LOGO! Soft Comfort V7

LOGO! Soft Comfort V7

08.01.2022 142

LOGO! Soft Comfort V7 to funkcjonalne oprogramowanie, przeznaczone do konfiguracji, obsługi oraz inżynierii programowalnych sterowników logicznych pracujących w systemie SIMATIC. Poszczególne wersje tego środowiska dedykowane są konkretnym seriom PLC z rodziny LOGO!. W wariancie V7 platforma zyskała wiele dodatkowych funkcji, a także zapewnia jeszcze bardziej intuicyjną, łatwiejszą i szybszą obsługę. Oprogramowanie to może działać zarówno w pojedynczym, jak i sieciowym trybie pracy.

Czym się charakteryzuje oprogramowanie LOGO! Soft Comfort V7?

LOGO! Soft Comfort V7 jest oprogramowaniem dużo bardziej zaawansowanym niż wcześniejsze odsłony tego środowiska. W zestawieniu z minionymi generacjami platforma oferuje więcej możliwości w zakresie symulacji i dokumentowania projektów. Oprogramowanie wciąż jednak bazuje na niezmiennej strukturze, która korzysta z praktycznych, uniwersalnych oraz sprawdzonych rozwiązań. Dużą zaletą będzie tu możliwość łatwej migracji z wcześniejszych konfiguracji sprzętowych, a także dostępność aktualizacji do nowszej wersji V8. LOGO! Soft Comfort. Oprogramowania w różnych odsłonach znaleźć można w Magsteronie.

Nowe funkcje

Oprogramowanie w wersji V7 wprowadza obsługę wielu nowych konektorów sieciowych, w tym analogowe wejścia i wyjścia sieciowe. Platforma oferuje też dostęp do nowych funkcji specjalnych SFB, włącznie z obsługą wartości średnich, stoperem, zegarem astronomicznym czy filtrem analogowym. Niektóre funkcje zostały zaktualizowane lub zmodyfikowane, np. komunikaty czy rejestr przesuwny. Nazwę funkcji SFB obliczeń analogowych zmieniono na instrukcje matematyczne, a funkcji SFB detekcji błędów obliczeń analogowych na detekcję błędów instrukcji arytmetycznych. Oprogramowanie może dodatkowo obsługiwać nowe parametry referencyjne dla różnych bloków, np. blok filtra analogowego czy timer.

Nowe moduły bazowe

Z oprogramowaniem w wersji V7 współpracują dwa nowe moduły bazowe LOGO!, czyli LOGO! 12/24RCE oraz LOGO!CE. Istnieje dzięki temu możliwość komunikacji poprzez sieć Ethernet - zarówno między modułami, jak i ze sterownikami czy panelami SIMATIC obsługującymi ten protokół. Oprogramowanie pozwala też na korzystanie z funkcji definiowanych przez użytkownika w ramach edytora UDF, obsługę kart SD, rejestrację danych, testowanie online dla sieci transmisji komunikatów oraz danych, symulację komunikacji w sieci, eksport i import nazw wejść oraz wyjść czy identyfikację wersji programu. Niemałą zaletą jest możliwość wyświetlania referencyjnych informacji w programie roboczym, konfigurowanie trybu pracy master/slave, zamiana bloków czy zdalna modyfikacja parametrów.

Laptop w pracy

Nowe usprawnienia

W tej wersji LOGO! Soft Comfort wprowadzono wiele zmian, włącznie ze zwiększeniem liczby bloków z 200 do 400 oraz pamięci programu z 3800 do 8400 bajtów. Liczba flag analogowych została podniesiona z 6 do 16, liczba rejestrów przesuwnych z 1 do 4, a liczba bitów rejestru z 8 do 32. Podniesiono też ilość wyjść wirtualnych, z 16 do 64. Czas buforowania RTC wzrósł natomiast z 80 godzin do aż 20 dni. Dostępne są nowe opcje porządkowania obiektów i sortowania bloków, według nazwy lub typu bloku. Użytkownik może korzystać z nowych ustawień kolorów ramki bloków UDF, a także zawijać tekst w polach tekstowych programu i zmieniać współczynnik powiększenia w podglądzie wydruku. Do potwierdzania zerowania licznika godzin przy ładowaniu występuje dodatkowy komunikat. Komentarze dołączać można do bloków funkcyjnych, a także przerywanych połączeń. Niemałą zaletą jest usprawnienie funkcji zegara poprzez możliwość dodania synchronizacji z czasem LAN.

