Ogranicznik przepięć

Ogranicznik przepięć

07.02.2023 58

Ogranicznik przepięć jest specjalnym urządzeniem ochronnym, zabezpieczającym sprzęty podłączone do sieci przed zwarciami i przepięciami przejściowymi, które ograniczają częstotliwość i czas trwania prądu następczego. Ograniczniki nazywane są również odgromnikami, ochronnikami czy warystorami. Urządzenia takie wykorzystywane są przede wszystkim do ochrony przed awariami i uszkodzeniami różnych sprzętów pod wpływem zniszczenia sieci elektrycznej.

W jaki sposób działa ogranicznik przepięć?

Ogranicznik przepięć zapewnia skuteczną ochronę aparatury elektrycznej różnego typu. Urządzenia o takim działaniu możesz znaleźć w ofercie naszego sklepu internetowego Magsteron. Ich użycie zaleca się celem wyeliminowania ryzyka występowania przepięć na przykład podczas wyłączania lub załączania nieobciążonej linii napowietrznej. Ogranicznik może też zabezpieczyć sieć przed uderzeniem pioruna podczas burzy, chroniąc tym samym przed zniszczeniem izolacji i innych elementów. Urządzenia używane przy niskich napięciach poniżej 1000 V podzielone są na cztery klasy - A, B, C i D. Każde z nich ma nieco inne zastosowanie.

Budowa i konstrukcja

Ograniczniki klasy A służą głównie do ochrony napowietrznych linii energetycznych, a klasy B do zabezpieczania sieci przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Klasa C jest przeznaczona do ochrony instalacji przed niskimi przepięciami, natomiast klasa D znajduje zastosowanie w zabezpieczaniu urządzeń najbardziej wrażliwych na przepięcia. Do najbardziej standardowych należą ograniczniki klasy B i C, które zwykle są zbudowane z podstawy oraz wymiennej wkładki z elementem ochronnym. Do osprzętu podpina się przewody fazowe i ochronne, a ewentualnie również neutralne. W normalnych warunkach pracy i przy prawidłowym napięciu w układzie prąd nie przepływa przez ogranicznik. Wynika to z faktu, że rezystancja między podłączonymi przewodami jest bardzo wysoka. W momencie wystąpienia przepięcia następuje przepływ prądu przez urządzenie. Ogranicznik przekierowuje wówczas napięcie do ziemi, co odbywa się z pominięciem instalacji. W naszym sklepie oferujemy też inne komponenty aparatury elektrycznej.

Dopasowanie i zastosowanie

Wybór konkretnego ogranicznika powinien zależeć od wydajności instalacji elektrycznej, a także rodzaju podłączonych do niej urządzeń. Najlepszym rozwiązaniem jest dopasowanie odpowiedniego modelu jeszcze na etapie projektowania sieci, ponieważ pozwala to na optymalny dobór najważniejszych parametrów. Ochronniki każdej z klas powinny być montowane kaskadowo, ze stopniowym zmniejszeniem poziomu napięcia. W jednej rozdzielnicy możesz zastosować modele zarówno klasy B jak i C. Występują też ograniczniki hybrydowe B+C, które łączą w sobie funkcje i właściwości obu rodzajów takiego osprzętu. Warto przy tym pamiętać, że sam odgromnik nie jest w stanie zabezpieczyć instalacji przed zniszczeniami spowodowanymi przez wyładowania atmosferyczne. Aby zapewnić odpowiedni poziom ochrony, należy zapewnić odpowiednio zaprojektowany system uziemiający o niskim oporze elektrycznym.

Czym jest ogranicznik przepięć 24 V i od czego zależy jego cena?

Ogranicznik przepięć 24 V należy do najczęściej wybieranych urządzeń tego typu, a jego cena zależy głównie od podstawowych parametrów czy renomy marki. W naszym sklepie oferujemy takie ochronniki już za kilkaset złotych. Ogranicznik tego typu jest przeznaczony do współpracy z urządzeniami połączonymi linią przewodową, której napięcie nominalne to właśnie 24 V. Modele o takich parametrach znajdują szerokie zastosowanie w automatyce przemysłowej. Ogranicznik może zabezpieczyć wejścia i wyjścia sygnałów różnych urządzeń, których napięcie nie przekracza 24 V. W przypadku wystąpienia przepięcia na wejścia, następuje aktywacja zabezpieczeń i uniemożliwienie przejścia wysokiego napięcia na wyjście. Takie rozwiązanie pozwala na ochronę wejść chociażby sterowników PLC również oferowanych w naszym sklepie internetowym.

Korzyści i zalety

Ograniczniki 24 V z powodzeniem wykorzystywane są również do ochrony urządzeń przed innymi zakłóceniami w sieci, takimi jak skoki napięcia spowodowane dużymi obciążeniami, impulsy przemiennego pola magnetycznego czy fale elektromagnetyczne. Modele o takich parametrach działają jako elementy pasywne, dzięki czemu nie wpływają na pracę sprzętu w normalnych warunkach. Ich aktywacja następuje dopiero w momencie zaistnienia parametrów, które mogłyby uszkodzić podłączone sprzęty (na przykład oferowane przez nas czujniki). Ograniczniki te możesz stosować z innymi narzędziami do ochrony urządzeń, w tym bezpiecznikami czy listwami z filtrami przeciwzakłóceniowymi. Niektóre komponenty systemu mogą też wymagać dodatkowych zabezpieczeń. W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do skontaktowania się z nami, a także zachęcamy do sprawdzenia oferty innych produktów dostępnych na naszej stronie.