Wyłącznik grzybkowy

Wyłącznik grzybkowy

21.11.2024 21

Wyłącznik grzybkowy to praktyczny komponent sterowniczy, który znajduje zastosowanie w wielu procesach przemysłowych. Jego użycie pozwala na szybkie zatrzymanie pracy maszyny po awarii bądź też w przypadku wystąpienia sytuacji niebezpiecznej dla pracowników. Przycisk tego rodzaju bezzwłocznie i skutecznie odcina zasilanie wybranego obwodu, co ma szczególne znaczenie przy kontaktowej pracy z urządzeniami. Wyłączniki grzybkowe mogą się różnić funkcjonalnością, sposobem działania czy metodą okablowywania.

Jak działa wyłącznik grzybkowy awaryjny?

Wyłącznik grzybkowy awaryjny to obecnie podstawowy element wyposażenia różnych obiektów przemysłowych, dla których rozbudowaną ofertę przygotował nasz sklep internetowy Magsteron. Produkt taki działa jako część aparatury sterowniczej, umożliwiając poprawę bezpieczeństwa urządzeń, maszyn i linii technologicznych oraz personelu. Zastosowanie wyłączników awaryjnych jest kluczowe dla zapewnienia ochrony, co wynika również z aktualnych wymagań nakładanych przez dyrektywy maszynowe na obszarze Unii Europejskiej. W naszej ofercie dostępne są także inne komponenty, które sprawdzają się w branży automatyki przemysłowej, m.in. falowniki, sterowniki, czujniki, panele HMI, komputery przemysłowe, softstarty, styczniki, serwowzmacniacze i wiele innych.

Specyfika i zastosowanie w przemyśle

Głównym zadaniem wyłącznika jest natychmiastowe odłączenie zasilania w określonej sytuacji krytycznej, co ma na celu przeciwdziałaniu zagrożeniom lub przynajmniej ograniczeniu ryzyka. Przyciski awaryjne tego typu powinny być stosowane w miejscach łatwo i szybko dostępnych. Ich obecność jest konieczna w obszarach stwarzających ryzyko zagrożenia życia i zdrowia pracowników. Z reguły sygnały sterujące awaryjnym zatrzymaniem cechują się wartością nadrzędną, czyli stanowią priorytet względem innych sygnałów sterujących. Modele o konstrukcji grzybkowej działają jako uzupełniające wyposażenie ochronne. Nie wykrywają one samego dostępu do zagrożenia ani nie zapobiegają jego wystąpieniu. Nie należy ich zatem traktować jako głównych urządzeń ochronnych, tylko jeden z elementów całego systemu bezpieczeństwa.

Konstrukcja i sposób pracy

Przyciski tego typu posiadają specyficzny kształt grzybka, a także odznaczają się charakterystycznym kolorem czerwonym. Ich praca polega na stosunkowo prostym mechanizmie. Wyłącznik po naciśnięciu ulega zablokowaniu w wybranej pozycji, co wywołuje odłączenie zasilania od konkretnej maszyny. W rezultacie następuje przerwa elektryczna. Przyciski grzybkowe wymagają ręcznego resetu, zwykle poprzez okręcenie do uwolnienia lub pociągnięcie push-pull. Nowoczesne wyłączniki o takiej konstrukcji są bardzo dobrze zaadaptowane do eksploatacji w warunkach przemysłowych, co wynika z obecności licznych zabezpieczeń. Przyciski grzybkowe zwykle klasyfikuje się ze względu na sposób montażu. Produkt taki może być zabudowany w kasecie sterowniczej bądź też zainstalowany w otworze o odpowiedniej średnicy.

Jak prawidłowo dobrać grzybkowy wyłącznik bezpieczeństwa?

Grzybkowy wyłącznik bezpieczeństwa należy prawidłowo dopasować do konkretnych zastosowań, a także innych elementów wyposażenia przemysłowego. Podstawę doboru stanowi specyfikacja techniczna. Przyciski różnią się przede wszystkim rozmiarem i formą okablowywania. Modele o mniejszej konstrukcji sprawdzają się przy dość niedużych urządzeniach i maszynach, które są eksploatowane w standardowych warunkach. Wyłączniki o większych gabarytach znajdują zastosowanie przy sprzęcie bardziej zaawansowanym i wymagającym. Dotyczy to np. urządzeń i maszyn, które muszą być obsługiwane w rękawicach roboczych. Duży rozmiar pozwala wówczas na wygodne i szybkie załączenie przycisku grzybkowego, a także jego sprawne zresetowanie.

Środowisko pracy

Do charakterystycznych cech wyłączników awaryjnych tego typu należy wysoki stopień ochrony. Modele do zastosowań przemysłowych najczęściej posiadają standard IP66, IP67 lub nawet IP69k. Wiele przycisków grzybkowych można użytkować nawet w bardzo wymagających środowiskach, takich jak obszary zagrożone wybuchem Ex. Warto pamiętać, że w takich warunkach niezbędne jest wykorzystanie modeli certyfikowanych. Niektóre wyłączniki mogą dysponować także innymi zabezpieczeniami. Na uwagę zasługują chociażby przyciski ze żłobieniami, które niwelują ryzyko poślizgnięcia się dłoni przy odblokowywaniu. Taka konstrukcja znacząco podnosi bezpieczeństwo i efektywność pracy.

Opcjonalne funkcjonalności

Istnieją przyciski grzybkowe z dodatkowymi funkcjonalnościami, np. podświetleniem czy obsługą kluczykową. Na uwagę zasługuje też mechaniczna wizualizacja pracy. Wyłącznik posiada wówczas odpowiedni panel, który umożliwia łatwą weryfikację jego aktualnego statusu. Dla niektórych przycisków przygotowywane są też specjalne akcesoria. Produkt można wyposażyć np. w kołnierz bezpieczeństwa, który chroni przed przypadkowym uruchomieniem wyłącznika. Do przydatnych usprawnień należy też styk samo-monitorujący, zabezpieczający przed potencjalnymi uszkodzeniami lub wypięciem bloków styku. Rozwiązanie to niweluje ryzyko zmiany statusu, która mogłaby doprowadzić do przerw w obwodzie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu Magsteron oraz nawiązania z nami kontaktu.