Siemens ET 200S

Siemens ET 200S

13.09.2021 134

Siemens ET 200S to funkcjonalna stacja rozproszonych wejść i wyjść o modułowo-bitowej konstrukcji, należąca do systemu SIMATIC oraz dedykowana sieciom PROFINET i Profibus-DP. Urządzenie to wyróżnia się wysoką elastycznością zastosowań oraz optymalną wydajnością działania. Dodatkową zaletą jest kompaktowa i wytrzymała obudowa, pozwalająca na wykorzystanie urządzenia w środowiskach narażonych na występowanie wysokich naprężeń mechanicznych.

Do czego służy Siemens ET 200S?

Siemens ET 200S to modułowy system, do którego dołączane są różne moduły sterowania, moduły technologiczne, moduły obsługi czujników, moduły soft-starterów czy przetwornice częstotliwości. Stacja może być zintegrowany z interfejsami do przetwarzania danych na poziomie wejść i wyjść, co odciąża CPU i zwiększa ilość dostępnych zasobów. Konfigurację systemu ET 200S możesz przeprowadzić praktycznie dowolnie, co znacząco zwiększa precyzję dostosowania go do wymagań różnych aplikacji.

Proces instalacji i montażu

Stacja rozproszonych wejść i wyjść z tej serii bazuje na systemie modułowym, dzięki czemu może być zamontowana na szynie. W poszczególne moduły bezpośrednio wbudowane są niezbędne elementy zatrzaskowe i prowadzące, przez co da się je zestawić obok siebie poprzez docisk z tylną magistralą danych. Proces instalacji jest szybki i łatwy, co ma szczególne znaczenie w specyficznych warunkach eksploatacyjnych. Do modułów sygnałowych możesz bez problemu podłączyć czujniki i aktywatory, bez konieczności użytkowania dodatkowych stojaków oraz listew. Takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko pomyłek montażowych, a także podnosi przejrzystość okablowania.

Konstrukcja systemu

W systemie 200S poszczególne podzespoły elektryczne i mechaniczne są od siebie oddzielone, dzięki czemu moduły sygnałowe nie mają styczności z okablowaniem. Stacja przystosowana jest do okablowania przed instalacją i startem części elektronicznych, co daje gwarancję ochrony modułów sygnałowych przed uszkodzeniem na skutek niewłaściwego użytkowania. Ułatwieniu oraz skróceniu czasu uruchomienia systemu sterującego sprzyjają testy obwodów wejściowych i wyjściowych. Moduły mogą być wymieniane nawet podczas bezpośredniego działania stacji, a także bez konieczności ingerencji w układ okablowania. Takie rozwiązanie ułatwia i przyspiesza ewentualne prace serwisowe.

Elastyczna integracja

Stacje rozproszonych wejść i wyjść w tym standardzie mogą być łatwo integrowane z różnymi elementami systemu sterowania SIMATIC. Za współpracę ze sterownikami odpowiada platforma programistyczna STEP7, umożliwiająca szybką konfigurację systemu w sposób zgodny z centralnymi komponentami SIMATIC. Działania inżynieryjne można realizować z każdego punktu, w tym lokalnie na obszarze zakładu lub zdalnie za pośrednictwem połączenia sieciowego. Stację ET możesz zintegrować również ze sterownikami logicznymi innych producentów, poprzez wykorzystanie PROFINET lub PROFIBUS do obsługi bibliotek konfigurujących system przy użyciu oprogramowania innych marek.

Moduły terminalu dla Siemens SIMATIC ET 200S - 6ES7193-4CA50-0AA0, 6ES7193-4CE00-0AA0 oraz 6ES7193-4CA20-0AA0

6ES7193-4CA50-0AA0, 6ES7193-4CE00-0AA0 oraz 6ES7193-4CA20-0AA0 to dostępne w Magsteronie moduły terminalu dla systemu Siemens SIMATIC ET 200S, przeznaczone pod elektronikę oraz zasilanie. Elementy te wspomagają i usprawniają proces wykonywania wielu zadań, a także umożliwiają realizację różnych funkcji związanych z komunikacją statusową. Wszystkie oferowane moduły terminalu posiadają szerokość 15 mm. Montaż modelu TM-E15C26-A1 odbywa się za pośrednictwem zacisków sprężynowych, natomiast warianty TM-E15C26-A1 i TM-E15S24-A1 przy pomocy zacisków śrubowych. Pierwsze dwa moduły wymagają podłączenia do szyny pomocniczej AUX.

