Vipa MICRO. Wszystko, co musisz wiedzieć

Vipa MICRO. Wszystko, co musisz wiedzieć

08.01.2020 486

Vipa MICRO to nowoczesny, kompaktowy i ultraszybki sterownik programowany. Oferuje szereg innowacyjnych rozwiązań w kwestii obsługi i diagnostyki, będąc prekursorem zupełnie nowej generacji produktów mikro-PLC tej uznanej marki. Rozwiązania dedykowane sterownikom z serii MICRO znaleźć można także w sklepie Magsteron. 

Programowalny sterownik logiczny Vipa MICRO

Vipa MICRO zaprojektowany został jako niezależny, programowalny sterownik logiczny. Charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami i nowoczesnym designem. Jego cechą wyróżniającą jest także duża liczba wyjść i wejść cyfrowych, co zapewnia użytkownikom wysoką wydajność przy kompaktowej obudowie oraz wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Sterownik ten z powodzeniem zastąpił sprawdzony, ale nieco archaiczny system 100V.

Rewolucyjny design

Sterownik PLC MICRO firmy Vipa znacząco podnosi komfort obsługi i diagnostyki. Daje użytkownikom możliwość łatwego dostrzeżenia oraz szybkiego zinterpretowania najważniejszych informacji dotyczących pracy systemu. Obsługa i diagnostyka koncentrują się na kluczowych elementach, które w praktyce okazują się niezbędne. W rezultacie oferowany przez Magsteron sterownik charakteryzuje się niezwykle funkcjonalnym designem, będącym rozwiązaniem unikalnym pośród konkurencyjnych produktów automatyki. Zgodnie ze swoją nazwą, MICRO jest sterownikiem wyjątkowo kompaktowym. Jego projekt łączy w sobie cechy zwiększające wydajność, optymalizujące koszty oraz podnoszące praktyczność pracy pod względem gabarytowym. Szerokość sterownika marki Vipa wynosi zaledwie 72 mm, czyli nawet o połowę mniej niż w przypadku klasycznych urządzeń mikro PLC.

Ultraszybkie przetwarzanie informacji

Kompaktowa budowa nie jest jedyną unikalną cechą MICRO. Urządzenie to bazuje na nowoczesnej technologii SPEED7, oferującej największe częstotliwości zegara oraz ultraszybkie przetwarzanie programu. W praktyce sterownik ten umożliwia wyjątkowo precyzyjne pozycjonowanie oraz wykonywanie różnych zadań związanych ze sterowaniem. Niezaprzeczalnym atutem tak dużej szybkości pracy jest podniesienie sprawności procesu wymiany danych po magistrali wewnętrznej, który odbywa się w 48 MBit/s. Osiągając wydajność typową dla pełnowymiarowych jednostek CPU, rozwiązanie oferowane przez firmę Vipa okazuje się najszybszym sterownikiem mikro dostępnym na rynku.

Duża liczba kanałów wejść i wyjść

Do zalet sterownika MICRO zaliczyć można dużą liczbę wyjść i wejść cyfrowych. Urządzenie posiada aż 30 zintegrowanych I/O, dając tym samym wiele możliwości. Jedną z nich jest zastosowanie urządzenia w postaci niezależnego CPU oraz rozszerzenia o 8 modułów. Początkowo w sprzedaży dostępne były jedynie moduły cyfrowe, w tym 16 wyjść, 16 wejść, 16 wejść i wyjść oraz 8 wyjść przekaźnikowych. Zakres rozwiązań opracowywanych przez Vipa stale się jednak poszerza o kolejne. Maksymalnie rozbudowany sterownik jest w stanie zapewnić użytkownikowi możliwość efektywnego wykorzystania nawet 158 wejść i wyjść.

Łatwy i szybki montaż

W przypadku sterownika MICRO, do podłączania okablowania używane są niezależnie odłączalne wtyki. Ich konstrukcja sprzyja łatwemu łączeniu elementów zwłaszcza przy seryjnej produkcji. Wszystko za sprawą technologii push-in, która umożliwia szybki i sprawny montaż bez konieczności stosowania narzędzi dodatkowych. Atutem tego rozwiązania jest możliwość zredukowania czasu przestoju systemu oraz znaczne przyspieszenie obsługi. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że wtyki korzystają z technologii sprężynowej. Nie tylko upraszcza ona kwestie związane z okablowaniem, ale też zapewnia odporność na różnego rodzaju wibracje. W praktyce nie jest konieczne dokręcanie żadnych śrubek.

