KTP400F

KTP400F

08.01.2024 46

KTP400F firmy Siemens to dedykowany pracy w układach bezpieczeństwa panel operatorski, który odznacza się mobilną konstrukcją. Nowoczesne urządzenia tej marki są jednym z elementów układu automatyki SIMATIC, a do ich charakterystycznych cech należy obecność specjalistycznego przycisku potwierdzającego oraz awaryjnego wyłącznika. Panel ten znajduje zastosowanie w projektach, w których realizacja uniemożliwia zastosowanie podstawowego interfejsu HMI.

Czym się wyróżnia mobilny panel HMI KTP400F?

KTP400F firmy Siemens to jeden z interfejsów operatorskich, które oferujemy w naszym sklepie Magsteron. Do głównych zadań tego modelu należy spełnianie odpowiednich funkcji bezpieczeństwa w strefach wymagających podwyższonej ochrony. Interfejs o mobilnej konstrukcji zapewnia wydajną pracę w trybie manualnym i automatycznym, a także obsługuje zabezpieczanie danych hasłem. Istotną zaletą tego modelu jest obecność funkcji sterowania zatrzymaniem awaryjnym. Urządzenie zaprojektowano również zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa pod kątem analizy ryzyka. W naszej ofercie dostępne są również panele marki Siemens z serii Comfort, 70, 170, 270, MP 270 oraz MP 370, a także urządzenia firmy Omron i Weintek.

Zaawansowane tryby pracy

Tryby pracy obsługiwane przez ten panel bazują na predefiniowanych ustawieniach maszyn. W przypadku pracy automatycznej interfejs samodzielnie zabezpiecza chroniony obszar przed niepowołanym wejściem. Jego uruchomienie jest wówczas konieczne dla otwarcia drzwi bezpieczeństwa. HMI obsługuje również pracę manualną, która umożliwia przeprowadzenie ręcznej konfiguracji. Inżynierowie firmy Siemens zachęcają operatorów do odbywania specjalnych szkoleń przed uzyskaniem pozwolenia na obsługę panelu w trybie ręcznym. Urządzenie można uruchomić jedynie poprzez wprowadzenie zastrzeżonego hasła. Interfejs posiada również tryb serwisowy, który jest przeznaczony do monitorowania procesów. W przeciwieństwie do pozostałych wariantów pracy, umożliwia on operatorowi kontrolę chronionych stref w momencie otwarcia zabezpieczonego wejścia. Jego obsługa wymaga zastosowania przycisku aktywującego, którego zwolnienie prowadzi do natychmiastowego zatrzymania napędu.

Ochrona komunikacji

Bezpieczna komunikacja obsługiwana przez oferowany panel odbywa się w ramach standardu PROFIsafe. Protokół ten zapewnia bezproblemowe włączenie interfejsu HMI oraz zastosowanie przycisku zatrzymania awaryjnego. Zastosowanie tej funkcji nie wymaga okablowywania żadnych dodatkowych modułów. Z panelem oferowanym przez nasz sklep współpracują specjalne skrzynki przyłączeniowe, które można sprawnie zintegrować z już istniejącym obwodem zatrzymania awaryjnego. HMI da się ponadto łatwo wyjąć ze skrzynki przyłączeniowej bez ingerencji w przypisany obwód. Aby skorzystać z PROFIsafe, należy wcześniej zalogować panel do sieci. Protokół samodzielnie przetwarza sygnały przycisku włączającego lub przycisku zatrzymania awaryjnego, jednak istnieje też możliwość użycia zewnętrznych przekaźników i jednostek. W naszym asortymencie dostępne są także takie urządzenia, jak zasilacze, czujniki, falowniki, złącza, przekaźniki, liczniki czy serwowzmacniacze.

Dlaczego warto wybrać panel operatorski KTP400F Mobile w wersji 6AV2125-2DB23-0AX0?

KTP400F Mobile to panel operatorski, który w naszym sklepie oferujemy pod numerem 6AV2125-2DB23-0AX0. Urządzenie marki Siemens w tym wariancie jest przystosowane do konfiguracji za pomocą środowiska WinCC Comfort w edycji V13 SP. Interfejs posiada ekran TFT o przekątnej 4,3 cala oraz rozdzielczości 270 x 480 pikseli, który wyświetla do ponad 16 milionów kolorów. Do jego zalet należy wbudowana regulacja jasności wyświetlacza od 0 do 100%, a także szacowana żywotność do 50 000 godzin podczas pracy w temperaturze maksymalnie +25 stopni Celsjusza.

Konstrukcja i dane

Interfejs mobilny oferowany przez nasz sklep posiada 4 przyciski funkcyjne oraz umożliwia wprowadzanie danych za pomocą ekranowej klawiatury numerycznej i alfanumerycznej. Wartość znamionowa napięcia zasilania wynosi 24 V DC, podczas gdy pobór prądu sięga 210 mA przy 5 W pobieranej mocy czynnej. Na wyposażeniu panelu znajduje się pamięć robocza 4 MB na dane, a także nowoczesny procesor typu ARM. Urządzenie otrzymało remanentny zegar sprzętowy, który może być synchronizowany i pracuje w czasie rzeczywistym. Interfejs posiada ponadto porty Ethernet, PROFINET czy USB 2.0, a także umożliwia obsługę licznych protokołów – włącznie z TCP/IP, Ethernet/IP, MODBUS, PROFINET-IO, PROFIsafe, SNMP, LLDP czy DHCP.

Parametry i warunki pracy

Mobilny panel HMI w tej wersji jest opracowany zgodnie z normą EN 55 011, zapewniając odpowiednią kompatybilność elektromagnetyczną oraz niską emisyjność zakłóceń radiowych. Interfejs może działać w strefach przemysłowych w klasie granicznej A. Produkt odznacza się obudową o stopniu ochrony IP65, a także dysponuje certyfikatami cULus, RCM, CE czy zezwoleniami morskimi. Urządzenie pracuje ponadto zgodnie z normą 61508 SIL 3 oraz ISO 13849-1 PLe w zakresie funkcji bezpieczeństwa. Produkt waży 0,7 kg przy wymiarach 194 mm szerokości i 166 mm wysokości. Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami oraz zachęcamy do zakupów w naszym sklepie internetowym.