Micromaster 440

Micromaster 440

04.01.2022 121

Micromaster 440 to uniwersalny przemiennik częstotliwości firmy Siemens. Falowniki należące do tej serii wyróżniają się kompaktową budową modułową, pozwalającą na wygodne dostosowanie sprzętu do wymagań stanowiska. Urządzenia te obsługują wektorowe sterowanie bezczujnikowe, a także mogą być łatwo rozbudowywane o dodatkowe moduły funkcyjne i komunikacyjne. Falowniki firmy Siemens z tej serii dostępne są w ofercie naszego sklepu internetowego Magsteron.

Czym wyróżnia się przemiennik częstotliwości Micromaster 440?

Micromaster 440 jest nowocześnie zaprojektowanym falownikiem, który idealnie sprawdza się w przypadku aplikacji wymagających dużej dynamiki sterowania oraz funkcjonalności. Urządzenia z tej serii zapewniają wysoką precyzję regulacji zarówno prędkości obrotowej, jak i momentu obrotowego. Falownik ten może działać z czujnikiem prędkości poprzez zastosowanie opcjonalnego modułu enkodera bądź też bez niego. Przemienniki firmy Siemens z tej serii dysponują znakiem CE Dyrektywy Niskiego Napięcia i Kompatybilności Elektromagnetycznej, a także certyfikatami UL i CUL.

Cechy charakterystyczne

Przemienniki częstotliwości z tej serii występują w wersjach z mocą wyjściową od 0,12 kW do 250 kW, a także w wariantach zasilanych napięciem 230 V 1 AC, 400 V 3 AC oraz 500 V 3 AC. Dostępna jest też odsłona z filtrem klasy A. Falowniki te korzystają z wolnych bloków funkcyjnych do realizacji prostych zadań automatyki, w tym bramek logicznych, timerów, przerzutników czy układów arytmetycznych. Do urządzenia można bezpośrednio podłączyć czujnik temperatury uzwojeń silnika, a na wyposażeniu znajduje się wbudowany regulator PID. Obsługiwane są łącznie 3 różne zestawy parametrów dla sterowania silnika. Modele o mocy do 75 kW posiadają zintegrowany chopper sterowania, a dla mocy większych jest on dostępny jako zewnętrzne akcesorium.

Podstawowe funkcje

Za pomocą falownika przeprowadzać można sterowanie momentem obrotowym, a także sterowanie strumieniem FFC do osiągania lepszych parametrów dynamicznych oraz optymalizacji sterowania silnika. Urządzenia korzystają z algorytmu sterowania wektorowego w pętli sprzężenia zwrotnego otwartej bez enkodera, bądź też zamkniętej z enkoderem. Przemienniki Siemens z tej serii posiadają również funkcję buforowania kinetycznego, umożliwiającą kontynuowanie pracy po krótkotrwałej utracie napięcia zasilania. Kompensacja poślizgu pozwala natomiast na utrzymanie ciągłej prędkości obrotowej, nawet przy zmiennym obciążeniu. Dodatkową zaletą jest funkcja lotnego startu, w ramach której napęd uruchomić można przy wirującym silniku.

Parametry sterowania i zabezpieczenia

Charakterystyka sterowania U/f jest programowana w sposób wielopunktowy, dzięki czemu pozwala na optymalne dostosowanie napędu do silników różnego typu. Standardowo proces ten może być realizowany w schemacie liniowym lub kwadratowym. Falowniki obsługują też hamowanie prądem stałym oraz hamowanie dynamiczne i mieszane dla szybkiego zatrzymania jednostki. Urządzenie posiada funkcje automatycznego wydłużania czasu hamowania. Zabezpiecza ona przed niepożądanym wyłączeniem przemiennika. Parametryzacja odbywa się przy użyciu techniki połączeń programowych BICO. Falowniki te dysponują kompleksowymi zabezpieczeniami, w tym podnapięciowymi i nadnapięciowymi, zwarciowymi i ziemnozwarciowymi, termicznymi oraz przed przegrzaniem. Dostępna jest też ochrona przed utykiem silnika i uruchomieniem go z zablokowanym wałem.

Dysk twardy

Dlaczego warto wybrać falownik Siemens Micromaster 440?