Dlaczego warto wybrać LOGO! Soft Comfort V7 w wersji 6ED1058-0BA02-0YA1?

6ED1058-0BA02-0YA1 to numer katalogowy oprogramowania LOGO! Soft Comfort V7 dostępnego w naszym asortymencie. Oferujemy funkcjonalną wersję z licencją jednostanowiskową, z narzędziem inżynierskim oraz dokumentacją na płycie CD. Oprogramowanie w tej odsłonie pozwala na wykonywanie testów online dla programów roboczych, wyświetlanie wartości analogowej dla regulatora PID przy symulacji online czy łatwą realizację komunikacji modemowej i USB. Tworzenie programów roboczych może się odbywać w trzech opcjonalnych systemach LAD, FBD oraz UFD.

Wygodne tworzenie programów roboczych

Programowanie w schemacie LAD przeznaczone jest dla użytkowników, którzy są przyzwyczajeni do pracy w systemie drabinkowym. Bloki funkcyjne FBD sprawdzają się w przypadku częstego korzystania z elementów logicznych oraz algebry Boole'a. Tworzenie programów roboczych przy użyciu funkcji definiowanych przez użytkownika UDF to z kolei schemat, który można wykorzystać również w opcji FBD. Różnice pomiędzy poszczególnymi systemami programowania opisane zostały dokumentacji online. Programy wykonane za pomocą tych schematów można konwertować do innych, a także przełączać tryby pracy edytora między LAD, FBD, UDF poprzez wybór odpowiedniej opcji z menu narzędzi.

Kompatybilność z zasobami sprzętowymi urządzeń wcześniejszych generacji

Oprogramowanie LOGO! Soft Comfort w tej odsłonie zostało odpowiednio zoptymalizowane, dzięki czemu zachowuje kompatybilność z urządzeniami z poprzednich generacji. W praktyce oznacza to, że środowisko w standardzie V7 umożliwia tworzenie programów roboczych dla sprzętu z innych wersji. Nie ma natomiast możliwości ładowania programów zawierających nowe funkcje specjalne lub parametry SFB do urządzeń LOGO! starszych niż te oznaczone jako 0BA7. Zestawienie kompatybilnych urządzeń da się łatwo i szybko sprawdzić w menu narzędzi. Program roboczy można załadować do każdego modelu, który znajduje się na tej liście. Obsługiwane są również konektory wejść wybranych urządzeń LOGO!, które znajdują zastosowanie jako wejścia analogowe lub szybkie liczniki. Istniejące programy robocze korzystające z tych konektorów będą działały tak samo, jak w wersjach poprzednich.

Dodatkowe zalety i korzyści

LOGO! Soft Comfort w tej wersji jest kompatybilne z wcześniejszymi generacjami, dzięki czemu pozwala na edytowanie i rozwijanie programów utworzonych w starszych odsłonach tego oprogramowania. Ogromną zaletą jest także kompatybilność ze starszymi kartami pamięci LOGO!, na których temat informacje znajdują się w instrukcji użytkowania. W przypadku obsługi urządzeń LOGO! wyposażonych w interfejs ASi, moduły podłączać można do szyny przy użyciu modułu komunikacyjnego. Oprogramowanie rozpoznaje wówczas wejścia i wyjścia ASi jako standardowe wejścia i wyjścia. Oferowane przez nas środowisko współpracuje z wieloma popularnymi systemami operacyjnymi, takimi jak Windows 98 SE, NT4.0, ME, 2000, XP, Vista i Wndows 7, Mac OS czy Suse Linux. Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem Magsteronu, w którym znaleźć można oprogramowanie w wersji V7 oraz inne odsłony LOGO! Soft Comfort.