Sterowniki SIMATIC

Sterowniki SIMATIC

23.02.2023 68

Sterowniki SIMATIC należą do najczęściej stosowanych urządzeń w świecie przemysłu, a ich zadaniem jest automatyzacja różnych procesów technologicznych czy pracy maszyn. Do charakterystycznych cech PLC działających w tym systemie zalicza się ich modułowa budowa. Sterowniki te funkcjonują na rynku już od 1958 roku i występują w wielu różnych seriach, których nowsze generacje wyróżniają się jeszcze lepszymi możliwościami swobodnego programowania.

Jakie możliwości zapewniają sterowniki SIMATIC?

Sterowniki SIMATIC są produkowane przez firmę Siemens, a nasz sklep internetowy Magsteron oferuje bogaty wybór urządzeń tego typu. PLC pracujące w tym systemie posiadają wiele cech charakterystycznych. Poza modułową konstrukcją istotnym aspektem tych urządzeń jest możliwość korzystania z dedykowanego środowiska inżynieryjnego. Sterowniki pozwalają też na poszerzanie ich funkcjonalności o dodatkowe rozwiązania. Sekcje programu tworzone są za pomocą bloków, a moduły programu da się wywoływać w systemie automatyzacji podczas jego bezpośredniej pracy.

Zaawansowana diagnostyka i bezpieczeństwo

Sterowniki te dysponują wbudowanymi funkcjami diagnostycznymi, które znacząco podnoszą bezpieczeństwo elementów automatyki. Do ich aktywacji dedykowane jest oprogramowanie w wersji zależnej od modelu i serii PLC. Dodatkową zaletą pozostaje możliwość definiowania komunikatów podglądowych dla komunikacji za pomocą paneli operatorskich HMI, które również znajdują się w naszej ofercie. Dane diagnostyczne w poszczególnych sterownikach cechują się różnym stopniem dokładności, a do ich generowania dochodzi automatycznie w oparciu o konfigurację. Bezpieczeństwo urządzeń SIMATIC zapewnia zgodność z licznymi certyfikatami. Niektóre modele tych sterowników posiadają strukturę odpowiednią dla zastosowań Fail-safe.

Funkcje technologiczne i komunikacyjne

Jednostki centralne sterowników mogą korzystać z licznych funkcji technologicznych, zależnie od serii oraz modelu urządzenia. Dużym usprawnieniem jest możliwość rozbudowy PLC o dodatkowe produkty. Moduły funkcyjne, moduły komunikacyjne czy moduły wejść i wyjść da się poddawać parametryzacji, dopasowując w ten sposób ich możliwości do potrzeb realizowanych aplikacji. W systemie SIMATIC obsługiwane są również liczne standardy komunikacyjne. Do najpopularniejszych należy chociażby PROFINET, który integruje elementy automatyki przemysłowej i ułatwia sterowanie napędami. Standard TNS umożliwia z kolei równoległą transmisję różnych protokołów, w tym również z obsługą w czasie rzeczywistym. Sterowniki są też kompatybilne z siecią przemysłową typu PROFIBUS, dedykowaną podłączaniu rozproszonych wejść i wyjść. Warto też wyróżnić standard AS-Interface ułatwiający korzystanie z oferowanych w naszym sklepie czujników i różnych elementów wykonawczych. Do stworzenia sieci z wysokim stopniem integracji służy z kolei IO-Link.

Jakie są najpopularniejsze sterowniki SIMATIC?

Sterowniki SIMATIC występują w czterech podstawowych generacjach - Version G, S3, S5 oraz S7. Trzy pierwsze nie są już obecnie produkowane, natomiast ostatnia wciąż należy do najczęściej wybieranych rozwiązań z zakresu PLC. Ich zastosowanie podnosi produktywność i wydajność procesów automatyzacji, a także znacząco ułatwia modernizację systemów. Oferowane przez nas sterowniki podnoszą też bezpieczeństwo, ponieważ ich zintegrowane rozwiązania niwelują ryzyko awarii czy kosztownych przerw w pracy. PLC SIMATIC bazują zarazem na koncepcji TIA Portal firmy Siemens, która integruje i optymalizuje różne procesy technologiczne.

SIMATIC S5

Sterowniki z serii S5 zostały wprowadzone do sprzedaży w 1979 roku i jako pierwsze oferowały możliwość programowania przy użyciu listy instrukcji STL, języka drabinkowego LAD oraz blogów logicznych FBD. Urządzenia te dostępne były w wersjach z jednostkami centralnymi o różnych wymiarach, funkcjach i parametrach. Każdy model dysponował obudową i zasilaczem, a także płytą montażową z gniazdami do podłączania modułów opcjonalnych. Sterowniki S5 pozwalały na obsługę komunikacji szeregowej czy Ethernetu. Poszczególne urządzenia posiadały też wejścia i wyjścia cyfrowe i analogowe, a ponadto współpracowały z dodatkowymi interfejsami. W okresie funkcjonowania tego modelu na rynku, firma Siemens produkowała też m.in. falowniki.

SIMATIC S7

Seria SIMATIC S7 zastąpiła linię S5 w 1995 roku. Sterowniki te występują w kilku klasach różniących się wydajnością, a konkretnie S7-200, S7-300, S7-400, S7-1200 oraz S7-1500. W urządzeniach należących do tej rodziny po raz pierwszy zastosowano standard sieci przemysłowej PROFIBUS, a także nowe rozwiązania w zakresie Ethernetu przemysłowego. Sterowniki S7 znacząco usprawniają komunikację z elementami układu automatyki, a do ich programowania służy dedykowane środowisko inżynieryjne STEP 7 na platformie TIA Portal. Zapraszamy do kontaktu i sprawdzenia naszej aktualnej oferty tych ponadczasowych urządzeń PLC.