyki, z uwzględnieniem dokumentacji technicznych wszystkich zaliczanych do niej urządzeń. Oferowana przez Magsteron karta może ponadto posłużyć do przechowywania pomiarów czy receptur, a także aktualizacji operacyjnego systemu procesora. S7-300 firmy Siemens to jeden z najchętniej wybieranych przez klientów Magsteronu sterownik logiczny. W naszej ofercie znaleźć można praktycznie wszystkie elementy i akcesoria, które są niezbędne dla prawidłowej pracy tego systemu. Dokonując zakupów w naszym sklepie zyskujesz pewność niezawodność oraz kompatybilności oferowanych rozwiązań, które w zależności od potrzeb poddać można swobodnej modyfikacji. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Magsteron oraz zachęcamy do zadawania pytań odnośnie dotyczących rozwiązań dla automatyki.