Simatic ET200SP – poznaj możliwości systemu

Simatic ET200SP – poznaj możliwości systemu

24.09.2019 24870

Simatic ET200SP to rozproszony system wejść i wyjść o kompleksowym zastosowaniu. Pozwala na łączenie centralnego sterownika z sygnałami procesowymi poprzez sieć PROFINET. W ofercie Magsteron znaleźć można szeroki zakres produktów z dziedziny automatyki przemysłowej, dedykowanych temu systemowi.

Do czego służy Simatic ET200SP?

Simatic ET200SP jest rozwiązaniem starannie zaprojektowanym, skalowalnym i elastycznym. Celem zwiększenia wydajności i niezawodności, cały system został odpowiednio zoptymalizowany. Poszczególne moduły można łatwo zamontować, a także bez problemu obsłużyć i poddać diagnostyce. Za sprawą technologii push-in przewody podłączyć można bez zastosowania żadnych narzędzi dodatkowych. Do modułów pasują przewody w przekrojach od 0.14 mm2 do 2.5 mm2. W ofercie Magsteron znaleźć można wielofunkcyjne moduły wejść i wyjść dla systemu Siemens ET200SP. Produkty te znajdują zastosowanie w różnorodnych aplikacjach i spełniają wszystkie standardy w kategorii modułów o kompaktowej budowie. Opracowane zostały z myślą o rygorystycznych wymogach współczesnej automatyki przemysłowej. Rozproszony system wejść i wyjść może być montowany bezpośrednio na urządzeniu, bądź też w szafach sterowniczych.

Do zastosowań specjalnych

Podczas pracy w trudnych warunkach przemysłowych szczególnie polecanym rozwiązaniem jest wersja SIPLUS. System korzysta z izochronicznej komunikacji PROFINET przy współpracy z rozwiązaniami PROFIenergy oraz PROFIsafe. Moduły mogą być podłączane intuicyjnie i szybko, co pozwala dostosować system do osobistych potrzeb użytkownika. Zaletą Siemens ET200SP jest jego nieduży rozmiar, średnio o połowę mniejszy od systemów konkurencyjnych. Może być dzięki temu ustawiany nawet w mniejszych szafkach z uwzględnieniem przestrzeni niezbędnej do zachowania właściwej wentylacji. Do atutów sytemu należy również jego optymalna wydajność. Za sprawą standardu ethernetowego PROFINET przesył danych jest szybki i bezawaryjny. W zależności od potrzeb istnieje możliwość zainstalowania modułów korzystających także ze standardu PROFIBIUS. W zależności od typu system rozbudować można nawet o 64 moduły. Użytkownik jest w stanie wymieniać je podczas pracy, co oszczędza czas oraz eliminuje ewentualne przestoje w pracy.

Budowa

System Simatic instalowany jest na typowej szynie montażowej DIN35. Składa się z kilku podstawowych elementów. Za komunikację z poszczególnymi serownikami odpowiada moduł interfejsu. Aby prawidłowo działać, interfejs sterowników musi być zgodny ze standardem PROFINET - IEC 61158. Całkowicie system może posiadać do 64 modułów wejść i wyjść. Powinny być podłączone bezpośrednio do bazowych stacji pasywnych. Kombinacja modułu jest dowolna. System wyposażony jest także w moduł terminator, również jako savermodule. Jego zadaniem jest dopełnienie struktury systemu Simatic. Aby zredukować wymiary całej isntalacji, został on wyposażony w zasilanie zintegrowane dla całej grupy modułów. W przeciwieństwie do starszych rozwiązań, nie ma konieczności stosowania osobnej podkładki pod moduł zasilający. Jest on wbudowany bezpośrednio we wszystkie białe podstawki.

Zakład produkcyjny


Moduły interfejsu i moduły peryferyjne Simatic ET200SP

ET200SP wymaga połączenia z magistralą komunikacyjną za pośrednictwem odpowiedniego modułu interfejsu. Pozwala on na wymianę danych między sterownikiem wyższego poziomu a modułami sygnałowymi. System zawdzięcza swoją skalowalność i ekonomiczność konfiguracji rozbudowanej ofercie modułów peryferyjnych. Oznaczane są poprzez różnokolorowe kwadraty. Szczególną funkcją modułów systemu ET200SP jest możliwość przypisywania adresów do całej stacji, bez wymogu manualnego ustawiania ich dla każdego z modułów. Podczas wymiany adres kodowany jest w elemencie kodującym podstawki, jeszcze podczas pierwszego włożenia do niej nowego modułu. W następnej kolejności przypisywany jest automatycznie do nowych urządzeń. Obecność tej funkcjonalności skraca czasy przestojów, znacząco usprawniając proces wymiany modułów w systemie.

