MR-DIO-1

MR-DIO-1

06.03.2023 45

MR-DIO-1 to moduł wejść i wyjść marki F&F, działający jako zewnętrzne rozszerzenie cyfrowych wejść lub wyjść sterownika logicznego bądź innego urządzenia. Wymiana danych realizowana jest przez protokół MODBUS RTU za pośrednictwem portu RS-485. Model ten posiada 6 kontaktów uniwersalnych, z których zależnie od metody podłączenia każdy może działać jako wejście lub wyjście cyfrowe. Moduł jest wyposażony w funkcję zapisu stanu wyjść, co odbywa się z wykorzystaniem nieulotnej pamięci lokalnej.

Jak działa moduł wejść i wyjść MR-DIO-1 firmy F&F?

MR-DIO-1 to funkcjonalne i przydatne urządzenie, które możesz znaleźć w naszym sklepie internetowym Magsteron. Jego wejścia cyfrowe są traktowane jako „styki bezpotencjałowe”, a ich realizacja odbywa się przez zamknięcie obwodu do minusowego napięcia zasilania. Wyjścia cyfrowe to z kolei otwarte kolektory realizowane poprzez zamknięcie obwodu do plusowego napięcia zasilania. Stan wyjść jest zapisywany, co umożliwia jego przywrócenie po każdorazowym załączeniu zasilania urządzenia. Protokół komunikacyjny MODBUS RTU dostępny poprzez port RS-485 pozwala na odczyt stanu kontaktów oraz ich ustawienie, a także nastawę wszystkich parametrów komunikacji.

Ustawienia komunikacji

Moduł posiada przełącznik kodowy pod elewacją, który pozwala na zresetowanie ustawień komunikacji. Za pomocą oprogramowania MB Config możesz natomiast przeprowadzić testowy odczyt wartości, a także dokonać nastaw parametrów konfiguracyjnych i komunikacyjnych tego urządzenia. Komunikacja modułu z komputerem PC odbywa się przy użyciu konwertera USB. Urządzenie sygnalizuje załączenie napięcia zasilania zieloną diodą LED, natomiast o poprawnej wymianie danych z innym sprzętem informuje żółta dioda LED. Aby dokonać nastawy adresu sieciowego i parametrów komunikacyjnych, musisz odłączyć zasilanie w rozdzielni oraz zainstalować moduł na szynie. Zasilanie powinno być podłączane do zacisków 10-12 zgodnie z oznaczeniami, a wyjście sygnałowe w postaci portu RS-485 połączone z wyjściem urządzenia Master. W naszym sklepie oferujemy liczne sterowniki PLC, które działają z tym modelem. Obwody kontaktów powinny być zamykane do punktów zasilania modułu zgodnie z zastosowaniem, czyli minus do pracy jako wejście oraz plus do pracy jako wyjście.

Jakie są parametry techniczne modułu wejść i wyjść MR-DIO-1?

MR-DIO-1 to moduł zasilany napięciem 9-30 V DC. Maksymalne napięcie na linii wejść i wyjść wynosi 50 V, a maksymalny prąd to 100 mA stały oraz 200 mA impulsowy. Port RS-485 obsługuje protokół komunikacyjny MODBUS RTU w trybie pracy Slave. Prędkość komunikacji jest parametryzowana i wynosi od 1200 do 115,200 bi/s. Temperatura pracy urządzenia to od -20 do +50 stopni Celsjusza. Oferowany przez nas produkt firmy F&F posiada przyłącze w postaci zacisków śrubowych 2,5 mm2 z momentem dokręcenia 0,4 nM i jest montowany na szynie TH-35. Jego wymiary odpowiadają pojedynczemu modułowi 18 mm. Stopień ochrony obudowy to IP20.

Możliwości komunikacyjne

Protokół MODBUS RTU w trybie pracy Slave może obsłużyć do 9600 bitów na sekundę, w tym 8 bitów danych, 1 bit startu oraz 2 bity stopu. Zakres adresów sieciowych wynosi 90-99, a maksymalna częstotliwość zapytań to 15 Hz. Moduł przyjmuje adresy sieciowe w zakresie 1-247. Do ustawienia adresu bazowego służy protokół, a do ustawienia adresu szczątkowego przełącznik wielopozycyjny. Suma uzyskanych wartości wyznacza adres sieciowy. Urządzenie posiada przełącznik kodowy pod czołową elewacją, którą należy zdjąć za pomocą płaskiego wkrętaka poprzez delikatne podważenie bocznych zaczepów obudowy. Obrotowy przełącznik powinien być ustawiony na wybraną cyfrę jako adres cząstkowy. Po nastawie należy ponownie założyć czołową elewację, pamiętając o właściwym wpasowaniu w otwory montażowe diod LED. W naszym asortymencie znajdziesz również inne produkty firmy F&F, takie jak na przykład przekaźniki różnego typu.

Bezpieczny montaż

Producent zaleca korzystanie z filtrów przeciwzakłóceniowych i przeciwprzepięciowych. Do połączenia modułu z innym urządzeniem należy stosować sygnałowe przewody ekranowane typu skrętka, pamiętając o wykonaniu uziemienia tylko z jednej strony. Końce linii sygnałowej powinny być natomiast zakończone modułami terminowymi. Przewody sygnałowe nie powinny być układane równolegle w bliskiej odległości od linii napięcia wysokiego i średniego. Modułu nie można też instalować w pobliżu odbiorników elektrycznych o znacznej mocy, urządzeń z regulacją fazową mocy czy przyrządów pomiarów elektromagnetycznych. W ten sposób da się wyeliminować ryzyko zakłóceń. Warto też pamiętać, że interfejs RS-485 nie jest izolowany galwanicznie od napięcia zasilania modułu. Zapraszamy do sprawdzenia oferty produktów marki F&F w naszym sklepie, a także do kontaktu i zadawania pytań.