Sterownik Siemens S7

Sterownik Siemens S7

06.09.2021 177

Sterownik Siemens S7 to nowoczesny PLC w systemie SIMATIC, przeznaczony do realizacji zadań w zakresie automatyzacji maszyn produkcyjnych i procesów technologicznych. Urządzenia z tej rodziny występują w kilku seriach, z których każda posiada specyficzną konstrukcję, funkcjonalności oraz zastosowania. Pierwsze modele tej serii wprowadzono na rynek jeszcze w 1995 roku. Sterowniki te znajdziesz w ofercie Magsteronu.

Czym wyróżnia się sterownik Siemens S7-200?

Sterownik Siemens S7-200 to PLC przeznaczony do automatyzacji urządzeń oraz maszyn, pozwalający na tworzenie struktur sterowania o zdecentralizowanej specyfice. Modele z tej serii wykorzystywane są przede wszystkim w małych obiektach, takich jak oczyszczalnie ścieków i przepompownie. Urządzenie posiada modułową budowę, co pozwala na jego łatwe przystosowanie do potrzeb użytkownika. Model ten przestał być rozwijany przez firmę Siemens po wprowadzeniu na rynek sterownika S7-1200. System S7-200 wciąż jednak pozostaje dostępny w sprzedaży.

Konstrukcja mechaniczna

W zależności od typu jednostki centralnej S7-200 może być wyposażony w różną liczbę zintegrowanych wejść i wyjść binarnych. W zasilanym z sieci 250 V sterowniku dostępny jest wbudowany do CPU zasilacz, natomiast odmiana zasilana napięciem 24 V DC wymaga jego dokupienia (w wersji PS 220V AC/24 V DC). Jednostki centralne montowane są na szynie DIN 35 mm i mogą być wyposażane w dodatkowe moduły rozszerzeń, np. cyfrowe, analogowe, komunikacyjne, modemowe czy pozycjonowania. Do CPU 224 i 226 możesz dołączyć do 7 modułów, a do CPU 222 maksymalnie 2 moduły. W CPU 221 nie występuje możliwość rozszerzenia.

System sterowania

W modelu tym system sterowania zbudowany jest z kilku kluczowych elementów. Podstawę stanowi jednostka centralna CPU oraz moduły rozszerzeń. Do komunikacji może posłużyć slave Profibus-DP, master sieci AS-Interface, Ethernet i Modbus RTU. Sterowniki te posiadają też moduły pozycjonowania sterujące sinikiem krokowym lub serwo oraz moduły pomiaru temperatury. Maksymalna liczba wejść i wyjść cyfrowych to 248, a analogowych 28. System sterowania uzupełniają akcesoria i elementy dodatkowe, natomiast do jego programowania służy narzędzie STEP 7. Sterowniki te nie posiadają ruchomych części mechanicznych. Wersja SIPUS może dodatkowo pracować w podwyższonym zakresie temperatur, od -20 do 70 stopni Celsjusza.

Czym charakteryzuje się sterownik Siemens S7-300?

Sterownik Siemens S7-300 jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem PLC w przemyśle, przeznaczonym do automatyzacji zróżnicowanych obiektów technologicznych, linii produkcyjnych oraz maszyn. Model ten umożliwia tworzenie układów sterowania zarówno autonomicznych, jak i rozproszonych na podstawie sieci komunikacyjnych. Na wyposażeniu PLC znajdują się liczne interfejsy, które pozwalają na utworzenie zintegrowanego i jednolitego systemu sterowania.

Sterowniki i elektryka

Budowa

PLC z tej serii zbudowany jest z jednostki centralnej CPU, modułu zasilacza, modułów wejść i wyjść oraz modułów funkcyjnych i komunikacyjnych. Ich dołączanie może się odbywać w dowolnej kolejności. Jednostki centralne od wersji 314 są w stanie obsługiwać do 32 modułów, a do samego CPU możesz ich podłączyć maksymalnie 8. Do realizacji rozszerzeń służy interfejs IM365 lub IM360/361. Komponenty sterownika przystosowane są do montażu na szynie DIN, zapewniającej elektromagnetyczną kompatybilność urządzenia oraz ekranowanie dla komunikacyjnej magistrali. Modele z serii S7-300 wyróżniają się prostotą konfiguracji i programowania, co obniża koszty projektowania i obsługi systemów automatyki.

