PLC CPU 224

PLC CPU 224

09.06.2022 97

PLC CPU 224 to ceniony model jednostki centralnej programowalnego sterownika logicznego Siemens S7-200, który działa w systemie automatyki przemysłowej SIMATIC. Ze względu na niewielkie wymiary i modułową budowę, urządzenie to jest wyjątkowo wygodne w obsłudze, praktyczne w zastosowaniu oraz uniwersalne w wielu branżach. Sterowniki z tej serii są obecnie zastępowane nowocześniejszymi systemami, jednak wciąż pozostają bardzo funkcjonalnym i ekonomicznym rozwiązaniem.

Jak jest skonstruowana jednostka centralna PLC CPU 224?

PLC CPU 224 jest urządzeniem dysponujący wieloma wbudowanymi rozwiązaniami sprzętowymi, a do programowania tej jednostki centralnej służy narzędzie inżynieryjne STEP7 w środowisku TIA Portal. Podobnie jak inne modele z tej rodziny, edycja programu może być załączana i wyłączana podczas bezpośredniej pracy. Jednostka kontroluje i modyfikuje stany zintegrowanych wejść i wyjść, wykorzystując do tego algorytm działającego programu użytkownika. Odbywa się to przy zastosowaniu wielu funkcji czasowych, logiki binarnej, liczników, zaawansowanych zadań matematycznych czy też poprzez komunikację z innymi urządzeniami.


Budowa modułowa

Oferowany model CPU jest złożony przede wszystkim z modułu procesora, obwodów wejść i wyjść oraz zintegrowanego zasilacza, a całość zamyka się w solidnej i trwałej obudowie dla poszczególnych komponentów. Sterowanie i kontrola sprzętu odbywa się przy użyciu specjalnych funkcji, dostępnych bezpośrednio po załadowaniu programu. W zależności od wersji jednostka centralna może posiadać określone porty komunikacyjne, konkretną pamięć wbudowaną, przełączniki trybu pracy, potencjometr czy zegar czasu rzeczywistego. Dostępne w naszym sklepie internetowym Magsteron odsłony tego modelu programowane są za pośrednictwem dedykowanego narzędzia STEP7 w odpowiedniej dla nich wersji. Środowisko to zapewnia dostęp do licznych funkcji tworzenia, edytowania i testowania aplikacji, a także umożliwia kontrolę procesów.

Fragment urządzenia

Możliwości wykorzystania

Jednostka ta doskonale sprawdza się przede wszystkim w systemach wyposażonych w linie produkcyjne, maszyny montażowe czy wyposażenie obróbcze. Za pomocą tego CPU można znacząco przyspieszyć cały proces programowania i wdrażania projektów, a jednocześnie podnieść ich wydajność oraz zmniejszyć potencjalną awaryjność na etapie wykonywania tych prac. Jednostka ta funkcjonuje jako podstawowy komponent sterownika oraz jest dostępna w kilku wariantach konfiguracyjnych. W każdej wersji posiada jednak wyjątkowo zwartą konstrukcję oraz szeroki zakres dostępnych funkcji, umożliwiających przetwarzanie programów w czasie rzeczywistym. Na wyposażeniu znajdują się zintegrowane wejścia i wyjścia, których ilość można zwiększyć poprzez zastosowanie modułów rozszerzających.

Konfiguracja i specyfikacja

Zależnie od wariantu modelowego, jednostka ta zasilana jest przez 24 V DC lub 100-230 V AC. Każda odsłona tego CPU dysponuje określonymi parametrami technicznymi. Do montażu urządzenia służy szyna DIN 35 MM, na której mocowane są także moduł dodatkowe w odpowiedniej ilości. Jednostka centralna jest wyposażona w specjalny wskaźnik LED do diagnostyki, który informuje o błędach oraz statusach pracy. W specyfikacji uwzględniane są także złącza komunikacyjne, pozwalające na wykonywanie połączeń z urządzeniami zewnętrznymi, np. w postaci innych PLC, paneli HMI, komputerów PC, czytników kodów kreskowych czy modemów. Na wyposażeniu CPU znajduje się ponadto wejście dla pamięci zewnętrznej, dzięki któremu można łatwo archiwizować program oraz dane.

Rozszerzenia i produkty dodatkowe

Dodatkowe moduły mogą znacząco podnieść funkcjonalność tej jednostki centralnej, która jest wyjątkowo łatwa w rozbudowie. Rozszerzające porty analogowe i cyfrowe montowane są w części przedniej CPU, nie podnoszą przy tym wymiarów samego urządzenia. Moduły dodatkowe mogą realizować także inne funkcje, np. pozwalać na wykonywanie połączeń z siecią Ethernet, czy serwerem. Ze sterownikiem tym współpracują również inne produkty, dzięki którym można przeprowadzać sterowanie w pętli otwartej, a także kontrolować silniki krokowe i serwonapędy. Dostępne są także akcesoria dodatkowe dla tej jednostki, chociażby w postaci symulatorów, kabli oraz kart SD.

Jakie dane techniczne posiadają jednostki centralne PLC CPU 224 o numerach 6ES7214-1AD23-0XB0, 6ES7214-1BD23-0XB0, 6ES7214-2AD23-0XB0 oraz 6ES7214-2BD23-0XB0?

6ES7214-1AD23-0XB0, 6ES7214-1BD23-0XB0, 6ES7214-2AD23-0XB0 oraz 6ES7214-2BD23-0XB0 to oferowane przez nasz sklep Magsteron jednostki centralne PLC CPU 224. Wszystkie dysponują 10 wyjściami i 14 wejściami cyfrowymi, z czego dwa ostatnie to wersje 224CP z dodatkowo 1 wyjściem i 2 wejściami analogowymi. Wyróżniają się także zwiększoną pamięcią na program i dane, która wynosi 12/16 KB i 10 KB w stosunku do 8/12 KB i 8 KB dla standardowej specyfikacji. Jednostki 224XP posiadają ponadto 2 porty RS485. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty, a w razie pytań zapraszamy do kontaktu.