IBH Link S7++

IBH Link S7++

03.10.2021 217

IBH Link S7++ to interfejs firmy IBHsoftec GmbH, przeznaczony do usprawnienia komunikacji ze sterownikami SIMATIC z serii S7-200, S7-300 oraz S7-400 z siecią Ethernet. Rozwiązanie to stanowi alternatywę dla standardowego procesora komunikacyjnego CP, którego zastosowanie nie zawsze jest możliwe, np. z uwagi na brak dostępnego miejsca na szynie montażowej. Oferowany w Magsteronie produkt pozwala na łatwe i szybkie podłączenie sterowników S7 do sieci Ethernet z PC poprzez skrosowany przewód, urządzenie typu switch lub urządzenie typu hub.

Czym jest interfejs IBH Link S7++?

IBH Link S7++ jest interfejsem, który można wykorzystać do komunikacji między sterownikami PLC i komputerem PC lub aplikacjami FDT, programowania czy konfiguracji napędów. W konfiguracji standardowej połączenie z siecią Ethernet odbywa się bezpośrednio z kartą sieciową komputera poprzez kabel krosowy. Używany protokół to TCP/IP, dzięki czemu użytkownik może kontrolować system za pomocą routera lub VPN. Za pośrednictwem interfejsu możesz uzyskać wysoką prędkość połączeń, a brak konieczności stosowania CP firmy Siemens i oprogramowania SIMATIC Net przyczynia się do ograniczenia kosztów. Istnieje też możliwość utworzenia połączenia za pośrednictwem sieci internetowej.

Konfiguracja

Komunikacja Ethernet ze sterownikami logicznymi SIMATIC z serii S7-200, S7-300 oraz S7-400 standardowo realizowana jest poprzez dodanie procesora komunikacyjnego Siemens CP. Innym rozwiązaniem może być użycie interfejsu szeregowego IBH Link, którego konfiguracja odbywa się w bardzo prosty sposób i trwa zaledwie kilka minut. Urządzenie jest w stanie automatycznie wykryć dostępną prędkość sieci Ethernet, która wynosi 10 lub 100 Mbit/s. W przypadku podłączenia do portu sterownika zewnętrzne zasilanie nie jest potrzebne - do jego pobrania dochodzi z zasilania dostępnego bezpośrednio w gnieździe. Jeżeli port przeznaczony do podłączenia interfejsu nie jest w stanie zapewnić wymaganego zasilania, konieczne jest dostarczenie 24 V DC poprzez zaciski dostępne w urządzeniu.

Informacje techniczne

Interfejs IBHsoftec GmbH dla sterowników S7 pozwala na jednoczesne podłączenie do 16 komputerów w tym samym czasie, a także realizacji do 32 połączeń MPI/DPI. Urządzenie posiada funkcję RFC1006 do automatycznego wykrywania prędkości, a także zintegrowane gniazdo RJ45, diagnostyczne diody LED oraz dodatkowe złącze PG(PU). Istnieje możliwość zasilania z interfejsu MPI/DP, jak również podłączania do węzłów pasywnych poprzez dostępne złącza do zasilania zewnętrznego 24 V DC.

Do czego służy interfejs IBHsoftec IBH Link S7++ - 20266?

IBHsoftec IBH Link S7++ w wersji 20266 to rozwiązanie przeznaczone do modyfikacji programowych sterowników poprzez sieć lokalną, po wcześniejszym skonfigurowaniu interfejsu. Jego zaletą jest pełna auto-wykrywalność, a także brak konieczności dodatkowego zasilania dzięki wpięciu do elementów aktywnych. W przypadku elementów pasywnych zastosowanie znajduje zasilanie zewnętrzne. Interfejs ten zakończony jest wtyczką typu RJ45 i wykorzystuje komunikację MPI/DP/PPI - Ethernet 12Mb/s.

Elementy zestawu

W zestawie z produktem dostarczana jest płyta CD z driverami do programów SIMTIAC MircoWin, WinCC, STEP7, ProTool oraz S7 for Windows. Za pośrednictwem oprogramowania OPC Server możliwe jest podłączenie również innych systemów. Na szczególną uwagę zasługuje funkcjonalność driver IBHNet, dzięki której uzyskasz łatwy dostęp do zmiennych z poziomu programów tworzonych w języku Delphi, Java, C#, Visual C, C++ czy Visual Basic. Dla systemów Windows oraz Linux dostępne są przykładowe rozwiązania. Aplikacje HMI mogą dodatkowo korzystać z połączenia ISO on TCP.

