ET 200SP

ET 200SP

05.02.2022 121

ET 200SP to modułowy system rozproszonych wejść i wyjść SIMATIC. Jego podstawę stanowi stacja centralna, która umożliwia komunikację między urządzeniami w sieciach Profibus-DP i Profinet. Do zalet tego systemu należy nie tylko niezawodność i wysoka wydajność działania, ale też duża swoboda i elastyczność pod względem rozbudowy. Z opisywaną stacją można połączyć wiele produktów dodatkowych, takich jak moduły technologiczne, moduły sterowania czy moduły falowników, softstarterów silnikowych i czujników. Ofertę rozwiązań dla tego systemu posiada nasz sklep Magsteron.

Jak jest zbudowany system ET 200SP SIMATIC firmy Siemens i jakie zalety posiada?

ET 200SP SIMATIC firmy Siemens to system o budowie modułowo-bitowej, wyróżniający się kompaktową konstrukcją. Jednostka centralna urządzenia posiada wiele zabezpieczeń pozwalających na wykorzystanie stacji, nawet w środowiskach o dużym obciążeniu mechanicznym. Na wyposażeniu znajdują się liczne interfejsy komunikacyjne, dające możliwość wstępnego przetwarzania informacji z wykorzystaniem wejść i wyjść. Taka specyfikacja pozwala na odciążenie jednostki centralnej, a tym samym wykorzystanie większej liczby zasobów CPU przy realizacji kluczowych procesów.

Kompaktowa konstrukcja

Stacja jest kompaktowa w budowie, co ma szczególne znaczenie w przypadku stosowania rozproszonych wejść i wyjść w obszarach o ograniczonej dostępności wolnego miejsca. W zestawieniu ze standardowymi układami, stacja ET pozwala na znaczącą redukcję okablowania. Elementy elektryczne i mechaniczne są od siebie rozdzielane, co zabezpiecza system na wypadek błędnego dopasowania modułów sygnałowych. Budowa magistrali danych odbywa się automatycznie, przez co nie ma konieczności stosowania pośredniczących listew dla przewodów silnikowych i sygnałowych. Dodatkowe interfejsy nie są potrzebne nawet w przypadku korzystania ze specjalnych modułów. System można łatwo rozbudować, pozostawiając miejsce w slotach poprzez zastosowanie modułów rezerwowych. Modułowa konstrukcja pozwala na łatwe montowanie poszczególnych elementów na szynie.

Wygodna obsługa i integracja

Obsługa stacji ET bazuje na rozwiązaniach znanych z systemów wizualizacji, aplikacji Windows oraz sterowników logicznych PLC. Urządzenie da się łatwo rozbudowywać o nowe funkcje, a także aktualizować pod kątem kompatybilności z innymi elementami wyposażenia automatyki. Wygodę współpracy systemu rozproszonych wejść i wyjść z kontrolerami zapewnia oprogramowanie STEP 7 w środowisku TIA Portal, pozwalające na szybkie skonfigurowanie stacji. Proces ten odbywa się tak samo, jak w przypadku innych centralnych podzespołów. Inżynieria może być przeprowadzana nie tylko lokalnie na obszarze zakładu, ale również zdalnie przy użyciu połączenia internetowego. W przypadku integracji z urządzeniami innych marek należy zastosować biblioteki GSD/GSDML przy wykorzystaniu Profibus lub Profint. W ten sposób da się skonfigurować system za pomocą rozwiązań sugerowanych przez producenta.

Solidne zabezpieczenia

Stacja ET posiada wiele zabezpieczeń. Należy do nich funkcja wymiany komponentów rozszerzających podczas bezpośredniej pracy systemu, czyli hot swapping. Moduły elektroniczne da się demontować bez zatrzymywania sprzętu po wystąpieniu awarii, dzięki czemu działanie instalacji jest utrzymywane. Takie rozwiązanie pozwala na nieprzerwane funkcjonowanie stacji, co niweluje koszty związane z przestojami oraz koniecznością restartu. Przednie złącza sygnałowe posiadają konstrukcję, która niweluje konieczność ingerencji w okablowanie. Przed instalacją złączy w nieprawidłowych modułach zabezpieczają natomiast krzywki kodowe. Nie bez znaczenia dla niezawodnej pracy systemu pozostaje możliwość redundancji elementów.

