Simatic S7-300 to programowalny sterownik logiczny firmy Siemens. Należy do najpopularniejszych rozwiązań tego typu. Jego praca znacząco usprawnia automatyzację maszyn, sterowanie liniami produkcyjnymi czy obsługę obiektów technologicznych. Produkty dedykowane zastosowaniom ze sterownikiem z rodziny S7-300 posiada w swojej ofercie sklep Magsteron.
Simatic S7-300 to programowalny sterownik logiczny do zautomatyzowanej obsługi procesów przemysłowych. Dzięki modułom takim jak m.in. 6ES7322-1BH01-0AA0, 6ES7390-0AA00-0AA0 oraz 6ES7392-1AJ00-0AA0, rozwiązanie to zapewnia niemałą swobodę konfiguracji. Sterownik ten składa się z wielu części niezależnych, m.in. jednostki centralnej CPU, modułów wejść-wyjść czy modułu zasilania. Umożliwia tym samym realizację układów sterowania o strukturze zarówno rozproszonej, jak i autonomicznej. Sterowniki firmy Siemens da się optymalnie dostosować do potrzeb użytkownika. W praktyce S7-300 daje możliwość automatyzacji różnego rodzaju obiektów technologicznych, maszyn i linii produkcyjnych. Można stosować go w produkcji masowej, automatyce budynków czy przemyśle motoryzacyjnym, spożywczym lub chemicznym. W zależności od CPU, powala na obsługę nawet kilku tysięcy punktów cyfrowych i analogowych. Sterowniki należące do rodziny S7-300 komunikują się za pośrednictwem kilku standardów sieciowych. Urządzenia pracują w oparciu o jednolity i zwarty system automatyki. Integracja programowa i sprzętowa zachowana jest na poziomie polowym, zarządzania oraz automatyki.
Kompletny sterownik Simatic S7-300 zbudowany jest z procesora CPU, zasilacza oraz modułów - np. wejść i wyjść, funkcyjnych czy komunikacyjnych. Poszczególne moduły dołączane mogą być do CPU w kolejności dowolnej. Począwszy od wersji 314, jednostka centralna jest w stanie obsłużyć nawet do 32 modułów. Bezpośrednio można do niej dołączyć maksymalnie 8 modułów. Do rozszerzania służy odpowiedni interfejs. Komponenty mocowane są na specjalnej szynie montażowej, która dodatkowo zapewnia elektromagnetyczną kompatybilność sterownika oraz ekranowanie dla magistrali komunikacyjnej.
6ES7322-1BH01-0AA0 to przykładowy moduł wyjść binarnych dla sterownika Simatic S7-300. Posiada 16 wyjść 24 V DC/0,5 A. Suma prądu wyjścia wynosi 4A na jedną grupę oraz 8A na moduł. Produkt posiada izolację optyczną. Do jego obsługi wymagana jest 20-pinowa listwa przyłączeniowa.
Moduł magistrali – 6ES7390-0AA00-0AA0 6ES7390-0AA00-0AA0 to przeznaczony dla sterownika S7-300 moduł magistrali. Umożliwia przesył danych w wariantach Backplane oraz Bus Connector. Produkt ten jest częścią zapasową.
6ES7392-1AJ00-0AA0 to listwa przyłączeniowa, opracowana z myślą o współpracy z modułami sygnałowymi sterownika S7-300. Komponent charakteryzuje się przyłączem śrubowym liczącym 20 pinów.
Dobór elementów sterownika wymaga uwzględnienia kilku czynników. Znaczenie ma ilość potrzebnej pamięci roboczej, sposób pracy, szybkość pracy, rodzaj interfejsów wykorzystanych w komunikacji dodatkowej raz ilość obsługiwanych wejść i wyjść binarnych lub analogowych. Najbardziej istotnym elementem konfiguracji pozostaje jednak trafny wybór CPU.
