MR-AI-1

MR-AI-1

05.03.2023 46

MR-AI-1 to moduł wejść analogowych firmy F&F. Model ten działo jako urządzenie zewnętrzne, które rozszerza wejścia analogowe sterownika PLC lub innego sprzętu przeznaczonego do wymiany danych zgodnie z protokołem MODBUS RTU za pośrednictwem interfejsu RS-485. Moduł posiada na wyposażeniu 4 uniwersalne wejścia analogowe zgodne ze standardem napięciowym U 0+/-10 V lub prądowym I 4+/-20 mA, określane za pośrednictwem zworek wewnętrznych.

Do czego służy moduł wejść analogowych MR-AI-1?

MR-AI-1 jest przetwornikiem sygnału, który możesz znaleźć w ofercie naszego sklepu internetowego Magsteron. Moduł ten dokonuje ciągłego pomiaru wejściowych wartości prądu i napięcia każdego wejścia, niezależnie od specyfikacji sprzętowej typów wejść oraz położenia zworek. Poprawny pomiar dotyczy tych wartości wejściowych, dla których skonfigurowane zostały wejścia. Port RS-485 umożliwia wykorzystanie protokołu komunikacyjnego MODBUS RTU do realizacji wartości prądów i napięć wejściowych oraz nastawy wszystkich parametrów komunikacyjnych. Za sygnalizację załączenia napięcia zasilania odpowiada zielona dioda LED, natomiast o poprawnej wymianie danych między modułem a urządzeniem informuje żółta dioda LED.

Zasada działania

Interfejs RS-485 nie jest izolowany galwanicznie od napięcia zasilania oferowanego modułu. Wszystkie 4 wejścia urządzenia możesz skonfigurować zarówno jako prądowe, jak i napięciowe. W tym celu wystarczy dokonać odpowiedniego ustawienia zworek, które znajdują się na złączu konfiguracyjnym. Na początek należy zdjąć elewację czołową przy użyciu płaskiego wkrętaka, delikatnie podważając po bokach obudowy zaczepy elewacji. W następnej kolejności trzeba wysunąć szynowe zatrzaski z prowadnic, po czym rozłożyć połówki obudowy. Złącze konfiguracyjne jest umieszczone na pionowej płytce pomiędzy dwoma złączami poziomymi. Podczas pracy producent zaleca korzystanie z filtrów przeciwprzepięciowych i przeciwzakłóceniowych, a także ekranowanych przewodów sygnałowych do podłączania innych urządzeń. Uziemienie powinno być wówczas wykonane tylko z jednej, jak najbliższej strony, natomiast linia sygnałowa powinna być zakończona modułami terminacyjnymi.

Instalacja i podłączanie

Zanim moduł zostanie zainstalowany należy przeprowadzić konfigurację sprzętową jego wejść. Parametry powinny być zgodne z rodzajem podłączanego do danego wejścia przetwornika analogowego. Należy też dokonać nastawy komunikacji oraz adresu sieciowego. Po odłączeniu zasilania w rozdzielni moduł trzeba zainstalować na szynie. Zasilanie powinno być podłączane zgodnie z oznaczeniami do zacisków 10-12. Należy pamiętać, aby wyjście sygnałowe z portem RS-485 połączyć z wyjściem urządzenia Master. Model ten działa z wieloma sterownikami PLC dostępnymi w naszej ofercie. Do wybranych wejść powinny być podłączane przetworniki analogowe zgodne z ich rodzajem. Przewodów sygnałowych nie można układać równolegle w bliskiej odległości od linii średniego i wysokiego napięcia. Moduł nie powinien być też instalowany blisko odbiorników elektrycznych o dużej mocy, urządzeń z fazową regulacją mocy, przyrządów pomiarowych elektromagnetycznych czy innych sprzętów wprowadzających potencjalne zakłócenia.

Jak wygląda specyfikacja techniczna modułu wejść analogowych MR-AI-1?

MR-AI-1 jest modułem zasilanym napięciem 9-30 V DC, który pobiera maksymalnie 30 mA prądu. Urządzenie posiada 4 wejścia o rezystancji napięciowej 110 kΩ oraz prądowej 47kΩ. Maksymalna częstotliwość zapytań to 15 Hz przy dopuszczalnym błędzie pomiaru 0,5%. Urządzenie pracuje w temperaturze od -40 do +70 stopni Celsjusza. Jego montaż odbywa się na szynie TH-35 za pomocą zacisków śrubowych 2,5 mm2, a wymiary odpowiadają jednemu modułowi 18 mm. Produkt posiada stopień ochrony IP20.

Parametry protokołu MODBUS RTU

Protokół komunikacyjny MODBUS RTU działa jako Slave przez port RS-485. Liczba bitów na sekundę wynosi 9600, natomiast ilość bitów danych to 8. Urządzenie obsługuje 90+/-99 adresów sieciowych oraz 4 kody poleceń, umożliwiając odczyt wszystkich lub kilku rejestrów wartości wejściowych prądów i napięć. Ich zapis odbywa się w postaci liczb dziesiętnych. Wartość prądu jest przedstawiana jako całkowita liczba dodatnia krotna 0,01 mA, natomiast wartość napięcia jako całkowita liczba dodatnia krotna 0,01 V. W naszym sklepie oferujemy też inne produkty marki F&F, takie jak chociażby przekaźniki.

Nastawy adresu sieciowego

Model ten przyjmuje adresy sieciowe w zakresie 1-247, które są ustawiane w sposób złożony. Protokół MODBUS pozwala na ustawienie adresu bazowego, a przełącznik wielopozycyjny adresu szczątkowego. Suma ich wartości określa adres sieciowy. Przełącznik kodowy znajduje się pod elewacją czołową, którą należy zdjąć wkrętakiem płaskim poprzez delikatne podważenie zaczepów po bokach obudowy. Przełącznik obrotowy możesz przestawić na wybraną cyfrę jako adres cząstkowy, a po dokonaniu nastawy ponownie założyć elewację czołową z odpowiednim wpasowaniem diod LED w otwory montażowe. Zachęcamy do kontaktu i sprawdzenia naszej oferty.