Siemens 1500 PLC

Siemens 1500 PLC

26.09.2021 161

Siemens 1500 PLC to sterownik logiczny w systemie SIMATIC, należący do rodziny produktowej S7. Urządzenia z tej serii posiadają wiele zaawansowanych funkcji sterowania ruchem, które podnoszą wydajność automatyzacji. Na uwagę zasługuje też obecność interfejsów komunikacyjnych, zintegrowanego wyświetlacza do obsługi i diagnostyki oraz innowacyjnego programowania. PLC z tej serii znajdziesz w ofercie Magsteronu.

Jakie zastosowanie ma Siemens 1500 PLC?

Siemens 1500 PLC to sterownik wyjątkowo elastyczny i uniwersalny, dzięki czemu doskonale sprawdza się w przypadku zaawansowanych aplikacji. Modele z tej serii zapewniają krótkie czasy reakcji i wysoką precyzję kontroli, co w dużym stopniu wynika z obecności zintegrowanych technologii oraz funkcji. Ich specyficzna budowa sprawia, że sterowniki przystosowane są do natychmiastowej pracy. Urządzenia te idealnie nadają się do przeprowadzania zadań związanych ze sterowaniem ruchem. Do programowania służy środowisko TIA Portal STEP 7.

Budowa i konstrukcja

Jednostki centralne CPU dla sterownika S7-1500 wyposażone są w wyświetlacz informacji tekstowych, na którym mogą być prezentowane dane dotyczące numerów zamówień, wersji oprogramowania czy numerów seryjnych podłączonych modułów. Użytkownik ma też możliwość szybkiego ustawienia adresu IP oraz dodatkowej sieci. Na ekranie wyświetlane są również komunikaty o błędach. Dla wszystkich modułów zastosowano jednolite złącza przednie oraz zintegrowane mostki, co pozwala na łatwe tworzenie grup produktów oraz ograniczenie okablowania. Na szynie DIN możesz zamontować elementy dodatkowe, takie jak wyłączniki czy przekaźniki.

Wydajność i komunikacja

Sterownik ten jest bardzo wydajny, dzięki czemu szybko wykonuje polecenia. Jednostki centralne obsługują różne typy danych i współpracują z magistralą backplane. Wydajności działania sprzyja też zoptymalizowane generowanie kodu. Jako standardowy interfejs komunikacyjny służy 2-portowy switch PROFINET I/O. Opcjonalnie dostępny jest też dodatkowy interfejs PROFINET, przeznaczony m.in. dla sieci rozproszonych. Sterownik da się również rozbudować o moduły komunikacyjne dla systemów magistralowych i połączeń typu punkt-punkt.

Nowoczesne funkcjonalności

Sterowanie ruchem za pomocą sterownika może się odbywać nawet bez podłączania dodatkowych modułów. Do realizacji połączeń analogowych oraz obsługi napędów PROFIdrive służą znormalizowane bloki. Funkcja Motion Control pozwala na efektywne sterowanie prędkością i osią pozycjonującą, a także enkoderami zewnętrznymi. Sterownik wyposażony jest również w nowoczesne funkcje monitorowania zmiennych procesora oraz wykrywania błędów, co znacząco usprawnia proces optymalizacji napędów. Do przydatnych funkcji sterowania należy, m.in. możliwość korzystania z łatwo konfigurowalnych bloków do automatycznego kontrolowania parametrów. Moduły technologiczne pozwalają na uzyskanie dodatkowych funkcji, takich jak pomiar sygnałów do 1 MHz, wykrywanie pozycji czy szybkie liczenie.

Sterownik Siemens PLC

CPU Fail-Safe dla sterownika Siemens S7-1500 PLC - 6ES7515-2UM01-0AB0, 6ES7516-3UN00-0AB0 oraz 6ES7517-3UP00-0AB0

6ES7515-2UM01-0AB0, 6ES7516-3UN00-0AB0 oraz 6ES7517-3UP00-0AB0 to jednostki centralne dla Siemens S7-1500 PLC w wykonaniu Fail-Safe. CPU w takim wariancie posiadają zwiększoną pamięć roboczą w zestawieniu z modelami standardowymi, a także dysponują bogatszym zakresem zabezpieczeń. Oferowane w Magsteronie jednostki Fail-Safe wyposażono w interfejs PROFINET/ETHERNET z podwójnym switchem RJ45 i trybem IRT, a także pojedynczy Ethernet RJ45. Wszystkie CPU wymagają do pracy karty pamięci SIMATIC. Jednostka 1515TF-2 PN posiada 750 KB na program i 3 MB na dane, 1516TF-3 PN/DP 1,5 MB na program i 5 MB na dane, a 1517TF-3 PN/DP 3 MB na program oraz 8 MB na dane.