Ze sterownikiem S7-300 kompatybilne są cztery rodzaje jednostek centralnych. Pierwsza grupa to standardowe CPU (6 jednostek). W zależności od potrzeb mogą posiadać zintegrowane interfejsy komunikacyjne oraz opcjonalnie obsługiwać tryb izochroniczny. Cechują je nieduże rozmiary. Następna grupa to CPU FailSafe (5 jednostek). Sterowniki te wyposażone są w funkcję fail-safe, co umożliwia wykonywanie za ich pośrednictwem obwodów bezpieczeństwa. Do kolejnej grupy zaliczają się kompaktowe CPU (6 jednostek), które w zależności od typu posiadają wbudowane wejścia i wyjścia binarne, analogowe lub zintegrowane binarne i analogowe. Do ich unikalnych funkcjonalności należy m.in. sterowanie, zliczanie, pomiar częstotliwości, generator impulsów, modulacja szerokości impulsów czy pozycjonowanie. Ostatnia grupa to tzw. technologiczne CPU (dwie jednostki). Posiadają zintegrowane wejścia i wyjścia binarne, a także szereg funkcji umożliwiających sterowanie systemami wieloosiowymi. Dotyczy to m.in. synchronizacji osi, korekcji na znaczniku, sterowania krzywkowego czy pozycjonowania. Jednostki te dysponują dodatkowym interfejsem komunikacyjnym DP.
Jako elementy nowoczesnego systemu rozproszonego, sterowniki z rodziny S7-300 dają możliwość komunikacji w różnych sieciach. Podstawę stanowi przemysłowy Ethernet w wersjach IEE 802-3 oraz 802u, będący standardem międzynarodowym. System ten umożliwia komunikację dla sieci obiektowych oraz lokalnych. Sterownik korzysta również z sieci PROFINET. Standard ten zapewnia komunikację na każdym poziomie układu automatyki w czasie rzeczywistym. Daje możliwość nieograniczonego stosowania standardów IT w zestawieniu z przemysłową komunikacją. PROFINET daje też możliwość przesyłania danych z cyklem stałym i deterministycznym, poprzez komunikacje z systemami Motion Control. Kolejna obsługiwana sieć to PROFIBIUS. Jej przemysłowy charakter umożliwia komunikację między urządzeniami I/O oraz sterownikami. S7-300 korzysta również z AS-Interface EN50295, czyli sieci przemysłowej do komunikacji z czujnikami dwustanowymi oraz elementami wykonawczymi. Obsługiwanym standardem jest także BN 50090 ANSI EIA 776, stosowany w automatyce budynków oraz obrębie systemów instalacyjnych. Sterownik korzysta ponadto z sieci interfejsu punkt-punkt, przeznaczonego do komunikacji przez niestandardowe protokoły danych oraz realizacji nieskomplikowanych zadań komunikacyjnych.
Sterowniki z rodziny S7-300 programowaną za pośrednictwem elementów środowiska STEP 7, STEP 7 Lite lub STEP 7 Professional. Oprogramowanie to umożliwia realizację określonych zadań dotyczących m.in. komunikacji czy diagnostyki. Do zarządzania poszczególnymi aplikacjami służy SIMATIC Manager. Pakiet narzędziowy umożliwia pełne i bezproblemowe zastosowanie wszystkich funkcji oferowanych przez sterownik. Realizacja projektu sterowania odbywa się kompleksowo. Obejmuje tworzenie sprzętowej konfiguracji, na skutek implementacji algorytmu sterowania oraz uruchamiania systemu. Uwzględnia też końcową diagnostykę i serwisowanie sterownika. Zastosowanie oprogramowania z rodziny Engineering Tools oferuje dodatkowe pakiety narzędziowe. Służą one do programowania sterowników funkcjonalnymi językami, takimi jak S7-SCL, S7-GRAPH czy SFC.
Magsteron posiada w swoim asortymencie produkty zapewniające maksymalną użyteczność i funkcjonalność sterownika Siemens S7-300. Oferujemy niezawodne, kompatybilne rozwiązania, które w zależności od indywidualnych zapotrzebowań możesz poddawać swobodnej modyfikacji. Z pewnością znajdziesz w naszym sklepie wszystkie akcesoria niezbędne do utworzenia sprawnego systemu automatyki.