Falownik Siemens Micromaster 440 wyróżniają się bardzo przejrzystą strukturą parametrów, a także podziałem na poziomy dostępu zależne od stopnia zaawansowania użytkowników. Panel obsługi BOP/AOP znacząco ułatwia oraz przyspiesza proces parametryzacji. Do uruchomienia zastosować można specjalny zestaw połączeniowy do komputera osobistego, w połączeniu z programem uruchomiania STARTER. System ten obsługiwany jest w pełni graficznie, dzięki czemu proces programowania przemiennika częstotliwości zapewnia przejrzystość nawet początkującym użytkownikom.

Dane techniczne

Falowniki z tej serii wyposażane są w 6 izolowanych, dowolnie parametryzowalnych wejść binarnych. Istnieje też możliwość uzyskanie dodatkowo 7 i 8 wejścia binarnego, poprzez zastosowanie odpowiednio połączonych wejść analogowych. Na wyposażeniu znajdują się też dwa parametryzowalne i skalowalne wejścia analogowe o parametrach 0 - 10 V 20 mA, dwa programowane i skalowalne wyjścia analogowe w standardzie 0 do 20 mA oraz trzy swobodnie programowane wyjście przekaźnikowe o obciążalności 30 V DC / 5 A lub 230 V AC / 2 A. Przemienniki posiadają również zintegrowany port szeregowy zgodny ze standardem RS-485, który pracuje w oparciu o protokół USS. Za jego pomocą można połączyć do 31 falowników w sieci. Na uwagę zasługuje ponadto wyjmowalny moduł zacisków, przeznaczony do szybkiej wymiany urządzenia.

Zastosowanie i opcje wyposażenia

Przemienniki firmy Siemens z tej serii wykorzystywane są do realizacji aplikacji w wielu obszarach i dziedzinach, takich jak m.in. przemysł spożywczy, tekstylny, browarniczy czy tytoniowy. Falowniki te znajdują zastosowanie w systemach przenoszenia materiałów, systemach suwnicowych i dźwigowych, przetwórstwie tworzyw sztucznych, elewatorach czy maszynach pakujących. Używane są ponadto przy różnych obrabiarkach, takich jak tokarki, frezarki i szlifierki. Funkcjonalność przemiennika można dodatkowo zwiększyć poprzez zastosowanie dodatkowych akcesoriów, takich jak zaawansowany panel obsługi, moduł komunikacyjny Profibus DeviceNet, zestaw połączeniowy do komputera PC czy moduł enkodera. Falownik da się też wyposażyć w dławiki wejściowe i wejściowe, rezystory hamowania, płytę do przyłączania ekranów kabli, dodatkowy filtr przeciwzakłóceniowy czy zestaw do montażu panelu obsługowego na drzwiach szafy sterowniczej.

Kompatybilność elektromagnetyczna

Dostępne w naszej ofercie przemienniki częstotliwości firmy Siemens spełniają wszystkie wymagania dyrektywy o Kompatybilności Elektromagnetycznej 80/336/EWG. Falownik te zawsze powinny być prawidłowo zainstalowane, a także użytkowane zgodnie z docelowym przeznaczeniem. Poprawny montaż gwarantuje znaczące obniżenie emisji potencjalnych zakłóceń elektromagnetycznych, które mogłyby wystąpić w obsługiwanych urządzeniach. Oferowane przez nas falowniki instalować można przy wykorzystaniu zarówno ekranowanych, jak i nieekranowanych przewodów sygnałowych.

Falownik Siemens Micromaster 440 1,5 kW i 11 kW w ofercie sklepu Magsteron

Falowniki Siemens Micromaster 440 1,5 kW oraz Micromaster 440 11 kW należą do najczęściej wybieranych modeli z tej serii. Przemienniki te znaleźć można również w asortymencie naszego sklepu internetowego Magsteron, w którym oferujemy wiele funkcjonalnych elementów systemu automatyki w bardzo przystępnej cenie. W poszczególnych kategoriach znaleźć można zarówno w pełni wyposażone falowniki Siemens, jak i akcesoria dodatkowe w postaci zestawów montażowych, paneli obsługowych czy modułów rozszerzających. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, a w razie pytań zachęcamy do kontaktu.