Sterowniki PLC – dowiedz się o nich więcej

Sterowniki PLC – dowiedz się o nich więcej

23.07.2019 48833

Sterowniki PLC to inaczej programowalne sterowniki logiczne. Urządzenia te mogą służyć do sterowania zarówno maszynami, jak i rozbudowanymi procesami technologicznymi. PLC należą do wyjątkowo dużej i różnorodnej grupy produktów. Wiele z nich znaleźć można w ofercie sklepu Magsteron, który specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu automatyki przemysłowej.

Charakterystyka sterowników PLC

SterownikiPLC są bardzo uniwersalne. Wykorzystuje się je do sterowania pracą urządzeń oraz maszyn, a także całych procesów technologicznych. Ich zastosowanie wymaga odpowiedniego dopasowania do wybranego obiektu sterowania. W tym celu konieczne jest wprowadzenie do pamięci sterownika określonego algorytmu działania. Do cech wyróżniających PLC na tle innych rozwiązań należy cykliczny obieg pamięci programu. Algorytm zapisywany jest w języku programowania dedykowanym dla danego sterownika. Aby zmienić algorytm, należy zmienić zawartość pamięci programu. Sterownik musi posiadać określoną liczbę układów wejściowych, w których zbierane są informacje dotyczące stanu obiektu i żądań obsługi. Nie bez znaczenia pozostają dane na temat liczby i typu układów wejściowych, które połączone są z elementami transmisji danych, sygnalizacyjnymi lub wykonawczymi.

Jak wygląda produkcja?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu większość układów sterowania maszyn i urządzeń konstruowana była w formie sztywnej sieci logicznej. Dotyczyło to zarówno układów wykonywanych z zastosowaniem techniki półprzewodnikowej, jak i przekaźnikowo-stycznikowej. Jako program służyło okablowanie między elementami specjalnymi, w tym przekaźnikami i stycznikami. Kompletne układy instalowane były w szafach sterowniczych. Z czasem zaczęto stosować algorytm działania, który dało się zapisywać w pamięci. Pierwszy system sterowania korzystający z cyklicznego obiegu pamięci realizował różne zadania sterownicze. Zachowywał przy tym niezmienną część sprzętową, a zmiany dotyczyły jedynie zawartości pamięci danego programu.

Zasady działania programowalnych sterowników PLC

Programowalne logiczne sterowniki PLC działają zgodnie z zasadą pracy cyklicznej. Oznacza to, że wykonują pojedyncze polecenia programu w zadanej przez niego kolejności. Każdy cykl rozpoczyna się od odczytu przez dany program stanu wejść sterownika. Następnie są one zapisywane, po czym wykonują wszystkie rozkazy. W międzyczasie wyliczany jest aktualny stan wyjść dla danej sytuacji. Sterownik wpisuje te stany do pamięci, w formie obrazu wyjść procesu. System operacyjny reguluje w tym czasie wyjścia sterujące za pomocą elementów wykonawczych. Pozwala to wszystkim połączeniom sygnałowym na spotkanie się w modułach wejściowych sterownika. Śledząc ich obraz, program może w zależności od algorytmu zareagować odpowiednią zmianą stanów wyjść. Kompletny cykl pracy sterownika polega zatem na: automatycznej diagnostyce, odczycie wejść, wykonaniu programu, realizacji zadań komunikacyjnych, ustawieniu wyjść.

Środowisko programistyczne sterowników programowalnych

Sterowniki programowalne z reguły wyposażane są w odpowiednie środowiska programistyczne. Można dzięki nim tworzyć aplikacje w określonych językach programowania, zgodnych z zaleceniami normy IEC 61131-3. Definiuje ona kilka istotnych wariantów: logika drabinkowa LD (ladder diagram) – schemat przypominający tradycyjny rysunek techniczny; diagram bloków funkcyjnych FBD (function block diagram) – sekwencja linii z blokami funkcyjnymi; tekst strukturalny ST (structured text) – język programowania podobny do Pascala; lista instrukcji IL (instruction list) – forma asemblera; sekwencyjny ciąg bloków SFC (sequential function chart) – bloki programowe w formie sekwencji z odpowiednimi warunkami przejścia.

