VPN sprzętowy

VPN sprzętowy

22.05.2023 54

VPN sprzętowy to specjalne urządzenie sieciowe pozwalające na uzyskanie efektywnego systemu bezpieczeństwa online. Jego zadaniem jest utworzenie tunelu, przez który przepływa ruch w ramach sieci prywatnej za pośrednictwem sieci publicznej. Zabezpieczenie w takiej formie opiera się na samodzielnym urządzeniu z dedykowanym procesorem zapewniającym efektywną obsługę szyfrowania, deszyfrowania, uwierzytelniania i innych funkcji VPN.

Do czego służy VPN sprzętowy?

VPN sprzętowy działa w sposób zbliżony do oprogramowania VPN. W obu przypadkach spełnia funkcję wirtualnej sieci prywatnej, a także zapewnia opcjonalną możliwość kompresowania i szyfrowania przesyłanych danych celem zwiększenia poziomu bezpieczeństwa. Urządzenia o takim zastosowaniu znajdziesz w ofercie naszego sklepu internetowego Magsteron. Po podłączeniu do sieci tworzą one fizyczną ochronę oraz efektywnie filtrują dostarczane i wysyłane pakiety danych. Zastosowanie urządzenia w takiej formie nie wpływa negatywnie na szybkość sieci.

Mechanizm działania

Sieć tego typu z wykorzystaniem odpowiedniego urządzenia opiera się na specyficznym mechanizmie działania, w którym kluczowe znaczenie ma ukrycie prawdziwego adresu IP oraz szyfrowanie danych przesyłanych w ramach połączenia internetowego. Rozwiązanie to znacząco podnosi poziom ochrony prywatności w sieci, a także zapewnia sporo korzyści pod względem możliwości wyboru lokalizacji adresu IP. Urządzenia tego typu bardzo często wykorzystywane są w sieciach korporacyjnych, gdzie umożliwiają zdalnym użytkownikom pracę na niezabezpieczonych łączach. Ze względu na odpowiednią kompresję danych i szyfrowanie, urządzenie zapewnia dużą efektywność i wysokie bezpieczeństwo nawet na słabych łączach. O ile oprogramowanie musi być instalowane na każdym urządzeniu objętym ochroną, o tyle rozwiązania sprzętowe zabezpieczają wszystkie komponenty podłączone do tej samej sieci.

Zalety i korzyści

VPN w takiej formie umożliwia realizację stabilnych połączeń zdalnych nawet bez połączeń naziemnych. Urządzenia tego typu możesz zastosować do zdalnej kontroli sieci czujników czy serwisowania maszyn przemysłowych, zapewniając również bezpieczny dostęp do zasobów sieciowych pracownikom zakładu. Urządzenie zwykle nie wymaga skomplikowanej konfiguracji. Zależnie od potrzeb może być podłączany do istniejącej sieci IP, działać jako router dla urządzeń zarządzanych zdalnie czy spełniać funkcję klienta Wi-Fi. Poszczególne modele często posiadają dodatkowe funkcje, takie jak automatyczne odzyskiwanie sieci, automatyczne wykrywanie zasobów sieciowych czy szyfrowanie połączeń end-to-end. Urządzenia te posiadają na wyposażeniu niezbędne interfejsy i porty, a także działają z optymalną częstotliwością i prędkością transmisji.

Dlaczego warto zastosować VPN sprzętowy w zakładzie przemysłowym?

VPN sprzętowy jest coraz częściej wykorzystywany w sieciach przemysłowych. Obecnie nawet pojedyncze maszyny w obiekcie muszą być łatwo dostępne w ramach całej struktury przedsiębiorstwa, w czym bardzo pomocne okazują się właśnie bezpieczne połączenia prywatne. W zakładzie przemysłowym konieczne może być zapewnienie zdalnego połączenia w miejscach, które nie posiadają dostępu do internetu. Z tego względu urządzenia te są bardzo przydatne w razie potrzeby monitorowania stanu klimatyzatorów czy uzyskania dostępu do SCADA. Rozwiązania te mogą się przydać również przy obsłudze oferowanych przez nas sterowników PLC.

Bezpieczeństwo sieci

Zastosowanie tego urządzenia może się przyczynić do znaczącego wzrostu bezpieczeństwa sieci. Wiele przedsiębiorstw przemysłowych musi przetwarzać szereg wrażliwych danych, włącznie z informacjami dotyczącymi projektów czy planów produkcyjnych. Sposobem na ich zabezpieczenie jest właśnie VPN. Zastosowanie odpowiedniego rozwiązania sprzętowego zapewnia szyfrowaną transmisję danych przesyłanych między stacjami, co chroni przed nieautoryzowanym dostępem. Przy okazji poprawie ulega bezpieczeństwo zarządzania zdalnymi urządzeniami. Wiele przedsiębiorstw dysponuje oddziałami w różnych lokalizacjach, a VPN umożliwia podłączenie ich do wspólnej i bezpiecznej sieci oraz ułatwia obsługę z centralnej lokalizacji. Nie tylko zwiększa w ten sposób wygodę, ale też podnosi efektywność i wydajność zarządzania infrastrukturą przemysłową.

Skuteczna kontrola dostępu

Urządzenie zapewnia szybki dostęp zdalny w sytuacji, gdy pracownik nie może bezpośrednio połączyć się z siecią przemysłową. Odpowiednie rozwiązania sprzętowe mogą znacząco ułatwić kontrolę dostępu danych, aplikacji i urządzeń obsługiwanych w zakładzie, co przekłada się na redukcję kosztów. Urządzenie ułatwia też administratorom sieci wdrażanie zabezpieczeń, które chronią przed nieuprawnionym dostępem. Nie bez znaczenia pozostaje utrzymanie ciągłości procesów w przypadku nagłych usterek. Nawet jeżeli w jednej lokalizacji sieci wystąpi awaria, pracownicy wciąż będą mieli dostęp do niezbędnych zasobów. Zapraszamy do kontaktu z naszym sklepem i zapoznania się z ofertą.