Ramię automatycznego robota

Intuicyjna diagnostyka

Dzięki alokacji diod diagnostycznych LED na każdym wtyku, diagnozowanie stanu kanału jest łatwe i precyzyjne nawet przy stosunkowo dużym ich zagęszczeniu. Dodatkową zaletą jest Vipa Controls, która zapewnia użytkownikom bezpośredni dostęp za pośrednictwem adaptera Bluetooth. W ten sposób uzyskać można wgląd do stanu pracy, a także przeprowadzić zaawansowaną diagnostykę z poziomu urządzenia mobilnego. Łatwości obsługi podnosi nowa aplikacja VIPA App, będąca kompaktowym kompendium wiedzy. Producent udostępnia ją na swojej stronie internetowej, dostarczając tym samym komplet bezpośrednich informacji dotyczących konkretnych rozwiązań VIPA Controls.

Vipa MICRO - interfejsy i komunikacja. Zastosowania elementów M13-CCF0000, M23-1BH00, M21-1BH00

Aby w pełni poznać funkcjonalność sterownika Vipa MICRO, warto wiedzieć, czemu służą elementy takie jak M13-CCF0000, M23-1BH00 oraz M21-1BH00. Sterownik dysonuje dwuportowym switchem, odpowiadającym za dostęp online, programowanie oraz komunikację. Rozwiązanie to opracowane zostało z myślą o przyszłych aplikacjach PROFINET. Aby łatwo rozszerzyć funkcjonalność sterownika, wystarczy jedynie zmienić firmware. MICRO standardowo komunikuje się za pośrednictwem Ethernet TCP/IP. Istnieje też możliwość skorzystania z funkcjonalności PROFIBUS Slave, MPI czy PtP za pomocą modułu rozszerzającego.

Karta VIPA Set Card

Celem odblokowania dalszych funkcjonalności systemu, należy użyć karty VIPA Set Card (VSC). Rozwiązanie to jest całkowicie unikalne na rynku automatyki. Pozwala na uzyskanie np. większej pamięci oraz dodatkowych interfejsów komunikacyjnych. Podstawowa wersja sterownika MICRO dysponuje 64 KB pamięci roboczej. Maksymalnie można ją rozszerzyć do 128 KB, stosując właśnie kartę VSC. Atutem zastosowanych technologii jest całkowicie remanentna pamięć. W praktyce oznacza to możliwość zachowania danych oraz statusu nawet po utracie zasilania, bez konieczności spełnienia innych względów bezpieczeństwa. Takie rozwiązanie znacząco upraszcza strukturę programu.

Sterownik Vipa MICRO – M13-CCF0000

M13-CCF0000 to jednostka centralna CPU dla sterownika MICRO. Posiada 16 wejść cyfrowych i dwa wejścia analogowe, a także 12 wyjść tranzystorowych. Maksymalnie podłączyć można 8 modułów rozszerzeń. Urządzenie dysponuje interfejsem USB oraz 2xEthernet. Zasilane jest mocą 24V DC. Na wyposażeniu znajduje się gniazdo kart SD oraz opcjonalnie jeden podwójny port szeregowy. Dedykowane oprogramowania narzędziowe to Step7 oraz TIA Portal oraz SPEED7 Studio, które można pobrać bezpłatnie.

Moduł wyjść SM23 MICRO – M23-1BH00

M23-1BH00 jest modułem wejściowo-wyjściowym dla sterownika MICRO. Posiada 8 wejść binarnych 24V DC i 8 wyjść tranzystorowych 0,4 A. Moduł ten wyróżnia się obecnością zacisków sprężynowych

Moduł wejść SM21 MICRO – M21-1BH00

M21-1BH00 to oferowany przez Magsteron moduł wejściowy binarny, przeznaczony dla sterownika logicznego MICRO firmy Vipa. Produkt dysponuje 16 wejściami binarnymi 24V DC. Atutem tego rozwiązania są zaciski sprężynowe.

Vipa MICRO to sterownik charakteryzujący się najwyższą jakością wykonania. Podobnie jak inne rozwiązania oferowane przez markę, powstaje przy zastosowaniu innowacyjnych oraz precyzyjnych metod technologicznych. Firma Vipa przyjęła strategię rozwoju, która z roku na rok przyczynia się do opracowywania produktów coraz bliższych perfekcji. Bogatą ofertę rozwiązań dedykowanych sterownikowi MICRO posiada Magsteron. Zapraszamy do skorzystania z szerokiego asortymentu jednostek CPU, modułów wejść/wyjść oraz innych produktów dedykowanych temu niezwykle systemowi.