Zadajnik napięcia

Zadajnik napięcia

26.02.2023 231

Zadajnik napięcia to specjalne urządzenie z układem elektronicznym. Za jego pomocą można utrzymywać stałe napięcie na wyjściu niezależnie od obciążenia, zmian napięcia wejściowego oraz innych czynników zewnętrznych. Zadajniki takie znajdują zastosowanie w wielu systemach i układach, które wymagają zachowania stabilnego napięcia zasilania. Urządzenia te mogą różnić się parametrami, w tym minimalnym i maksymalnym napięciem wejściowym i wyjściowym, stabilnością napięcia czy temperaturą pracy.

W jaki sposób działa zadajnik napięcia?

Zadajnik napięcia bazuje na kilku podstawowych elementach, takich jak regulator z układami sterującymi, wzmacniacz czy komponenty oporowe. Ich zadaniem jest porównanie napięcia wyjściowego z zadanym napięciem, a następnie dostosowanie tego pierwszego celem utrzymania stałej wartości. Urządzenia tego typu możesz znaleźć w asortymencie naszego sklepu internetowego Magsteron. Zadajniki takie występują w kilku rodzajach. Najprostsze w konstrukcji są modele liniowe, jednak generują one większe ilości ciepła i cechują się niższą wydajnością. Budowę bardziej złożoną posiadają zadajniki impulsowe, które pozwalają na uzyskanie wyższej efektywności energetycznej oraz precyzji. Wyróżnić można też modele liniowo-prądowe, które utrzymują stały prąd wyjściowy przy różnych zmianach obciążenia. Występują ponadto zadajniki wielokanałowe pozwalające na generowanie kilku stałych napięć wyjściowych.

Główne zastosowania

Zadajniki tego typu znajdują zastosowanie w wielu branżach. Urządzenia te są wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym do regulacji napięcia ładowania akumulatorów, a także w przemyśle lotniczym do kontroli systemów zasilania pokładowego. Zadajniki można też stosować w medycynie, gdzie stanowią istotną część rozruszników serca i pozwalają na dostarczenie takim urządzeniom stałego napięcia. W naszej ofercie znajdziesz modele dedykowane przede wszystkim systemom automatyki przemysłowej. Zadajniki te pozwalają na zapewnienie stabilnego zasilania dla pracy wielu maszyn i procesów. W warunkach przemysłowych stosowane są modele o wyższych mocach i wydajnościach, które współpracują z przetwornikami, silnikami elektrycznymi czy dostępnymi w naszym sklepie sterownikami PLC.

Możliwości wykorzystania

Jednym z głównych zastosować takich zadajników w automatyce przemysłowej jest regulacja napięcia dla systemów zasilania awaryjnego. W przypadku awarii w sieci urządzenie to może dostarczyć stabilne i nieprzerwane napięcie dla podłączonych komponentów. Zadajniki tego typu są też stosowane w systemach sterowania silnikami elektrycznymi. Odpowiadają one wówczas za dostarczenie napięcia do sterowania prędkością czy momentem obrotowym. Nowoczesny zadajnik może dostosować wartość napięcia zasilającego jednostkę w czasie rzeczywistym. Urządzenia te są też używane w automatyce przemysłowej do regulacji napięcia systemów zasilających elementy wrażliwe na zakłócenia napięcia, takie jak chociażby oferowane w przez nas panele operatorskie HMI.

Do czego służy zadajnik napięcia 0-10V?

Zadajnik napięcia 0-10V pozwala na generowanie stałego napięcia o wartości utrzymującej się w tym zakresie, zazwyczaj z użyciem zasilacza lub jednego źródła napięcia. Urządzenia tego typu są powszechnie stosowane w automatyce przemysłowej, a także automatyce budynkowej, systemach monitorowania i kontroli procesów technologicznych oraz systemach kontroli oświetlenia, ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Modele o parametrach 0-10V pozwalają na generowanie sygnałów sterujących dla sprzętów, które wymagają stałego napięcia o zmiennej wartości. Dotyczy to m.in. regulatorów temperatury. W tym przypadku zadajnik generuje sygnał, którego wartość odpowiada zmianom temperatury w wybranym punkcie oraz ułatwia w ten sposób monitorowanie i kontrolowanie temperatury w czasie rzeczywistym.

Zalety i korzyści

Oferowane przez nas zadajniki są odpowiednio przystosowane do pracy w warunkach przemysłowych, a tym samym odporne na zakłócenia elektromagnetyczne, wibracje, wysoką wilgotność czy skrajne temperatury. Urządzenia kontrolno-pomiarowe tego typu posiadają liczne zabezpieczenia, w tym ochronę przed przegrzaniem, przeciążeniami czy przepięciami. Niektóre z nich pozwalają też na automatyczną regulację prądu wyjściowego. Dużą zaletą zadajników napięciowych jest prostota ich obsługi i konfiguracji, a także możliwość komunikacji z różnymi urządzeniami. Sygnały są natomiast łatwe do odczytania i przetworzenia, co usprawnia integrację w systemie kontrolnym. W niektórych układach zamiast napięcia 0-10 V stosuje się inne rozwiązania, na przykład sygnały prądowe 4-20 mA, protokoły komunikacyjne czy impulsy cyfrowe. Ich wybór powinien zależeć od wymagań systemu, a także rodzaju urządzeń poddawanych kontroli. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu. Zapraszamy też do zapoznania się z naszą ofertą w tej kategorii.