CP5711 Siemens

CP5711 Siemens

04.07.2023 47

CP5711 Siemens to specjalne procesy komunikacyjne, które umożliwiają podłączanie komputerów osobistych PC lub urządzeń programujących PG do sieci PROFIBUS czy MPI. Produkty te dysponują portem RS-485 i osiągają szybkość transmisji do 12 Mb/s, a maksymalnie pozwalają na łączenie do 32 elementów sieciowych. Procesor z tej serii jest kompatybilny ze sterownikami SIMATIC S7 oraz stacjami ET 200. Na wyposażeniu znajdują się dodatkowe interfejsy sygnałowe do realizacji bezpośrednich połączeń z PLC.

Jakie zastosowanie ma procesor komunikacyjny CP5711 Siemens?

CP5711 Siemens to wyjątkowo funkcjonalny procesor komunikacyjny, a wiele tego typu urządzeń możesz znaleźć w ofercie naszego sklepu z automatyką przemysłową - Magsteron. Modele z tej serii umożliwiają realizację połączeń z PC i PG poprzez interfejs USB. Ze względu na dostępność opcjonalnego uchwytu dodatkowego, ich montaż może się odbywać na standardowej szynie DIN 35 mm. Na wyposażeniu znajduje się wyświetlacz LED, który informuje o podłączeniu do USB czy dostarczeniu dodatkowego źródła zasilania przez zasilacz sieciowy. Moduły posiadają funkcje diagnostyczne, dzięki czemu dioda może też informować o błędach czy awariach. W naszym sklepie oferujemy również inne urządzenia tej marki, m.in. falowniki, sterowniki PLC, panele HMI czy styczniki i wyłączniki.

Prosta konfiguracja

Do konfiguracji procesora komunikacyjnego możesz wykorzystać dedykowany pakiet oprogramowania SIMATIC NET PC Software. Samo podłączenie do PC lub PG odbywa się poprzez funkcję plug and play, którą wystarczy aktywować w systemie BIOS urządzenia. Po zainstalowaniu produkt zostanie automatycznie rozpoznany przez oprogramowanie. Maksymalnie platforma obsługuje jeden procesor komunikacyjny na jedno urządzenie PC lub PG. Do podłączenia można zastosować zarówno dołączony kabel USB, jak i inny kompatybilny przewód do użytku przemysłowego. Aby osiągać docelowe parametry transmisji we wszystkich protokołach i największą prędkość magistrali, należy dysponować złączem w standardzie minimum USB 2.0. Producent zaleca korzystanie z interfejsów USB z tyłu obudowy PC/PG, ponieważ złącza przednie cechują się zwykle niższą jakością sygnału.

Zasilanie i montaż

Procesory komunikacyjne z tej serii mogą być zasilane zewnętrznym zasilaczem 24 V DC. Takie rozwiązanie zalecamy wówczas, gdy produkt nie ma dostępu do własnego źródła energii lub interfejs USB w urządzeniu PC/PG charakteryzuje się zbyt niską mocą. Zasilacz zewnętrzny może być niezbędny również dla aktywacji terminatora końcowego na złączu PROFIBUS. Do zasilania należy wykorzystać model o napięciu utrzymującym się w zakresie od 22,8 do 25,2 V DC, którego maksymalny pobór prądu wynosi 300 mA. Zasilacz powinien też być zgodny z normą EN 60950 w zakresie bezpieczeństwa niskich napięć. Aby zamontować procesor komunikacyjny na szynie DIN 35 mm, należy zastosować dodatkowy uchwyt szynowy. Podczas instalacji trzeba pamiętać o skierowaniu złącza PROFIBUS w dół. W naszej ofercie są dostępne również takie komponenty automatyki, jak czujniki, zadajniki, konwertery, panele PC czy serwowzmacniacze.

Jakie parametry posiadają procesory komunikacyjne CP5711 Siemens w wersjach 6GK1571-1AA00 i 6GK1571-1AM00?

6GK1571-1AA00 i 6GK1571-1AM00 to numery katalogowe, pod którymi możesz zamówić w naszym sklepie procesory komunikacyjne CP5711 Siemens. Modele te spełniają funkcje adaptera USB pozwalającego na realizację połączeń PROFIBUS/MPI z komputerem PC lub programatorem PG. Oba produkty zawierają w zestawie dwumetrowy kabel USB, a drugi z nich dodatkowo posiada też pięciometrowy kabel MPI. Szybkość transmisji osiągana przez te moduły to 9,6 Kbit/s - 12 Mbit/s w sieci PROFIBUS.

Dane techniczne

Procesory komunikacyjne Siemens dostępne w naszym sklepie umożliwiają wykonanie maksymalnie jednego połączenia elektrycznego. Urządzenia są podłączane do 9-pinowego gniazda typu Sub-D RS-485 dla PROFIBUS, a zasilanie odbywa się przez interfejs USB typu standard-B z blokadą mechaniczną. Oba modele pozwalają na skorzystanie z opcjonalnego zasilacza. Wartość napięcia bezpośrednio z USB to 5 V DC, a ze źródła zewnętrznego - 24 V DC. W przypadku korzystania tylko z interfejsu, należy pamiętać o odpowiednim zasilaniu samego urządzenia PC lub PG. Tolerancja symetryczna przy 5 V DC i 24 V DC wynosi średnio 5%, natomiast poziom zużycia prądu sięga 0,5 A z USB oraz maksymalnie 0,3 A z zasilacza zewnętrznego. Straty mocy wynoszą 2,5 W.

Warunki pracy

Procesory komunikacyjne oferowane w sklepie Magsteron mogą bezpiecznie pracować w temperaturze otoczenia od 0 do +60 stopni Celsjusza. Ich magazynowanie oraz transport można natomiast przeprowadzić w temperaturze od -40 do +60 stopni Celsjusza. Należy też zapewnić dopuszczalną wilgotność powietrza, która sięga 85% bez kondensacji. Oba oferowane procesory komunikacyjne posiadają obudowę w stopniu ochrony IP20, a jej wymiary to 85 mm szerokości, 137 mm wysokości i 35 mm głębokości. Urządzenia są też opracowane w pełni zgodnie z normami bezpieczeństwa i spełniają wymagania pod kątem emisyjności zakłóceń elektromagnetycznych, a ponadto posiadają certyfikaty C-Tick czy CE. Zapraszamy do zakupów w naszym sklepie i nawiązania z nami kontaktu.