Fabryka z automatyką przemysłową

Do czego służą moduły SIMATIC ET200SP CM PTP oraz ET200SP 16DI?

SIMATIC ET200SP CM PTP i ET200SP 16 DI to produkty rozszerzające dla tego systemu, które znaleźć można w naszym asortymencie. Pierwszy z nich spełnia funkcję modułu komunikacyjnego, a drugi modułu wejść binarnych do podłączania dodatkowych komponentów. System ten da się rozbudować nawet w czasie bezpośredniego działania instalacji, co ma szczególne znaczenie w przypadku stosowania stacji do realizacji najbardziej wymagających aplikacji procesowych. Konfiguracja sprzętowa może być zmieniana po podłączeniu stacji do sterownika PLC. Użytkownik ma możliwość łatwego ustawienia nowych węzłów procesowych po dodaniu lub usunięciu modułu, a także korekty parametrów przy zmianie komponentu na produkt o innej specyfikacji.

Moduł komunikacyjny

Moduł komunikacyjny oznaczony jako CM PTO posiada interfejsy RS232 oraz RS422/485, podłączane przez BaseUnit. Jego zastosowanie pozwala na obsługę protokołów Modbus master i slave RTU, 3964(R), USS oraz Freeport. Moduł jest odporny na zwarcie i korzysta z licznych funkcji systemowych, takich jak aktualizacja oprogramowania układowego, obsługa danych identyfikacyjnych I&M0, przerwania diagnostyczne czy przypisywanie parametrów w trybie pracy RUN za pomocą instrukcji. Produkt ten umożliwia też wymianę danych między sterownikami i komputerami, za pośrednictwem połączenia punkt-punkt. Obsługiwane są urządzenia różnych producentów. Moduł komunikacyjny CM PTP cechuje się dużą szybkością transmisji danych, w zakresie od 300 do 115200 bps.

Moduł wejść cyfrowych

Moduł ten posiada łącznie 16 wejść cyfrowych typu Sink PNP, z konfigurowalnym opóźnieniem wejścia na kanał. Produkt pozwala na podłączanie przełączników oraz czujników 2-przewodowych, zgodnie z IEC 61131 typu 3. Moduł obsługuje dane identyfikacyjne I&M i umożliwia aktualizację oprogramowania układowego, a także zapewnia łatwą konfigurację w trybie RUN. Funkcje diagnostyczne mogą być parametryzowane. Moduł ten wymaga do prawidłowej pracy dokupienia dodatkowych akcesoriów, takich jak szyna montażowa i kabel ekranowany.

Czym jest system rozproszonych wejść i wyjść w wersji SIMATIC ET 200SP HA?

SIMATIC ET 200SP HA to skalowalna wersja tego systemu rozproszonych wejść i wyjść, która umożliwia podłączanie sygnałów procesowych do sterownika nadrzędnego przez Profinet IO. Stacja ta znajduje zastosowanie w przypadku wielu aplikacji, wymagających odpowiedniego dostosowania konfiguracji do specyficznych wymagań lokalnych. Moduły dedykowane takiej wersji występują w licznych wariantach. Sam system zaprojektowany został z myślą o zamontowaniu w szafie sterowniczej, posiada on tym samym stopień ochrony IP20. Do jego zalet należy możliwość realizacji aplikacji dla inżynierii bezpieczeństwa, ze względu na zastosowanie odpornych na awarie procesorów. Ich programowanie i konfiguracja odbywa się tak samo, jak w przypadku standardowej specyfikacji. Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem Magsteronu, w którym znaleźć można wiele produktów dedykowanych temu systemowi.