Funkcjonalność interfejsu

Nowe funkcje

Interfejs 20266 posiada wiele nowych, usprawnionych funkcji. Należy do nich diagnostyka węzłów PROFIBUS za pośrednictwem przeglądarki internetowej, dostępny za darmo CommDTM For FDT kontener czy bezpłatny GatewayDTM dla DP/PA Link. Konfiguracja może się odbywać za pomocą NetPro lub z poziomu komputera osobistego, w tym również wyposażonego w system operacyjny Windows lub Linux. Urządzenie obsługuje 64 bity w oprogramowaniu STEP7, a także posiada funkcję diagnostyczne PROFIBUS oraz slave. Interfejs wyposażono również w funkcje synchronizacji czasu, konfiguracji napędu czy routingu zestawu danych. Za pomocą tego modelu możesz łatwo ustawić parametry urządzenia podrzędnego przy użyciu DPV1, zintegrować sterownik S7 z TIA Portal czy uzyskać dostęp do danych procesowych za pomocą innych sterowników PLC. Routing S7 odbywa się poprzez RFC1006, podobnie jak pobieranie oraz zapis. Urządzenie obsługuje PDM, S7-PCT, STARTER, COM PROFIBUS oraz LifeList. Diagnostyka i konfiguracja urządzeń peryferyjnych przeprowadzana jest za pośrednictwem TCI, a z funkcji online dla SIMATIC S5 możesz korzystać przez SINEC L2.

Jak prawidłowo używać interfejsu IBH Link S7++?

IBH Link S7++ powiązany jest z aplikacją internetową, pozwalającą na uzyskanie dostępu do modyfikacji parametrów sieci oraz komunikacji. Po otworzeniu przeglądarki internetowej wystarczy wprowadzić adres IP urządzenia, a następnie wybrać język. Kolejnym krokiem jest podanie loginu oraz hasła. Aby sprawdzić domyślne dane identyfikacyjne użytkownika, należy otworzyć dokumentację interfejsu. Ze względów bezpieczeństwa wartości te należy zmienić po pierwszej konfiguracji. Istnieje też możliwość wyboru szybkości transmisji sterownika PLC S7 z interfejsem. Modele z serii S7-200 domyślnie używają szybkości 9600, natomiast S7-300 i S7-400 standardowo 187,5.

Ustawienia sieciowe

Dla urządzenia można zmodyfikować ustawienia sieciowe, takie jak adres IP, maska podsieci czy brama domyślna, dostosowując je do wartości odpowiednich dla wykorzystywanej sieci. Wartość wprowadzona w polu „Własny adres stacji" będzie zawierała adres używany do identyfikacji interfejsu na magistrali PLC. Ta wartość musi być unikalna wśród innych podłączonych urządzeń, a także mniejsza niż najwyższy adres stacji zdefiniowany w magistrali. Oprogramowanie Siemens STEP7 posiada wartości adresu dla wszystkich urządzeń podłączonych do magistrali, w tym najwyższą wartość adresu stacji.

Obsługa

Na etapie konfiguracji zmodyfikujesz różne wartości związane z MPI oraz PROFIBUS, takie jak współczynnik przerwy czy limit ponawiania. Po zapisaniu ustawień u dołu strony dane zostaną zatwierdzone i nastąpi ponowne uruchomienie interfejsu. Jeśli czynności konfiguracyjne zostały wykonane za pomocą kabla Ethernet podłączonego bezpośrednio do komputera, należy podłączyć port Ethernet adaptera do sieci. Funkcja Workbench pozwala na zdefiniowanie urządzenia, a następnie połączenie go ze sterownikiem S7 za pośrednictwem adresu IP adaptera IBH Link S7++. Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem Magsteronu, gdzie znajdziesz wiele innych akcesoriów usprawniających korzystanie ze sterowników SIMATIC firmy Siemens.