Zestaw interfejsu PROFINET IM155-6PN STANDARD - 6ES7155-6AA01-0BN0

6ES7155-6AA01-0BN0 to standardowy zestaw interfejsu dla systemu Simatic. Pozwala na podłączenie maksymalnie 32 modułów rozszerzeń oraz 16 modułów ET 200AL. Na wyposażeniu znajdują się terminatory stacji. Zestaw pozwala na pojedyncze skorzystanie z hot-swapu.

Podstawka dla modułów rozszerzeń – 6ES7193-6BP00-0DA0 

6ES7193-6BP00-0DA0 to uniwersalna podstawka dla modułów rozszerzeń typu A0 systemu Simatic ET200SP. Oferowany przez Magsteron model dysponuje niezbędnymi do montażu zaciskami wtykowymi. Podstawka posiada rozmiary 15 x 117 mm. Nie obejmuje kanałów pomocniczych AUX.

Moduł wejść binarnych SIMATIC ET 200SP - 6ES7131-6BH01-0BA0

Oferowany przez nas moduł dla systemu ET200SP dysponuje 16 wejściami standardowymi 24V DC. Pasuje do podstawek typu BU - A0 i posiada wbudowaną diagnostykę kanałów.

Moduł wyjść analogowych - 6ES7135-6HD00-0BA1

Oferowany przez Magsteron moduł wejść analogowych posiada 4 standardowe wyjścia napięciowo-prądowe. Produkt wyróżnia się rozdzielczością 16 bitów. Posiada wbudowaną diagnostykę i pasuje do podstawek BU - A0 lub A1.

Akcesoria dodatkowe dla systemu Siemens ET200SP

W naszej ofercie znajdziesz także przydatne akcesoria dodatkowe. W asortymencie Magsteron dostępne są m.in. adaptery, karty pamięci i zasilacze dedykowane systemom rozproszonym Simatic.

Adapter SIMATIC ET200SP - 6ES7193-6AR00-0AA0

6ES7193-6AR00-0AA0 to adapter umożliwiający konwersję dla modułu interfejsu PROFINET/CPU dedykowanego modelowi ET200SP. Podłączenie odbywa się za pośrednictwem dołączonego przewodu miedzianego.

Simatic Memory Card - 6ES7954-8LC03-0AA0

6ES7954-8LC03-0AA0 to karta pamięci FLASH dla sterowników z serii S7-1200 orz S7-1500. Posiada pamięć 4 MB.

Zasilacz regulowany SIMATIC ET 200SP - 6EP7133-6AB00-0BN0

SIMATIC ET 200SP PS 24V/5A - 6EP7133-6AB00-0BN0 to zasilacz firmy Siemens, dedykowany Simatic ET200SP. Posiada jednakową budowę zasilacza regulowanego, dzięki czemu dobrze komponuje się z tym systemem. Wyjściowe parametry produktu to 5 A przy 24 V DC.

Siemens ET200SP w ofercie Magsteron

Siemens ET200SP łączy w sobie najlepsze cechy programowalnego sterownika logicznego z modułami wejść i wyjść, systemem wizualizacji oraz obsługą aplikacji systemu Windows. System ten pozwala na uzyskanie wysokiej kompatybilności EMC. Może być na bieżąco rozbudowywany i aktualizowany. Warto pamiętać, że bezpieczeństwo działania poszczególnych instalacji i urządzeń wymaga stosowania określonych działań prewencyjnych. Konieczne jest umiejętne integrowanie wszystkich komponentów automatyki, z uwzględnieniem ochrony maszyn i urządzeń. Dotyczy to także wszelkich produktów stosowanych z systemem Simatic, ale wyprodukowanych przez inne marki. Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem Magsteron, a także nawiązania kontaktu telefonicznego lub mailowego. Jesteśmy w stanie znaleźć najlepsze rozwiązania dla specyficznych wymogów automatyki przemysłowej i zaproponować atrakcyjne ceny.