Środowiska programistyczne dla sterowników programowalnych to produkty autorstwa firm zarówno wytwarzających tego typu sterowniki, jak i niezależnych przedsiębiorstw informatycznych.


Sterownik PLC Vipa Yaskawa

Najlepsi producenci sterowników PLC w sklepie Magsteron

W ofercie firmy Magsteron, produkującej sterowniki PLC, dostępne są zarówno najprostsze, jak i najbardziej skomplikowane modele sterowników programowalnych. Należą do nich serie urządzeń rekomendowanych producentów, takie jak chociażby: Simatic S7-1200, Simatic S7-1500, Simatic S7-200, Simatic S7-300, Simatic ET 200SP, Simatic ET 200S, Simatic ET 200, Siemens LOGO 6, Siemens LOGO 8, Mitsubishi FX3, Mitsubishi FX5, Schneider Electric.

Pośród oferowanych przez nas produktów znajdują się najbardziej zaawansowane technicznie sterowniki PLC. Na szczególną uwagę zasługują modele kompaktowe, dedykowane systemom o średnim lub niewielkim poziomie skomplikowania. Charakteryzuje je wysoka efektywność oraz niska cena. W ofercie Magsteron znajdziesz również zaawansowane podzespoły modułowe, właściwe dla aplikacji bardziej skomplikowanych.

Siemens LOGO! 12/24RCE – 6ED1052-1MD08-0BA0

Oferowany przez nas LOGO! 12/24RCE – 6ED1052-1MD08-0BA0 jest niedrogim, kompaktowym sterownikiem marki Siemens z wbudowanym wyświetlaczem oraz wejściem Ethernet. Urządzenie posiada 8 zintegrowanych wejść binarnych, na które składają się 4 wyjścia przekaźnikowe i 4 napięciowe wejścia analogowe. Siemens LOGO! 12/24RCE dysponuje wbudowanym WEB serwerem DETALOG. Umożliwia logowanie danych przy użyciu kart Micro SD. Jego pamięć to maksymalnie 400 bloków. Sterownik ten można rozbudować o moduły dodatkowe. Konfiguracja odbywa się poprzez wbudowany panel i klawisze funkcji oraz za pośrednictwem oprogramowania inżynierskiego.

Vipa MICRO – M13-CCF0000

Dostępny w Magsteron M13-CCF0000 to doskonały sterownik marki Vipa z serii MICRO. Urządzenie wyposażone zostało w technologię SPEED7 i posiada 4 kanały wyjściowe dla PWM. Model dysponuje 64 kB pamięci roboczej z możliwością rozszerzenia do maksymalnie 128 kB. Sterownik może być opcjonalnie wyposażony w przełączalny slave PROFIBUS-DP i PtP.

Zestaw startowy Simatic S7-1200 – 6ES7212-1BD34-4YB0

Modułowa obudowa i nieduże wymiary sprawiają, że sterowniki programowalne z serii S7 1200 należą do najlepszych na rynku. Charakteryzuje je duża uniwersalność, dzięki czemu nadają się równie dobrze do prostych i złożonych zastosowań. Do obsługi sterownika służy oprogramowanie STEP-7. W Magsteron możesz nabyć kompletny zestawstartowy Simatic S7-1200 – 6ES7212-1BD34-4YB0. Składa się na niego nie tylko sterownik, ale również oprogramowanie, okablowanie, dokumentacja techniczna, śrubokręt czy przełącznik symulacyjny wejść binarnych.

Oferowane przez nas sterowniki to urządzenia niezwykle funkcjonalne. Dzięki kompaktowym rozmiarom można wykorzystać je nawet w niewielkich przestrzeniach. Są łatwe w montażu, a także intuicyjne, proste w programowaniu oraz nietrudne w obsłudze. Wszystkie modele oferowanych przez nas sterowników posiadają czytelne i przejrzyste dokumentacje techniczne. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą sterowników programowalnych oraz zakupów w sklepie Magsteron.