MR-J3-70a

MR-J3-70a

23.03.2021 204

MR-J3-70a to serwowzmacniacz marki Mitsubishi, będący kluczowym elementem systemu sterowania ruchem. Jego zastosowanie obejmuje szeroki zakres aplikacji - począwszy od jednoosiowego pozycjonowania, aż po zaawansowane sterowanie wieloma skomplikowanymi urządzeniami równocześnie. Wzmacniacz serwo współpracuje z silnikami i procesorem, tworząc w ten sposób wyjątkowo wydajny system obsługi ruchu. Model marki Mitsubishi znaleźć można w ofercie sklepu internetowego Magsteron.

Czym się wyróżnia serwowzmacniacz Mitsubishi MR-J3-70a?

MR-J3-70a jest urządzeniem, które znajduje szerokie zastosowanie w prostych i skomplikowanych zadaniach wymagających efektywnego sterowania ruchem. Model ten z powodzeniem wykorzystać można w wielu obszarach przemysłu, znacząco upraszczając i automatyzując procesy związane z produkcją, obróbką czy przetwórstwem. W typowym systemie sterowania ruchem, wzmacniacz serwo Mitsubishi efektywnie współpracuje z dowolnymi modułami oraz indywidualnymi jednostkami centralnymi.

Parametry techniczne

Urządzenie posiada interfejs ogólnego przeznaczenia, a także system sterowania położeniem, prędkością i momentem obrotowym, system sterowania sinusoidalnego oraz system sterowania prądowego. Z użyciem odbiornika różnicowego, maksymalna częstotliwość impulsów wejściowych wynosi 1 Mpps. W przypadku zastosowania otwartego kolektora, wartość ta będzie równa 200 kpps. Zakres regulacji prędkości przy zadawaniu analogowym to 1:2000, a przy wewnętrznym - 1:5000. Serwowzmacniacz dysponuje wbudowanym hamulcem dynamicznym, systemem chłodzenia wentylatorowego oraz stopniem ochrony IP00. Moc znamionowa urządzenia to 0,7 kW, a częstotliwość pętli prędkościowej wynosi 2100 Hz. Urządzenie może być zasilane 3x200-230V AC 50/60Hz lub 1x230V AC 50/60Hz. Wymiary tego wzmacniacza serwo wynoszą: 60 mm x 168 mm x 185 mm.

Serwowzmacniacz MR-J3

Zasada działania

Serwowzmacniacz ten funkcjonuje jako specjalna przetwornica częstotliwości, przeznaczona do pracy z silnikami serwo w dynamicznym trybie ruchu. Od klasycznego falownika różni się hamulcem dynamicznym, który pozwala na zaabsorbowanie generowanej energii. Urządzenie steruje serwomotorem, wymuszając na nim działanie zgodnie z zadawanym przez moduł pozycjonujący sygnałem. W oparciu o zwrotne dane z enkodera, wzmacniacz serwo kontroluje poprawność pracy serwomotoru oraz usuwa ewentualne błędy. Kluczową rolę w tym mechanizmie odgrywa nie tylko obwód sterowania, ale również zasilania. Urządzenie może nie tylko sprawnie utrzymać serwomotor ma właściwej pozycji, ale również całkowicie zahamować jego pracę. Wzmacniacz serwo jest również w stanie realizować szereg funkcji diagnostycznych, dotyczących momentu obrotowego, pozycji czy prędkości.

Zastosowanie

Serwowzmacniacze z tej serii zostały zaprojektowanie do różnorodnych zastosowań i domyślnie wyposażone są w wejście analogowe i wejście sygnału ciągu impulsów. Model posiada również różne tryby kontroli pozycji, prędkości i momentu obrotowego. Może także wykonywać pracę ze zmienionymi trybami sterowania, np. sterowanie położeniem i prędkością, sterowanie prędkością i momentem obrotowym lub sterowanie momentem i położeniem jednocześnie. W związku z tym ma zastosowanie w szerokim zakresie dziedzin, nie tylko do precyzyjnego pozycjonowania i płynnej regulacji prędkości obrabiarek i maszyn przemysłowych, ale także do kontroli linii i kontroli napięcia.

