Czym się wyróżnia Siemens S7 200?

Czym się wyróżnia Siemens S7 200?

07.07.2019 31680

Siemens S7 200 to nowoczesny sterownik z serii Simatic. Posiada modułową budowę i nieduże rozmiary. Powoli wycofywany jest z rynku, jednak wciąż pozostaje aktywnie wykorzystywanym rozwiązaniem. Zapraszamy do skorzystania z oferty firmy Magsteron, która posiada bogaty asortyment komponentów tego sterownika.

Jednostki centralne i moduły sterownika Siemens S7 200 z serii Simatic

Sterowniki Siemens S7 200 z serii Simatic klasyfikowane są ze względu na rodzaj zasilania. Poza urządzeniami zasilanymi napięciem 230V AC wyróżnić można również modele zasilane dodatkowym zasilaczem 24V DC. Cechą charakterystyczną tej drugiej grupy urządzeń są zintegrowane wejścia open collector 24V/0,75A. W przypadku sterowników zasilanych napięciem 230V AC elementem zintegrowanym jest wyście przekaźnikowe. Ilość zintegrowanych wejść i wyjść binarnych uzależniona jest natomiast od jednostki centralnej sterownika. W przypadku CPU zasilanych napięciem 230V AC, zasilacz sieciowy jest w pełni zintegrowany. Poszczególne jednostki centralne wyposażane są również w zasilacze zewnętrzne 24V DC wykorzystywane do zasilania dostępnych modułów.

Moduły rozszerzeń

Dzięki licznym modułom rozszerzeń, istnieje możliwość zwiększenia liczby dostępnych w sterowniku wejść i wyjść binarnych oraz analogowych. Do jednostki centralnej S7 200 dołączyć można maksymalnie 7 rozszerzeń. Dotyczy to dostępnych u nas modeli: CPU 224 (6ES7214-1AD23-0XB0), CPU 224XP (6ES7214-2BD23-0XB0) oraz CPU 226 (6ES7216-2BD23-0XB0).

Moduły funkcyjne

Za sprawą szerokiej gamy dostępnych modułów, sterownik S7 200 dopasować można do specyfiki większości zadań i aplikacji. Poza standardowymi modułami wejścia oraz wyjścia, w sklepie Magsteron oferujemy również moduły funkcyjne dedykowane sterownikom Simatic.

Moduły komunikacyjne

S7 200 jest sterownikiem o rozbudowanych możliwościach komunikacyjnych. Porty zintegrowane z urządzeniem są w stanie pracować w szerokim przedziale prędkości transmisji danych, od 1,2 do nawet 187,5 kbit/s. Na szczególną uwagę zasługuje możliwość definiowania własnych protokołów komunikacyjnych. Poza trybem Free-Port, moduły te zapewniają też swobodną komunikację z komputerami PC, modemami GSM i GPRS czy drukarkami.

Ethernet

Procesor komunikacyjny Ethernet to moduł, który pozwala na połączenie sterownika z siecią Ethernet. Model S7 200 można w ten sposób zdalnie konfigurować, diagnozować i programować za pośrednictwem sieci. Moduł ten obsługiwany jest za pomocą oprogramowania STEP7-Micro/WIN. Istnieje również możliwość współpracy sterownika z serwerem OPC.


Modem

Dedykowany współpracy z jednostką S7 200 moduł EM 241 to niezwykle inteligentne rozwiązanie. Pozwala ono na funkcjonalne zastąpienie zewnętrznego modemu, połączonego z portem komunikacyjnym CPU. Odbywa się to za pośrednictwem oprogramowania Step7-Micro/WIN, a także podłączonego do komputera modemu telefonicznego. Do najważniejszych funkcji modułu EM 241 należą m.in. wiadomości telefoniczne czy ochrona hasłem.

Master AS-Interface

Jednym z ciekawszych modułów dla sterownika S7 200 jest CP 243-2 – 6GK7243-2AX01-0XA0, dostępny w naszym sklepie. To zaawansowany procesor komunikacyjny Master AS-Interface, który obsługuje nawet 31 urządzeń Slave należących do sieci AS-I. Występuje tu podział na grupy A (31 urządzeń) oraz B (31 urządzeń). Sterownik może obsługiwać dwa moduły AS-I w ramach jednego CPU. Procesor komunikacyjny CP 243-2 umożliwia obsługę binarnych oraz analogowych modułów peryferyjnych wejść i wyjść. Na przednim panelu znajdują się przyciski, a diody LED informują użytkownika o wszelkich popełnianych błędach. W ten sposób jest również wyświetlany status podłączonych stacji Slave oraz modułu CP.

