Czujnik optyczny Omron

Czujnik optyczny Omron

26.04.2022 141

Czujnik optyczny Omron to nowoczesne urządzenie cenionego producenta, wchodzące w skład funkcjonalnego systemu automatyki. Jego praca opiera się na specyficznym działaniu nadajnika i odbiornika. Pierwszy z elementów czujnika optoelektronicznego emituje wiązkę promieni świetlnych, które są następnie odbierane przez drugi komponent. Urządzenie to reaguje zarówno na obiekty przecinające wiązkę światła, jak i samą wiązkę odbitą od obiektów. Produkty marki Omron znaleźć można w naszym asortymencie.

Do czego można wykorzystać czujnik optyczny Omron?

Czujnik optyczny Omron jest przeznaczony przede wszystkim do identyfikacji obiektów obecnych w jego zasięgu, a także kontrolowania położenia ruchomych części maszyn czy określenia poziomu materiałów. Urządzenie to może też generować sygnały wykorzystywane do zliczania obiektów przesuwających się czy też ustalania liczby obrotów elementu. Do zalet poszczególnych modeli należą duże zasięgi ze względu na rozległą strefę wykrywania. Reakcja na obiekty obecne na ścieżce przebiegu wiązki światła jest bardzo efektywna, co pozwala na wykorzystanie czujnika w wielu zastosowaniach. W ofercie marki dostępne są urządzenia o zróżnicowanych parametrach technicznych układu elektronicznego.

Zasada działania i funkcje

Do najważniejszych parametrów czujnika należy długość fali świetlnej, która możne maksymalnie wyemitować nadajnik. Większość modeli marki Omron korzysta ze światła modulowanego, charakteryzującego się zakresem występowania zbliżonym do podczerwieni. Wrażliwość takiego czujnika na światło widzialne z otoczenia jest bardzo niska, a odpowiednią odporność na zakłócenia zapewnia wzajemna synchronizacja nadajnika z odbiornikiem. Ze względu na zintegrowane zabezpieczenia urządzenia te można eksploatować w warunkach zanieczyszczonego powietrza. Praca pozostaje efektywna nawet przy zabrudzeniu układu optycznego. Nadajnik wytwarza bowiem bardzo silny impuls świetlny, który może dotrzeć do odbiornika mimo znaczącego osłabienia rozproszeniem. Zanieczyszczenia powietrza i układu optycznego mogą jednak skracać strefę działania. Najlepsze czujniki w ofercie marki posiadają odpowiednio zaprojektowane soczewki, które w precyzyjny sposób ukierunkowują promień świetlny w odbiorniku i nadajniku. Urządzenia mogą dzięki temu realizować wiele funkcji, zależnie od docelowego zastosowania.

Sprzęt elektroniczny


Czujnik odbiciowy Omron E3F1-RP21, E3F1-DP21 czy E3F1-DP22 - który wybrać?

Czujnik odbiciowy Omron występuje w wielu wersjach, a do najpopularniejszych należą dostępne w Magsteronie modele: E3F1-RP21, E3F1-DP21 i E3F1-DP22. Poszczególne urządzenia posiadają nieco inne parametry techniczne. Każdy z nich jest czujnikiem odbiciowym, wyposażonym w nadajnik z odbiornikiem o optyce ustawionej pod kątem względem siebie. W zasięgu osi znajduje się specjalne lusterko odblaskowe, które spełnia funkcję reflektora. Zadaniem nadajnika jest przesłanie wiązki promienia, która po odbiciu od reflektora powraca do odbiornika. W przypadku zasłonięcia wiązki promieniującej obiektem następuje zatrzymanie pracy i przełączenie obwodu czujnika.

Możliwości wykorzystania

Czujniki optyczne dostępne w naszej ofercie wykrywają obiekty bezpośrednio po wystąpieniu interakcji ze światłem odbitym od powierzchni, dzięki czemu następuje zmiana stanu wyjścia na wyższy. Urządzenia te znajdują zastosowanie w wielu rozwiązaniach z zakresu automatyki, które wymagają osiągnięcia optymalnego zasięgu wykrywania obiektów. Oferowane czujniki marki Omron można wykorzystać np. w systemach ochrony przed spiętrzaniem materiałów, nowoczesnych układach przeciwkolizyjnych czy zaawansowanych obwodach bezpieczeństwa. Urządzenia te mogą wykrywać położenie lub obecność obiektów, które wykonane są z różnych materiałów. Sama detekcja odbywa się na podstawie ich rozmiarów, kolorów, faktury, tła czy odległości.

Konstrukcja mechaniczna

Czujniki optyczne dostępne w naszym sklepie internetowym wyposażone zostały w solidne, kompaktowe obudowy. Taka konstrukcja mechaniczna w znacznym stopniu ułatwia integrację w zróżnicowanych środowiskach przemysłowych. Wszystkie czujniki działają w temperaturze pracy od -25 do 55 stopni Celsjusza i posiadają klasę szczelności IP66, a także działają pod napięciem zasilania 10-30 V DC. Urządzenia dysponują konfiguracją wyjścia typu PNP, a ich korpusy wykonane są z solidnego materiału ABS. Wszystkie te czujniki optyczne należą do serii E3F1, która wyróżnia się optymalnym przystosowaniem do szybkiej i bezproblemowej integracji z maszynami. Ich wbudowane usprawnienia znacząco ułatwiają realizację zadań, w tym wydajnego osiowania.

Parametry techniczne

Model czujnika RP21 charakteryzuje się zasięgiem wykrywania 0,1...3m oraz czasem reakcji 0,5 ms. Urządzenie to posiada dwa tryby pracy, czyli Dark-On oraz Light-On. Cechą charakterystyczną czujnika jest obudowa typu M18. Podobne parametry posiadają modele DP21 i DP22, w przypadku których zasięg wykrywania wynosi kolejno 100 mm i 300 mm. Wszystkie z oferowanych modeli wyróżniają się korzystnym stosunkiem ceny do jakości, gwarantując bezpieczną i wygodną eksploatację w warunkach przemysłowych. Zapraszamy do kontaktu i skorzystania z naszej oferty.