MR-J3-70a w ofercie Magsteron

MR-J3-70a to jeden ze wzmacniaczy serwo dostępnych w ofercie Magsteronu. Urządzenie to wyjątkowo elastycznie reaguje na zmiany w systemie sterowania ruchem, dzięki czemu jego zastosowanie przyczynia się do wzrostu realizowanych cykli oraz wyeliminowania przestojów w realizacji procesów. Nie bez znaczenia pozostaje zwiększenie bezpieczeństwa oraz energooszczędności, ze względu na brak konieczności stosowania jakichkolwiek zewnętrznych obwodów.

Konfiguracja

Do konfiguracji serwowzmacniacza można użyć komputera PC. W tym celu Mitsubishi oferuje oprogramowanie konfiguracyjne „MR Configurator”. Komputer da się podłączyć do serwowzmacniacza za pomocą wbudowanego portu USB, a także za pośrednictwem złącza RS-422. Wyposażenie urządzenia w baterię do podtrzymania pamięci umożliwia zapamiętanie pozycji referencyjnej silnika serwo, nazywanej również pozycją zerową lub wyjściową. Zasilanie pamięci za pomocą baterii pozwala na zapamiętanie danych pozycji referencyjnej serwowzmacniacza, nawet w przypadku awarii napięcia zasilania lub po wystąpieniu alarmu.

Tryby pracy

Model ten posiada kilka trybów pracy. Zewnętrzne analogowe polecenie prędkości (od 0 do 10 V DC) lub sterowane parametrami wewnętrzne polecenie prędkości (maks. 7 prędkości) jest używane do płynnego sterowania prędkością i kierunkiem serwomotoru. Dostępna jest również możliwość ustawienia stałej czasowej przyspieszania i zwalniania w odpowiedzi na polecenie prędkości, funkcja blokady serwomechanizmu w momencie zatrzymania oraz funkcja automatycznej regulacji przesunięcia w odpowiedzi na zewnętrzne analogowe polecenie prędkości. Zewnętrzne analogowe polecenie momentu obrotowego (od 0 do 8 VDC) jest natomiast używane do sterowania momentem wyjściowym serwomotoru. Aby zapobiec nieoczekiwanej pracy bez obciążenia, dostępna jest również funkcja ograniczenia prędkości - stosowana np. do kontroli naprężenia.

Zabezpieczenia

Za sprawą funkcji automatycznego dostrajania w czasie rzeczywistym, można dostosować wzmocnienie serwomechanizmu do parametrów maszyny. Dzięki temu nie jest konieczny powrót do pozycji wyjściowej po utracie zasilania lub wystąpieniu alarmu poprzez jednorazowe ustawienie pozycji wyjściowej. Ograniczenie momentu obrotowego jest nakładane na serwowzmacniacz przez obwód cęgowy, w celu ochrony tranzystora mocy w obwodzie głównym przed przetężeniem spowodowanym nagłym przyspieszaniem, zwalnianiem lub przeciążeniem. Tę wartość graniczną momentu obrotowego można zmienić na dowolną, za pomocą zewnętrznego wejścia analogowego lub parametru. Funkcja wygładzania pozycji umożliwia natomiast wybór dwóch różnych trybów odpowiednich dla maszyny, dzięki czemu można uzyskać płynniejszy start lub zatrzymanie pracy w odpowiedzi na nagłe polecenie zmiany położenia.

Możliwości rozbudowy

Wzmacniacz serwo oferowany przez markę Mitsubishi może być rozbudowany o dodatkowe wejścia i wyjścia, a tym samym wzbogacony o nowe funkcje. W ten sposób do urządzenia da się wprowadzić sygnał alarmu, zbliżeniowy czujnik automatyzujący pozycję referencyjną czy dodatkowy czujnik krańcowy osi. Moduły pozycjonowania Mitsubishi mogą obsłużyć do 4 lub 8 osi, dlatego można do nich podłączyć taką właśnie ilość wzmacniaczy serwo. Każda oś otrzymuje własny numer, co pozwala na identyfikowanie wszystkich urządzeń oraz ich ręczne ustawianie. Program sterowania daje możliwość wykonania operacji, które sygnalizują modułom pozycjonowania konieczność przekazania sygnału sterowania. Program obsługi mechanizmu i jego konfiguracja są przechowywane w sterowniku logicznym, dlatego ewentualna wymiana serwowzmacniacza nie wymaga ponownego wgrywania programu. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Magsteronu, gdzie znaleźć można model MR-J3-70a firmy Mitsubishi.