3RT20. Poznaj serię styczników Sirius

3RT20. Poznaj serię styczników Sirius

07.12.2020 296

3RT20 to seria styczników Sirius cenionej marki Siemens. Urządzenia te należą do podstawowych elementów aparatury łączeniowej, które mimo ciągłego rozwoju technologicznego wciąż pozostają standardowymi komponentami układów starowania pracą silników. Rozwiązania oferowane przez firmę Siemens wyróżniają się wysoką funkcjonalnością i uniwersalnością, co przekłada się na ich szerokie zastosowanie. Styczniki z serii Sirius znaleźć można w asortymencie sklepu Magsteron.


Jak działają styczniki Sirius 3RT20?

3RT20 firmy Siemens to łączniki mechaniczne, które pod względem budowy i działania przypominają nieco przekaźniki elektromagnetyczne. Inne jest jednak ich zastosowanie Styczniki nie są bowiem przeznaczone do łączenia obwodów pomocniczych, tylko obwodów głównych. Funkcjonują jako element obwodu, który spełnia funkcję przekazywania sygnału prądowego lub napięciowego. Styczniki z serii Sirius wyróżniają się niską wagą i odporności na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu mogą być montowane w różnego rodzaju silnikach.

Budowa

Styczniki Siemens dysponują jednym położeniem spoczynkowym styków ruchomych. Na budowę tych urządzeń składa się wiele elementów, w tym ruchomy rdzeń, cewka o różnym napięciu zasilania, ruchoma zwora elektromagnesu, komory gaszeniowe łuku elektrycznego oraz styki ruchome, nieruchome, zwierne i rozwierne, a także zapewniające odpowiedni docisk styków sprężyny. Stycznik rozpoczyna swoją pracę po osiągnięciu napięcia znamionowego, kiedy styki ulegają zamknięciu. Pod wpływem spadku napięcia, zwory opadają na skutek działania sprężyny a elektromagnes otwiera zestyki robocze.

Zasada działania

Styczniki z serii Sirius są optymalnie przystosowane do działania zarówno w normalnych warunkach pracy obwodu, jak i przy przeciążeniach. Urządzenia te dysponują dwoma różnymi rodzajami styków, które decydują o ich roli odgrywanej w obwodzie. Styki robocze nazywane są głównymi i służą do uruchamiania silnoprądowych odbiorników, takich jak silniki, grzałki czy wentylatory. Styki pomocnicze spełniają natomiast taką samą funkcję, co styki przekaźnika - przekazują informacje. Znajdują zastosowanie m.in. w blokowaniu załączania innego stycznika, a także przekazywaniu danych o pracy odbiornika innemu urządzeniu.

Zastosowanie

Styczniki Siemens są urządzeniami przeznaczonymi do załączania układów silnoprądowych, dlatego służą głównie do mechanizacji procesów załączania i wyłączania wybranych urządzeń. Przekłada się to zarówno na wydłużenie ich żywotności, jak zminimalizowanie ryzyka awarii. Styczniki mocy AC wykorzystywane są do sterowania pracą silników i urządzeń modułowych, np. załączania i wyłączania wentylatorów, syren, pomp, lamp czy grzałek. Styczniki mocy DC znajdują natomiast zastosowanie np. w trakcjach akumulatorowych czy kolejowych. Oprócz tego wyróżnić można dodatkowe styczniki modułowe i pomocnicze, które również wchodzą w skład serii Sirius.

Jak przebiega montaż 3RT20?

3RT20 to seria styczników, które oferują bardzo rozbudowane możliwości łączeniowe. Wykorzystać można je zarówno w obciążeniach pojemnościowych, jak i indukcyjnych. Urządzenia te umożliwiają też podłączanie różnych akcesoriów dodatkowo zwiększających podstawową funkcjonalność, np. wyzwalacze czasowe czy styki pomocnicze. Nie bez znaczenia pozostaje trwałe zabezpieczenie w postaci separacji galwanicznej, która znajduje się między obwodem styków i obwodem cewki.