PROFIBUS DP

Moduł sieci PROFIBIUS DP umożliwia komunikację Master-Slave. Standardowo jest to jedno urządzenie Master oraz kilka urządzeń Slave. Master zawiera poszczególne dane konfiguracyjne oraz adresy urządzeń Slave, a także odpowiada za komunikację i weryfikację zgodności stacji Slave z konfiguracją. Zapisuje również wyjściowe dane do stacji oraz odczytuje dane wyjściowe.

Wtyczka Ethernet

Oprogramowanie i zasilacze dla sterownika Simatic Siemens S7 200

Projektowanie aplikacji dla sterowników Siemens S7 200 odbywa się za pośrednictwem narzędzia inżynierskiego STEP 7-Micro/WIN, oferowanego przez Magsteron. Oprogramowanie to zostało specjalnie zoptymalizowane, dzięki czemu jest odpowiednio wydajne i zapewnia szybką realizację zadań. Przejrzysty edytor, rozbudowane menu pomocy i szybki dostęp do biblioteki instrukcji gwarantują szybką obsługę. STEP 7 obsługuje dwa różne standardy programowania, czyli 1131 oraz SIMATIC. Użytkownik ma dostęp do trzech edytorów, które umożliwiają mu tworzenie aplikacji: listy instrukcji STL, drabinki instrukcji LAD oraz schematu blokowego FBD. Dzięki wbudowanej funkcji Trend Charts, zmienne mogą być podglądane w formie czasowych przebiegów. Oprogramowanie posiada również kreatory dodatkowe, pozwalające na tworzenie bardziej złożonych funkcji programowych. Dostępne są ponadto funkcje diagnostyczne, dzięki którym stany pracy sterownika można wizualizować za pośrednictwem zintegrowanych diod LED. STEP 7-Micro/WIN zapewnia też edycję w trybach download i RUN w trakcie bezpośredniej pracy S7 200.

Zasilacze dla Simatic Siemens S7 200

Sterownikom Siemens S7 200 dedykowane są zasilacze SITOP smart w obudowie slim. Poza niewielkimi rozmiarami, zasilacze SITOP smart charakteryzują się sporą funkcjonalnością. Urządzenia te bardzo dobrze znoszą wszelkie przeciążenia, w tym występujące po włączeniu zasilania obciążenia nieliniowe. Dodatkową zaletą jest możliwość kompensacji spadku napięcia na przyłączach. Napięcie wyjściowe zasilaczy wynosi maksymalnie 28 V. SITOP smart mogą być wykorzystywane w wielu różnych aplikacjach i posiadają najważniejsze certyfikaty. Urządzenia montowane są na standardowej szynie DIN i umożliwiają zasilanie sprzętów o dużym prądzie załączenia, włącznie z silnikami prądu stałego. Aby zwiększyć prąd obciążenia, dopuszczalne jest łączenie równoległe. Zasilacz może współpracować z modułami rozszerzeń, diagnostyki, redundancji i podtrzymywania zasilania.

System telemetryczny w sterownikach S7 200

Na sterownikach S7 200 bazuje system telemetryczny SINAUT Micro SC, działający w technologii GPRS. Składa się on ze stacji oddalonych, połączonych ze sterownikami S7 200 i modemem. Stacje oddalone komunikują się za pomocą komputera PC z dostępem do Internetu, który funkcjonuje jako stacja centralna oraz serwer. Na komputerze instalowana jest aplikacja, która zarządza ruchem danych i archiwizuje zmienne. W porównaniu do sieci GMS, technologia GPRS zapewnia nawet osiem razy większą prędkość transmisji przesyłania danych. Informacje w systemie przesyłane są w pakietach, a związany z tym koszt zależy jedynie od ich ilości.

Sterownik S7 200 to urządzenie, które znajduje szerokie zastosowanie w automatyzacji maszyn i sprzętów. Sterowniki te aktywnie wykorzystywane są również w obsłudze procesów technologicznych wielu zakładów produkcyjnych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu Magsteron, gdzie znajdziesz wiele komponentów dedykowanych temu funkcjonalnemu urządzeniu.