G9SP-N20S

G9SP-N20S

01.10.2021 235

G9SP-N20S to modułowy sterownik bezpieczeństwa renomowanej marki Omron, będący w pełni autonomicznym, uniwersalnym oraz prostym w użyciu urządzeniem. Kontroler ten możesz łatwo i szybko zmodyfikować i dostosować do potrzeb aplikacji, co nie zawsze jest możliwe w przypadku przewodowych systemów bezpieczeństwa. Urządzenie to efektywnie zarządza układem bezpieczeństwa, udostępniając wiele lokalnych wejść i wyjść podłączanych bezpośrednio. Sterownik firmy Omron znajdziesz w Magsteronie.

Czym wyróżnia się sterownik bezpieczeństwa Omron G9SP-N20S?

G9SP-N20S firmy Omron to programowalny sterownik bezpieczeństwa, zaprojektowany specjalnie z myślą o bezproblemowej obsłudze w średnich oraz małych systemach kontroli bezpieczeństwa. Jego jednostka centralna spełnia wymagania w zakresie różnych zastosowań, a dostępne złącza szeregowe i Ethernet zapewniają wysoką precyzję monitorowania oraz diagnostyki. Na wyposażeniu znajduje się karta pamięci, która pozwala na łatwe duplikowanie konfiguracji. Do projektowania, standaryzacji, weryfikacji i powielania aplikacji służy intuicyjne narzędzie programistyczne.

Łatwa konfiguracja

Łatwą instalację i konfigurację zapewnia kreator instalacji, a zatwierdzone elementy ustawień monitorowania można przechowywać jako zdefiniowane przez użytkownika. Bloki funkcyjne da się wykorzystywać w kolejnych projektach, co minimalizuje czas potrzebny na stworzenie nowej konfiguracji systemu. Na wyposażeniu znajduje się zintegrowany symulator, dzięki któremu wszystkie funkcje mogą być łatwo testowane. Rozwiązanie do niweluje dodatkowe nakłady pracy inżynieryjnej. Zaletą jest również diagnostyka online, która skraca czas debugowania do minimum na etapie wdrażania systemu sterowania maszyny.

Funkcjonalne moduły wejść i wyjść

Zastosowanie modułów rozszerzeń wejść i wyjść oraz produktów opcjonalnych umożliwia wykorzystanie sterownika w szerokim zakresie aplikacji. Każda operacja logiki bezpieczeństwa może być przeprowadzana programowalnie, za pomocą certyfikowanych bloków funkcyjnych dla standardów bezpieczeństwa. Przekłada się to na możliwość realizacji wielu zróżnicowanych działań, włącznie ze złożonymi aplikacjami, wykorzystującymi wiele trybów pracy. Wejścia i wyjścia sterownika posiadają wiele funkcji diagnostycznych do wykrywania błędów i usterek w okablowaniu oraz podłączonych urządzeniach.

Zgodność z normami bezpieczeństwa

Zastosowanie oferowanego przez nas sterownika bezpieczeństwa umożliwia budowanie systemów kontroli bezpieczeństwa, które spełniają wymagania SIL 3 (Safety Integrity Level 3) w IEC 61508 - normy dla przyrządowych systemów w zakresie bezpieczeństwa funkcjonalnego oraz elektrycznych, elektronicznych i programowalnych systemów związanych z bezpieczeństwem, a także normy IEC/EN 62061 dotyczącej bezpieczeństwa funkcjonalnego maszyn. Model ten jest również zgodny z kategorią bezpieczeństwa 4 PLe (Performance Level e) w EN ISO 13849-1.

Miejsce zastosowania automatyki przemysłowej

Rozbudowane funkcje diagnostyczne

W przypadku wejść bezpieczeństwa diagnostyka dotyczy, m.in. wadliwego podłączenia, odłączenia przewodu, zwarć czy uziemień. Używanie wyjść bezpieczeństwa w połączeniu z funkcją logiki bezpieczeństwa EDM umożliwia wykrywanie błędów, takich jak błędy zgrzewu stykowego czy zwarcia w urządzeniach wyjściowych, np. przekaźnikach i stycznikach. Bezpośrednie połączenie z urządzeniami zabezpieczającymi możesz nawiązać za pomocą maty bezpieczeństwa Omron. Podłączenie bez użycia pośredniczącego specjalnego sterownika pozwala na zmniejszenie wielkości panelu sterowania i ograniczenie kosztów systemu. Korzystanie z opcjonalnych urządzeń umożliwia zbudowanie odpowiedniego i elastycznego systemu.

