Blok styków pomocniczych

Blok styków pomocniczych

01.01.2024 37

Blok styków pomocniczych to dodatkowe akcesorium dla styczników, szeroko wykorzystywane w procesach łączenia obwodów głównych różnego typu. Produkty z tej kategorii szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku rozmaitych silników elektrycznych, grzałek, pomp, wentylatorów czy transformatorów. Funkcje bloku często mogą być sterowane zdalnie, co jest istotne zwłaszcza w trudno dostępnych obszarach i na ograniczonej przestrzeni.

Do czego służy blok styków pomocniczych?

Blok styków pomocniczych spełnia funkcję zbliżoną do głównych styków stycznika, a jego zadaniem jest przekazywanie odpowiednich sygnałów po wysterowaniu cewki. Produkty tego typu oferuje nasz sklep internetowy Magsteron, w którym znajdziesz wiele akcesoriów dedykowanych automatyce przemysłowej, takich jak falowniki, czujniki, sterowniki PLC czy panele HMI. Zastosowanie styków pomocniczych w układach sterowania znacząco podnosi wydajność i efektywność pracy sieci elektrycznej. Poszczególne modele mają nieduże gabaryty i mogą występować w wersji ze stykami NO lub NC. Pierwsze załączają się razem z głównymi stykami stycznika, natomiast drugie rozłączają się z nimi.

Główne funkcjonalności

Zastosowanie tego typu urządzeń umożliwia przekazanie sygnałów informujących o stanie pracy odbiornika, a zarazem blokuje proces załączania innego stycznika, obsługuje sterowanie kaskadowe oraz pozwala na automatyczne podtrzymywanie pracy układu. Produkty te służą do przewodzenia prądu w różnych warunkach pracy, zapewniając poprawną i bezawaryjną realizację tego procesu nawet przy znacznych przeciążeniach. Układ eksploatowany z ich użyciem jest dzięki temu znacznie mniej awaryjny. Stycznik może być wyposażony w zestaw takich styków, które dodatkowo sygnalizują stan pracy odbiornika za pomocą wbudowanej lampki. Bloki tego typu są przez to pomocne również ze względów informacyjnych. O funkcjach i możliwościach takich produktów decyduje ich docelowe zastosowanie, które zależy od specyfikacji technicznej. Styki pomocnicze mogą np. służyć bezpośrednio do wyłączania czy blokowania wybranego obwodu sterowania.

Korzyści

Styczniki wyposażone w odpowiednio dobrane styki zapewniają wiele korzyści. Urządzenia tego typu są zwykle bardzo odporne mechanicznie, ze względu na trwałą i solidną obudowę. Taka konstrukcja poprawia bezpieczeństwo pracy, a także odpowiednio wpływa na niezawodność i żywotność elementów układu. Poszczególne wersje różnią się parametrami napięcia i mocy, a także rozmiarami. Blok tego typu powinien być odpowiednio dobrany zarówno do konkretnych zastosowań, jak i posiadanego modelu stycznika. Dużą zaletą tych komponentów jest prostota ich instalacji i obsługi, a także niskie wymagania konserwacyjne. Nowoczesna budowa zapewnia sprawną sygnalizację ewentualnych zakłóceń napięciowych, co redukuje ryzyko błędów i ułatwia usuwanie awarii w stosunkowo krótkim czasie. Istnieją też modele przystosowane do instalacji z wyłącznikami nadprądowymi.

Jakie parametry posiada blok styków pomocniczych w wersji 3RH1921-1DA11, 3RH2911-1HA22, 3RH1921-1CA01 lub 3RH1921-1CA10?

Blok styków pomocniczych jest przyrządem dostępnym w różnych wersjach, takich jak chociażby dostępne u nas produkty 3RH1921-1DA11, 3RH2911-1HA22, 3RH1921-1CA01 czy 3RH1921-1CA10. Modele te są przeznaczone dla kompatybilnych styczników Siemens SIRIUS. Urządzenia różnią się układem styków, który występuje w konfiguracji kolejno: 1 NO + 1 NC, 2 NO + 1 NC, 1 NC oraz 1 NO. Wszystkie oferowane modele są montowane za pomocą zacisków śrubowych oraz znajdują szerokie zastosowanie w zautomatyzowanych procesach sterowniczych. W naszym asortymencie dostępne są także inne komponenty automatyki przemysłowej, m.in. zasilacze, przekaźniki, konwertery, liczniki, złącza czy zadajniki. Zachęcamy do zapoznania się z naszą kompleksową ofertą.

Możliwości wykorzystania

Styki pomocnicze są optymalnie przystosowane do działania z różnymi obciążeniami, przez co mogą być użytkowane jako elementy systemu sterowania obwodami prądu stałego lub zmiennego o różnych parametrach znamionowych. Właściwe zestawienie konfiguracji NO i NC zapewnia spore możliwości wykorzystania, a dołączenie kolejnych bloków jeszcze je zwiększa. Oferowane przez nas produkty marki Siemens są mocowane za pomocą dedykowanych zacisków śrubowych gwarantujących wyjątkowo szybki, bezpieczny i prosty montaż. W naszym sklepie znajdziesz też inne urządzenia tego producenta, włącznie z programowalnymi sterownikami logicznymi wielu różnych generacji, panelami PC, softstartami czy zasilaczami.

Wybór odpowiedniego produktu

Poszczególne modele bloków różnią się pod kątem szeregu cech konstrukcyjnych. Produkt tego typu może być wyposażony w styki czołowe - montowane od góry - bądź też boczne - do instalacji po prawej lub lewej stronie stycznika. Niektóre modele można dodatkowo rozbudować o inne akcesoria. Przy wyborze konkretnego rozwiązania warto zwrócić uwagę na podstawowe parametry techniczne, a także możliwości zastosowania w określonych warunkach środowiskowych. Do istotnych czynników należy chociażby moc zamknięcia i zatrzymania cewki elektromagnesu, szacowana liczba cykli operacyjnych, wartość znamionowa zasilania czy odporność na wstrząsy i napięcie udarowe. Zapraszamy do prześledzenia oferty oraz kontaktu z naszymi specjalistami.