CP5711

CP5711

02.10.2023 32

CP5711 to opracowane przez firmę Siemens procesory komunikacyjne przeznaczone do podłączania programatorów PG i komputerów PC do sieci MPI lub PROFIBUS. Urządzenia te są wyposażone w interfejs RS-485, osiągając przy tym szybkość transmisji na poziomie 12 Mb/s z możliwością obsługi do maksymalnie 32 komponentów sieciowych. Procesory z tej gamy są zgodne ze sterownikami PLC SIMATIC S7 i stacjami typu ET 200, a także posiadają różne interfejsy sygnałowe do połączeń bezpośrednich.

Kiedy warto wykorzystać procesor komunikacyjny Siemens CP5711?

Siemens CP5711 to procesor komunikacyjny, który w różnych wersjach oferuje nasz sklep internetowy Magsteron. Produkty z tej grupy umożliwiają realizację połączeń z PG i PC przy użyciu interfejsu USB. Opcjonalnie może z nimi współpracować specjalny uchwyt, który pozwala na przeprowadzenie montażu z użyciem standardowej szyny DIN 35 mm. Procesor posiada diodę LED, która sygnalizuje połączenie przez USB oraz informuje o dostarczeniu zasilania z zewnętrznego zasilacza sieciowego. Oferowane przez nas moduły dysponują specjalnymi funkcjami do diagnostyki, a za ich sygnalizację awarii i błędów również odpowiada dioda.

Szybka parametryzacja

Parametryzacja oferowanego procesora komunikacyjnego odbywa się poprzez zastosowanie pakietu narzędziowego SIMATIC.NET PC Software. Połączenie z PG lub PC odbywa się z użyciem funkcji plug and play, którą wystarczy jedynie aktywować w systemie BIOS wybranego urządzenia. Po instalacji procesor jest automatycznie wykrywany przez oprogramowanie. Platforma ta może obsłużyć dopuszczalnie jeden taki produkt na jeden komputer lub programator. Połączenia mogą być realizowane za pomocą dołączonego przewodu USB bądź też innego kompatybilnego technologicznie kabla przemysłowego. Aby uzyskać wysoką prędkość magistrali i osiągnąć wymagane parametry transmisji na każdym protokole, trzeba zastosować złącze w standardzie przynajmniej USB 2.0. Firma Siemens zaleca użycie interfejsów USB z tyłu obudowy komputera lub programatora, z uwagi na niższą jakość sygnału złączy przednich.

Zasilanie i instalacja

Oferowane przez nas procesory komunikacyjne są przystosowane do zasilania z użyciem zewnętrznego zasilacza 24 V DC. Rozwiązanie to sprawdza się w sytuacji, gdy urządzenie nie dysponuje własnym źródłem energii lub złącze USB w PG/PC nie posiada dostatecznie dużej mocy. Zewnętrzny zasilacz może być wymagany także celem uruchomienia końcowego terminatora na złączu PROFIBUS. Zasilanie powinno się odbywać przy użyciu urządzenia o napięciu wynoszącym 22,8-25,5 V DC, a także pobierającym maksymalnie 300 mA prądu. Niezbędna jest też zgodność zasilacza z normą EN 60950, która dotyczy bezpieczeństwa niskonapięciowego. Montaż procesora komunikacyjnego na szynie DIN 35 mm wymaga użycia dodatkowego uchwytu szynowego, a także skierowaniu złącza PROFIBUS do dołu. W naszej ofercie znajdziesz również inne komponenty automatyki przemysłowej, m.in. serwowzmacniacze, czujniki, konwertery, falowniki, zadajniki, przekaźniki czy złącza.

Jak wygląda specyfikacja techniczna Siemens CP5711 o numerach katalogowych 6GK1571-1AA00 i 6GK1571-1AM00?

Siemens CP5711 oferujemy w naszym sklepie pod numerami katalogowymi 6GK1571-1AA00 i 6GK1571-1AM00. Oba te procesory komunikacyjne są dostępne jako adaptery USB, które sprawnie realizują połączenia PROFIBUS/MPI z wykorzystaniem programatorów i komputerów. W przypadku tych modeli, na wyposażeniu znajduje się kabel USB o długości 2 m. Drugi z dostępnych procesorów otrzymał też dodatkowo kabel MPI o długości 5 m. Szybkość transmisji zapewniana przez moduły utrzymuje się w zakresie 9,6 Kb/s - 12 Mb/s dla sieci PROFIBUS.

Parametry i dane

Oferowane przez nas procesory komunikacyjne są przystosowane do realizacji pojedynczych połączeń elektrycznych. Do podłączania urządzeń służy gniazdo 9-pinowe RS485 w standardzie Sub-D dla PROFIBUS, natomiast zasilanie jest zapewniane poprzez interfejs USB w standardzie B z mechaniczną blokadą. Obydwa dostępne modele mogą korzystać z zasilania zewnętrznego. Napięcie pobierane z USB to 5 V DC, natomiast z innego źródła sięga wartości 24 V DC. Jeżeli do zasilania służy jedynie interfejs, należy pamiętać o doprowadzeniu odpowiedniego zasilania do samego urządzeniu PG lub PC. Przy 5 V DC i 24 V DC wartość tolerancji symetrycznej to 5%, z kolei zużycie prądu wynosi 0,5 A z USB oraz dopuszczalnie 0,3 A z zewnętrznego zasilacza. Straty mocy sięgają 2,5 W.

Warunki eksploatacyjne

Dostępne w naszym sklepie procesory komunikacyjne mogą być użytkowane w środowisku o temperaturze otoczenia od 0 do +60 stopni C, z kolei ich transport i magazynowanie da się przeprowadzić w otoczeniu o temperaturze od -40 do +60 stopni C. Dopuszczalna wilgotność powietrza sięga 85% bez kondensacji, natomiast stopień ochrony obudowy to IP20. Wymiary urządzeń wynoszą 137 mm wysokości, 85 mm szerokości i 35 mm głębokości. Zachęcamy do zakupów w sklepie Magsteron, a także zapraszamy do kontaktu i zadawania pytań.