Kable i druty w automatyce przemysłowej

Kompaktowa budowa

Zastosowanie stacji modułów jest możliwe nawet w niewielkich obszarach, ograniczonych pod względem dostępnej przestrzeni. W porównaniu do standardowych układów system ten umożliwia redukcję okablowania o nawet kilkadziesiąt procent. Magistralę danych możesz budować w sposób zautomatyzowany, co pozwala na prowadzenie kabli sygnałowych czy silnikowych bezpośrednio do zacisków oraz bez dodatkowych listew. Moduły w standardzie safety nie wymagają korzystania z interfejsów i magistrali, natomiast moduły rezerwowe umożliwiają zachowanie dodatkowych slotów na wypadek przyszłej rozbudowy. Ze względu na automatyczną budowę linii potencjałowych na etapie montażu modułów terminali nie występuje ryzyko błędów. Do ich konfiguracji służy dedykowany konfigurator.

Moduły wyjść binarnych dla Siemens SIMATIC ET 200S - 6ES7132-4BD32-0AA0 oraz 6ES7132-4BB01-0AA0

6ES7132-4BD32-0AA0 oraz 6ES7132-4BB01-0AA0 to moduły dla systemu Siemens SIMATIC ET 200S, pozwalające na uzyskanie dodatkowej ilości wyjść binarnych. W przypadku pierwszego modelu są to 4 wyjścia binarne 24 V DC/2 A, natomiast w drugim 2 wyjścia binarne 24 V DC/0,5 A. Oba oferowane w Magsteronie moduły posiadają szerokość 15 mm. Podobnie jak w przypadku innych produktów dla tego systemu ich zastosowanie znacząco wzbogaca możliwości wykorzystania stacji. Dodatkową zaletą jest opcja użycia nawet w strefach zagrożonych wybuchem.

Szybka wymiana modułów

System ET 200S posiada funkcję hot swapping, która umożliwia wymianę modułów nawet podczas bezpośredniej pracy stacji. Jej działania nie trzeba zatrzymywać w przypadku pojawienia się awarii. Moduły mogą być wymieniane przy utrzymaniu pracy stacji, co umożliwia jej dalsze funkcjonowanie bez kosztownych przestojów oraz konieczności ponownego startu. Czołowe złącza sygnałowe nie wymagają ingerencji w okablowanie przy wymianie modułu, a krzywki kodowe chronią przed montażem złączy w niewłaściwych miejscach. Dodatkową zaletą jest redundancja komponentów. Stacja mogą łączyć się z magistralą za pomocą dwóch interfejsów PROFIBUS. Jeżeli jeden z nich ulegnie awarii, drugi natychmiastowo przejmuje kontrolę nad działaniem systemu. Utrzymanie go w gotowości zabezpiecza instalację przed przerwaniem pracy.

Uniwersalne zastosowanie

Ze względu na możliwość rozbudowy stacji ES nawet podczas bezpośredniego funkcjonowania instalacji, system ten możesz wykorzystać w aplikacjach procesowych wymagających utrzymania stałej pracy. Rozwiązanie to pozwala na dodawanie nowych modułów, aktywatorów i czujników, a także zmianę parametrów komponentów bez ryzyka ponoszenia wysokich kosztów ponownego uruchamiania. Konfiguracja sprzętowa może być realizowana wyłącznie przy podłączeniu stacji rozproszonej do sterownika PLC. Modyfikacja poszczególnych elementów daje możliwość konfiguracji nowych węzłów procesowych, redukowanie i dodawanie modułów czy zmianę ich parametrów przy wymianie elementów o różnych parametrach. Stację rozproszonych wejść i wyjść znajdziesz w asortymencie Magsteronu, podobnie jak różne moduły dla tego systemu. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty produktów Siemens SIMATIC.