Funkcje

Wbudowane funkcje urządzenia odpowiadają za uproszczenie realizacji złożonych procesów automatyki, takich jak szybkie zliczanie, sterowanie napędami elektrycznymi czy regulacja. W układach wymagających najwyższej niezawodności pracy stosowane są sterowniki w wykonaniu Fail-safe, czyli modele odpowiednio wzbogacone programowo i sprzętowo o dodatkowe zabezpieczenia. Urządzenia z tek serii Siemens umożliwiają komunikację w wielu sieciach, takich jak Ethernet przemysłowy, PROFINET, PROFIBUS, AS-Interface czy też poprzez protokół interfejsu Punkt-Punkt. Do programowania posłużyć może pakiet narzędziowy STEP 7, także w wersji Lite lub Professional. S7-300 da się programować językami zorientowanymi funkcjonalnie, czyli S7-SCL, CFC czy S7-GRAPH. Wszystkie CPU można programować językami LAD, STL i FBD.

Jakie cechy posiada sterownik PLC Siemens S7-1200?

Sterownik PLC Siemens S7-1200 jest nowoczesnym urządzeniem modułowym, dedykowanym małym oraz średnim aplikacjom. Modele z tej serii opracowane zostały z myślą o usprawnieniu komunikacji z panelami operatorskimi SIMATIC HMI, dzięki czemu zapewniają wysoką wydajność przesyłu danych przy zachowaniu prostoty oraz intuicyjności projektowania. Sterowniki S7-1200 pozwalają na łatwe zarządzanie zmiennymi w aplikacji, m.in. poprzez ich jednokrotną deklarację dla części sterowanej oraz wizualizowanej. Rozwiązanie to umożliwia swobodne przenoszenie zmiennych między urządzeniami za pośrednictwem jednej bazy danych, co niweluje ryzyko błędów. Programowanie również odbywa się za pomocą STEP 7.

Konfiguracja sprzętowa

Sterownik S7-1200 bazuje na modułowej konstrukcji. Po lewej stronie jednostki centralnej zlokalizowane są moduły komunikacyjne, natomiast po prawej moduły rozszerzeń wejść i wyjść analogowych oraz binarnych. CPU dysponuje też złączem do instalacji płytki sygnałowej, w wykonaniu w wersji analogowej lub binarnej. Dla serii S7-1200 przygotowano szeroki wybór jednostek centralnych, które mogą być dobierane ze względu na rodzaj wyjść zintegrowanych - tranzystorowych lub przekaźnikowych oraz rodzaj napięcia zasilającego. CPU różnią się między sobą ilością podłączanych modułów rozszerzeń, liczbą wejść i wyjść oraz pojemnością pamięci. Sterowniki te wyposażane są w różne zintegrowane sprzętowo funkcje do regulacji, pomiarów czy zliczania. Urządzenia mogą komunikować się komputerami PC, napędami, modemami GSM i analogowymi oraz czytnikami kodów kreskowych. S7-1200 umożliwia też jednoczesną obsługę do 16 regulatorów PID.

Funkcjonalność

SIMATIC S7-1200 posiada złącze komunikacyjne PROFINET/ETHERNET, wspierające wiele protokołów - w tym ISO on TCP oraz TCP/IP. Służy ono do komunikacji między PLC, programowania sterownika oraz współpracy z panelami HMI. Niezależnie od liczby kanałów wszystkie moduły mają identyczne wymiary. Takie rozwiązanie pozwala na przeprowadzenie wygodnego montażu w miejscach o ograniczonej przestrzeni zabudowy. Do komunikacji w systemie punkt-punkt służą dwa moduły komunikacyjne - RS-485 lub RS-232, które pozwalają na tworzenie własnych protokołów w trybie swobodnym FREEPORT, stosowanie protokołów MODBUS RTU lub USS do obsługi falowników czy korzystanie z protokołu ASCII. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Magsteronu, gdzie dostępnych jest wiele modeli PLC firmy Siemens. W asortymencie znajdziesz zarówno jednostki CPU, jak i moduły oraz dodatkowe akcesoria.