Zintegrowane zabezpieczenia

Zabezpieczenia w sterowniku S7-1500 bazują na hasłach i poziomach dostępu, które chronią przed nieautoryzowanym odczytem, kopiowaniem i modyfikacją bloków programu. Dane zapisane na karcie pamięci SIMATIC można powiązać z jej numerem seryjnym, dzięki czemu ich uruchomienie będzie możliwe wyłącznie z wykorzystaniem właściwego egzemplarza. Sterownik posiada cztery różne poziomy autoryzacji, które mogą być przypisane do grup użytkowników. Czwarty poziom ochrony pozwala dodatkowo na ograniczenie komunikacji dla urządzeń HMI. S7-1500 jest też w stanie wykryć nieautoryzowane lub zmodyfikowane transfery dany inżynierskich. W przypadku korzystania z sieci Ethernet możesz uzyskać dodatkową ochronę dostępu przez firewall oraz skonfigurować bezpieczne połączenie VPN.

Jednostki centralne sterownika Siemens S7-1500 PLC -6ES7516-3TN00-0AB0 oraz 6ES7517-3TP00-0AB0

6ES7516-3TN00-0AB0 oraz 6ES7517-3TP00-0AB0 to polecane przez nas jednostki centralne dla sterownika Siemens S7-1500 PLC. Oba modele wyposażone zostały w interfejs PROFINET/ETHERNET ze switchem podwójnym RJ45 oraz obsługą trybu IRT, a także pojedynczy ETHERNET RJ45 oraz PROFIBUS DB9. Jednostki CPU 1516T-3 oraz 1517T-3 PN/DP odznaczają się wysoką prędkością przetwarzania arytmetyki binarnej i zmiennoprzecinkowej, dlatego mogą być stosowane jako sterowniki na liniach produkcyjnych. Pierwszy z modeli posiada 1,5 MB pamięci na program i 5 MB na dane, natomiast drugi 3 MB na program i 8 MB na dane.

Diagnostyka systemu i przechowywanie danych

W sterowniku S7-1500 domyślnie aktywowana jest zintegrowana diagnostyka systemu. Raporty prezentowane mogą być na wyświetlaczu urządzenia, panelu HMI, serwerze www czy w środowisku TIA Portal. Dane diagnostyczne są na bieżąco aktualizowane, nawet w przypadku zatrzymania pracy jednostki. Proces ten zintegrowany jest z układowym oprogramowania procesora i nie wymaga konfiguracji przez użytkownika, ponieważ przebiega w pełni automatycznie. Dane i receptury w sterowniku S7-1500 mogą być przechowywane na karcie pamięci SIMATIC lub serwerze www. Oba te rozwiązania zapewniają łatwy dostęp do informacji operacyjnych oraz konfiguracyjnych istotnych dla pracy zakładu. Zastosowanie karty pamięci pozwala na aktualizację oprogramowania, a także przechowywanie projektów STEP 7 razem z komentarzami i symbolami oraz dokumentacji i plików csv.

Specyfikacja techniczna

Wszystkie sterowniki z omawianej serii zostały wykonane w stopniu ochrony IP20. Urządzenia mogą pracować w temperaturze od 0 do 60 stopni Celsjusza w przypadku instalacji poziomej, a przy instalacji pionowej do 40 stopni. Sterowniki przystosowane są do działania przy wilgotności względnej w zakresie 5-95% bez kondensacji oraz ciśnieniu atmosferycznym 1080-795 hPa, co odpowiada wysokości do 2000 metrów. Urządzenia zaprojektowane zostały zgodnie z obowiązującymi normami międzynarodowymi i posiadają stosowne atesty, w tym certyfikat CE, cULUS, CMFuS, C-Tick czy ATEX. Zapraszamy do skorzystania z oferty Magsteronu, gdzie znajdziesz różne jednostki centralne CPU, moduły oraz dodatkowe akcesoria dla systemu SIMATIC S7-1500.