Falownik J1000

Falownik J1000

05.08.2022 96

Falownik J1000 jest prostym w montażu, konfiguracji, uruchomieniu i obsłudze przemiennikiem częstotliwości cenionej marki Omron. Urządzenia należące do tej serii wykorzystywane są w różnych aplikacjach wymagających zmiany częstotliwości, np. w systemach pompowych, przenośnikowych czy wentylatorowych. Falowniki te wyróżniają się kompaktowymi wymiarami, dzięki którym można je zainstalować nawet na mocno ograniczonej przestrzeni przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności.

Jakie zastosowanie ma falownik J1000 1-fazowy w wersjach JZAB1P5BAA, JZAB0P7BAA, JZAB0P4BAA, JZAB0P2BAA i JZAB0P1BAA?

JZAB1P5BAA, JZAB0P7BAA, JZAB0P4BAA, JZAB0P2BAA i JZAB0P1BAA to falowniki skalarne J1000 1-fazowe, które pracują z silnikami do mocy maksymalnej kolejno 1,5 / 2,2 kW, 1,1 kW, 0,55 / 0,75 kW, 0,25 / 0,37 kW i 0,12 / 0,18 kW oraz z prądem 8A, 5A, 3A, 1,6A i 0,8A. Wszystkie te urządzenia są dostępne w ofercie naszego sklepu Magsteron i działają pod napięciem 1x230 V AC. Przemienniki częstotliwości Omron J1000 odpowiadają za przekształcanie prądu przemiennego na stały z regulowaną częstotliwością, celem zapewnienia kontroli momentu obrotowego, modyfikowania parametrów i napędzania jednostek różnego typu.

Zasada działania

Instalacje elektryczne dostarczają prąd o określonej częstotliwości, który umożliwia silnikom pracę z ustaloną liczbą obrotów w ciągu minuty. Zastosowanie falownika skalarnego Omron pozwala w przeciwieństwie do falownika wektorowego na zmianę prądu przemiennego w stały, a tym samym zmodyfikowanie częstotliwości w zakresie nawet kilkudziesięciu Hz. W przypadku realizacji pracy z podniesioną szybkością, regulowana prędkość obrotowa silnika może być efektywniej kontrolowana. Dostępne w naszym sklepie internetowym przetwornice częstotliwości J1000 sprawdzają się dzięki temu w licznych aplikacjach. Przy ich zastosowaniu można skutecznie regulować prędkość obrotową maszyn różnego typu, a także w znacznym stopniu monitorować i kontrolować ich działanie. W Magsteronie oferujemy też inne elementy automatyki firmy Omron, np. czujniki indukcyjne.

Efektywna zmiana częstotliwości

W falowniku maksymalne natężenie wyjściowego prądu ograniczone jest częstotliwością przełączania, a w znacznym stopniu również temperaturą otoczenia. Pierwszy parametr wpływa na głośność działania urządzenia, dlatego po jego podniesieniu przemiennik częstotliwości może pracować ciszej. Prowadzi to jednak do wzrostu temperatury wewnętrznej, co może mieć negatywne oddziaływania dla wartości prądu wyjściowego. Duże znaczenie ma więc środowisko, w którym eksploatowany jest falownik. Istotne pozostają chociażby warunki wnętrza szafy sterowniczej, w którym zwiększona temperatura przyczynia się do obniżenia wartości prądu wyjściowego urządzenia. Przemienniki częstotliwości Omron mogą być montowane w grupach lub pojedynczo, z czego w pierwszym przypadku spadek parametrów będzie mocniej odczuwalny.

Jakie funkcje posiada 3-fazowy falownik J1000 marki Omron o numerze JZA44P0BAA?

JZA44P0BAA to numer katalogowy, który posiada dostępny w naszym sklepie internetowym falownik J1000 Omron zasilany 3-fazowo przez 3x400 V AC, działający z prądem 9,2 A oraz obsługujący silniki o mocy maksymalnej 4,0-5,5 kW. Urządzenie to charakteryzuje się stopniem ochrony IP20, a jego chłodzenie odbywa się przy wykorzystaniu wentylatora. Oferowany przemiennik częstotliwości jest przystosowany do pracy w środowisku o wilgotności maksymalnej 95%, natomiast temperatura robocza otoczenia powinna wynosić od -20 do 60 stopni Celsjusza. Falownik ten nie może być instalowany na wysokościach przekraczających 1000 m.

Funkcje standardowe

Przemienniki częstotliwości z serii J1000 pozwalają na zwiększanie momentu obrotowego w sposób automatyczny oraz w pełnym zakresie, a także umożliwiają kilkustopniową pracę maksymalnej prędkości i dysponują funkcją kompensacji poślizgu. W przypadku całkowitego zaniku zasilania, urządzenie można zrestartować. Falowniki te pozwalają też na hamowanie prądem stałym po uruchomieniu lub zatrzymaniu pracy, a także zapewniają dostęp do funkcji wzmacniania lub zmniejszania częstotliwości odniesienia. Na wyposażeniu urządzeń dostępne są przełączniki czasowe zwalniania i przyspieszania, ustawienia dolnego i górnego limitu częstotliwości, opcjonalna komunikacja MODBUS czy opcja rozpoznawania błędów prędkości. Falowniki Omron z tej rodziny mają też diody LED i wejścia analogowe, podobnie jak dostępne w Magsteronie sterowniki PLC tej marki.

Funkcje zabezpieczające

W oferowanych przez nasz sklep falownikach dostępny jest termiczny przekaźnik przeciążeniowy typu elektronicznego, który służy jako zabezpieczenie przeciążeniowe. Przy ok. 250 proc. prądu znamionowego urządzenia dochodzi do zatrzymania silnika nadprądowego. Przy przeciążeniach Heavy Duty jednostka zatrzymuje się przy 150 proc. prądu wyjściowego znamionowego falownika po jednej minucie, natomiast w normalnym trybie pracy przy 120 proc. Silnik przerywa pracę po przepięciu, jeżeli napięcie DC sięga powyżej 410 V. W przypadku ponadnapięcia, jednostka zatrzymuje się przy napięciu 190 V lub mniejszym. Zapraszamy do nawiązania kontaktu i sprawdzenia oferty Magsteronu, gdzie dostępne są też inne dobrze zabezpieczone produkty Omron - w tym panele HMI.