Cena paneli HMI

Cena paneli HMI

02.01.2024 25

Cena paneli HMI zależy od wielu różnych czynników, które zawsze należy wziąć pod uwagę przy szacowaniu kosztów takiego sprzętu. Urządzenia z tej kategorii znacząco wspierają komunikację między operatorem a maszynami w warunkach przemysłowych, umożliwiając wygodną wizualizację ich pracy. Panele operatorskie są bardzo ważnym elementem wyposażenia systemu sterowania, który efektywnie ułatwia realizację szeregu procesów technologicznych.

Od czego zależy cena paneli HMI?

Cena paneli HMI nierzadko okazuje się jednym z głównych czynników decydujących o wyborze konkretnych modeli tych urządzeń. Wiele funkcjonalnych interfejsów tego typu oferujemy w naszym sklepie internetowym z automatyką przemysłową - Magsteron. Poszczególne warianty różnią się zakresem funkcji w zakresie wizualizacji procesów czy kontroli ich przebiegu, a także specyfikacją techniczną. Zadaniem tych urządzeń jest odbieranie i przekazywanie sygnałów z maszyn czy innych obiektów, a następnie monitorowanie i wizualizowanie ich pracy oraz wyświetlanie alarmów w razie wystąpienia problemów. Z reguły im większy koszt urządzenia, tym większe możliwości oferuje.

Integracja z wyposażeniem

Koszt interfejsu operatorskiego w dużej mierze zależy od jego możliwości komunikacyjnych. Urządzenie powinno być łatwe w integracji z systemem, aby umożliwić sprawną komunikację z innymi elementami wyposażenia. Do komunikacji w układzie automatyki służą przede wszystkim porty szeregowe RS-232/422/485, a także Ethernet. Wymiana danych z urządzeniami peryferyjnymi odbywa się natomiast poprzez porty USB, które umożliwiają współpracę z drukarką czy pamięcią przenośną. Modele z wyższej półki cenowej pozwalają na korzystanie ze specjalistycznych protokołów w standardzie CAN, PROFIBUS czy PROFINET. W naszym sklepie znajdziesz wiele urządzeń kompatybilnych z popularnymi sieciami przemysłowymi. Posiadamy urządzenia marki Siemens – z serii Comfort, 70, 170, 270, MP 270 czy MP 370, a także marki Omron oraz Weintek.

Oprogramowanie operatorskie

Koszt panelu operatorskiego obejmuje też koszty oprogramowania narzędziowego, które umożliwia tworzenie programów wizualizacji oraz ułatwia konfigurację urządzenia. Wiele takich systemów działa jako wspólne środowisko do obsługi nie tylko HMI, ale też oferowanych przez nas sterowników PLC. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne z perspektywy użytkownika, ponieważ oszczędza cenny czas przy definiowaniu poszczególnych parametrów i zmiennych. Wysokiej jakości oprogramowanie może zawierać rozbudowane biblioteki z gotowymi obiektami, blokami oraz innymi elementami, co przyspiesza pracę. Środowisko tego typu nierzadko pozwala na tworzenie własnych szablonów czy importowanie plików w popularnych formatach.

Zakres funkcji

O kosztach urządzenia decyduje również zakres jego funkcji. Obecnie najbardziej zaawansowane modele obsługują chociażby receptury, alarmowanie, skrypty, harmonogramy pracy czy symulatory i testery tworzonych programów, a także pozwalają na automatyczne skalowanie wyświetlanych danych do wielkości ekranu. Niektóre modele dysponują też funkcjami ułatwiającymi obsługę aplikacji wielojęzycznych czy systemu logowania operatorów. Konfigurację i obsługę urządzenia mogą znacząco ułatwić podręczniki, schematy połączeń, instrukcje i inne dołączone dokumentacje. Dla wielu zastosowań praktycznym rozwiązaniem jest też wybór zestawu startowego, który poza panelem zawiera wszystkie inne elementy ułatwiające rozpoczęcie pracy.

Na co wpływa cena paneli HMI?

Cena paneli HMI w dużej mierze decyduje o możliwości ich zastosowania w konkretnych środowiskach pracy. Modele z wyższej półki cenowej są lepiej przystosowane do działania w warunkach przemysłowych, chociażby ze względu na wyższy stopień ochrony obudowy czy samą jakość wykonania. Zależnie od miejsca pracy i branży, urządzenie powinno spełniać konkretne dyrektywy i posiadać stosowne certyfikaty. W strefach niebezpiecznych i zagrożonych wybuchem wymagane są chociażby atesty ATEX. Wiele zastosowań wymusza też wybór urządzenia zgodnego z normami IEC czy posiadającego niezbędne zezwolenia morskie. W naszej ofercie dostępne są także inne produkty znajdujące zastosowanie w branży automatyki przemysłowej, m.in. zasilacze, czujniki, falowniki, przekaźniki, konwertery czy softstarty.

Dodatkowe usprawnienia

Poza podstawową specyfikacją techniczną, koszt interfejsu operatorskiego wpływa też na zakres dodatkowych funkcjonalności czy usprawnień. Urządzenia z wyższej półki cenowej mogą obsługiwać zdalny dostęp do danych przez internet, a tym samym pozwalać na monitoring i diagnostykę bez fizycznego dostępu do sprzętu. Protokół FTP umożliwia natomiast ułatwioną archiwizację danych w różnych formatach plików. Do przydatnych funkcji dodatkowych należy też współpraca z komputerem PC, np. pod kątem automatycznej rejestracji obiektów.

Możliwości dopasowania

Niezależnie od ceny, interfejs HMI zawsze warto dopasować do stopnia skomplikowania planowanych aplikacji. Ważnym czynnikiem jest określenie protokołów integrujących panel z innymi urządzeniami, a tym samym dobór modelu obsługującego wymagane standardy komunikacyjne. Warto też zwrócić uwagę na przekątną ekranu i odpowiedni rozmiar wyświetlacza. Zachęcamy do sprawdzenia oferty tych urządzeń w naszym sklepie i zapraszamy do kontaktu z działem obsługi.