Jakie parametry ma Omron G9SP-N20S Safety Controller?

Omron G9SP-N20S Safety Controller to sterownik bezpieczeństwa, który jest zasilany napięciem 24 V DC. Urządzenie ma 34 wejścia i wyjścia, w tym 20 wejść bezpieczeństwa, 8 wyjść bezpieczeństwa oraz 6 wyjść testowych. Model ten dysponuje stykami o prądzie znamionowym 1,6 A, a jego obudowa została wykonana w klasie IP20. Wymiary sterownika wynoszą 110 mm długości, 130 mm szerokości oraz 85 mm głębokości. Połączenie ze standardowym sterownikiem PLC odbywa się za pomocą karty opcjonalnej. Rozwiązanie to pozwala na przeprowadzenie komunikacji ogólnego przeznaczenia, realizowanej przy użyciu typowego sterownika logicznego.

Debugowanie

Przydatną funkcją jest debugowanie pulpitu z symulacją offline i zaawansowanymi funkcjami wyszukiwania. Symulacja programów offline w oknie tworzenia programu pozwala na zwiększenie efektywności i jakości programowania. Operacje możesz skutecznie analizować za pomocą funkcji wyszukiwania, np. znaczników I/O lub niepodłączonych bloków funkcyjnych. Identyfikowanie urządzeń z błędami odbywa się za pomocą monitorowania online. W ten sposób możesz wykryć różne błędy, takie jak spadki napięcia zasilania, wadliwe przewody wejść i wyjść czy przekaźnika bezpieczeństwa, a następnie sprawdzać przyczyny nieprawidłowości i podjąć odpowiednie działania naprawcze. Podczas pracy systemu można debugować programowanie bez urządzeń I/O i zdalnej komunikacji. Umożliwia to również wydajne i dokładne sprawdzenie okablowania wyjściowego.

Wykrywanie błędów

Oferowany przez nas sterownik z serii G9SP jest wyposażony w szereg funkcji minimalizujących przestoje w pracy w przypadku wystąpienia błędu, co poprawia wydajność produkcji i zapobiega niepotrzebnemu zatrzymywaniu systemu. Nawet jeśli wystąpi problem, kontroler natychmiast zidentyfikuje lokalizację nieprawidłowości i zatrzyma tylko obszary dotknięte błędem. Miejsca działające prawidłowo będą nadal pracować. Na przykład, jeśli zwarcie występuje w okablowaniu wejść i wyjść, tylko wyjścia związane z urządzeniami bezpieczeństwa ulegną zatrzymaniu. Przyczynę problemu można szybko zidentyfikować za pomocą dwukolorowego wskaźnika w sterowniku, a także poprzez dziennik błędów i dziennik operacji w konfiguratorze.

Zabezpieczenia

Tworzenie kopii zapasowych i przywracanie danych jest możliwe przy użyciu opcjonalnych kaset pamięci, które możesz stosować podczas wymiany kontrolera lub aktualizacji programu. Rozwiązanie to znacząco ułatwia konserwację. Przydatną funkcją jest zarządzanie dostępem za pomocą haseł, która zapobiega niezamierzonym zmianom danych konfiguracyjnych w miejscu pracy. Chronione są wszystkie dane konfiguracyjne, włącznie z tymi wprowadzonymi przy użyciu kasety. Dostęp do plików projektów utworzonych przez G9SP Configurator może być również zabezpieczony hasłem, co zapobiega niepożądanym modyfikacjom.

Instalacja

Sterownika Omron nie należy instalować w miejscach narażonych na temperatury otoczenia niższe niż 0°C lub wyższe niż 55°C, obszarach narażonych na kondensację w wyniku zmian temperatury oraz lokalizacjach o wilgotności otoczenia poniżej 10% lub powyżej 90%. Kontroler bezpieczeństwa nie jest też przystosowany do pracy w warunkach oddziaływania gazów korozyjnych lub łatwopalnych, bezpośrednich wstrząsów lub wibracji, promieni słonecznych, nadmiernego kurzu, opiłków metalu, wody, oleju oraz chemikaliów. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Magsteronu, gdzie znajdziesz również inne urządzenia marki Omron.