Montaż

Styczniki jednofazowe i trójfazowe z serii Sirius montowane są na szynie, co pozwala na szybkie oraz precyzyjne zastosowanie tych elementów układu w różnego rodzaju urządzeniach silnoprądowych. Komponent wystarczy jedynie podłączyć do obwodu oraz przyłączyć sterowanie, a następnie podpiąć odpowiedni przewód podtrzymujący oraz specjalny przewód do załączania do wybranej fazy. Styczniki marki Siemens posiadają zunifikowane i uniwersalne wejścia, dzięki czemu ich montaż nie sprawia żadnych problemów technicznych.

Styczniki Siemens

Jak wybrać model z serii 3RT20? Poznaj 3RT2015-1AB01, 3RT2015-1AB02 oraz 3RT2015-1AF01

3RT20 to styczniki, które powinny być prawidłowo dobrane. Należy mieć na uwadze wartość pobieranego przez dane urządzenie prądu znamionowego w amperach. Stycznik powinien posiadać nie mniejszy prąd znamionowy: do silnika 11kW optymalny będzie zatem model o parametrach minimum 25A 11 kW, a najlepiej mocniejszy - np. 32A 15kW. W środowiskach przemysłowych, z uwagi na intensywną pracę stosuje się tzw. przewymiarowanie. Wybór stycznika większego o rozmiar lub dwa przyczynia się do zwiększenia żywotności elementów, które muszą być załączane z dużą częstotliwością.

3RT2015-1AB01

3RT2015-1AB01 to stycznik mocy z serii Sirius, przeznaczony do załączania silników elektrycznych. Model ten dysponuje trzema stykami głównymi zwiernymi oraz jednym pomocniczym stykiem zwiernym. Urządzenie przystosowane jest do montażu na płycie montażowej, przy użyciu dołączonych śrub. Napięcie znamionowe sterowania wynosi 24V dla AC przy częstotliwości 50 Hz i 60 Hz, natomiast moc znamionowa pracy przy napięciu 400 V i AC-3 równa jest 3 kW. Dla AC-1 przy napięciu 400 V znamionowy prąd pracy ma wartość 18 A, podczas gdy przy napięciu 400 V dla AC-3 wynosi 7 A. Stycznik dostępny jest w wersji modułowej.

3RT2015-1AB02

3RT2015-1AB02 to 3-biegunowy stycznik marki Siemens, wyposażony w trzy główne styki zwierne oraz jeden pomocniczy styk rozwierny. Przy częstotliwości 50 Hz i 60 Hz, znamionowe napięcie sterowania dla AC wynosi 24 V. Moc znamionowa pracy przy napięciu 400 V i AC-3 o 3 kW, podczas gdy prąd znamionowy pracy dla tych samych parametrów jest równy 7 A. Dla AC-1 i 400V, prąd pracy wynosi natomiast 18 A. Oferowany przez nas stycznik jest dostępny w wersji modułowej, a celem podłączenia go z głównym obwodem należy użyć dedykowanych śrub.

3RT2015-1AF01

3RT2015-1AF01 to trójbiegunowy stycznik z serii Sirius, wyposażony w trzy główne styki zwierne oraz dwa pomocnicze styki zwierne. Jego instalacja odbywa się za pomocą śrub montażowych. Wartość znamionowego napięcia sterowania dla AC wynosi 110 V przy częstotliwości 50 Hz i 60Hz, natomiast moc znamionowa pracy przy napięciu 400 V dla AC-3 utrzymuje się na poziomie 3kW. Prąd znamionowy pracy przy 400 V i AC-3 sięga z kolei 7 A. Stycznik marki Siemens dostępny jest w standardzie modułowym. 3RT20 to seria styczników marki Siemens, której produkty znaleźć można w asortymencie Magsteronu. Jesteśmy w stanie zapewnić profesjonalną pomoc przy doborze odpowiedniego modelu. Wybór konkretnego stycznika powinien zależeć zarówno od jego docelowej funkcji, jaki określonego zakresu parametrów układu - typu prądu oraz napięcia. W naszym sklepie dostępne są modele z serii Sirius o różnych specyfikacjach, dzięki czemu znalezienie rozwiązania optymalnie dostosowanego do wymogów aplikacji nie powinno stanowić problemu. Zapraszamy do zapoznania się asortymentem Magsteronu, a także zadawania pytań dotyczących styczników marki Siemens.