Przekaźnik czasowy uniwersalny

Przekaźnik czasowy uniwersalny

09.04.2023 54

Przekaźnik czasowy uniwersalny to wszechstronny przyrząd elektroniczny, przeznaczony do sterowania pracą innych urządzeń w ustalonych czasach oraz z konkretną częstotliwością. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Przekaźniki te sprawdzają się w automatyce przemysłowej, a także układach oświetleniowych czy systemach ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Modele uniwersalne pozwalają na precyzyjne, wydajne i energooszczędne zarządzanie pracą wielu różnych urządzeń przemysłowych i nie tylko.

Czym się wyróżnia przekaźnik czasowy uniwersalny?

Przekaźnik czasowy uniwersalny może występować w wersjach o różnej specyfikacji technicznej, a także posiadać określony zakres funkcji. Wiele takich przyrządów i akcesoriów oferuje nasz sklep internetowy Magsteron. Do podstawowych parametrów tych urządzeń należy napięcie zasilania. Jego dobór powinien zależeć od rodzaju podłączanych urządzeń, a także wymagań realizowanych aplikacji z wykorzystaniem przekaźnika czasowego.

Innowacyjna budowa

Nowoczesne przekaźniki uniwersalne są bardzo starannie zaprojektowane, co przekłada się na ich nowoczesną konstrukcję. Głównym elementem takiego przyrządu jest specjalny moduł elektroniczny, który posiada zintegrowany timer programowalny. Przekaźnik czasowy tego typu dysponuje też jednym lub kilkoma stykami, przeznaczonymi do przełączania sterowania innymi sprzętami. Modele dostępne w naszym sklepie internetowym są przystosowane do pracy w kilku trybach pracy. Podstawowy tryb czasowy umożliwia włączanie podłączonego sprzętu na konkretny okres czasu, natomiast tryb cykliczny służy do załączania i wyłączania urządzeń w ustalonych interwałach czasowych. Do przydatnych rozwiązań należy też tryb zegara, który pozwala na sterowanie wyposażeniem w oparciu o aktualny czas rzeczywisty.

Zróżnicowane funkcjonalności

Przekaźniki tego typu realizują swoje funkcje zgodnie z ustalonym czasem pracy. W zależności od modelu, urządzenie takie może w sposób opóźniony załączać lub rozłączać podłączany sprzęt. Niektóre przekaźniki uniwersalne są też wyposażone w specjalną funkcję podtrzymania, dzięki której praca wyposażenia może być utrzymywana w wybranym czasie po utracie napięcia zasilania. Do przydatnych rozwiązań należy również funkcja impulsowania, pozwalająca na opóźnione załączanie lub wyłączanie sprzętu w ściśle określonych cyklach czasowych. Przekaźniki tego typu mogą być symetryczne lub asymetryczne. Te pierwsze zapewniają równe czasy pracy i przerw, podczas gdy drugie charakteryzują się różnymi parametrami pod tym względem.

Duże możliwości wykorzystania

Przekaźniki czasowe to przyrządy o dość prostej konstrukcji. Z tego względu nie realizują wymagających zadań procesów, za które odpowiadają chociażby dostępne w naszym sklepie sterowniki PLC. Urządzenia te są jednak bardzo uniwersalne, na co w dużym stopniu wpływają ich spore możliwości w zakresie czasowego załączania i wyłączania. Poszczególne modele możesz poddać indywidualnej konfiguracji bądź też skorzystać z ich ustawień zaprogramowanych fabrycznie. Przekaźniki uniwersalne różnią się od jednofunkcyjnych tym, że mogą pracować w wielu trybach. Z tego względu zapewniają większe możliwości i są powszechniej stosowane w systemach przemysłowych.

Jak wybrać przekaźnik czasowy uniwersalny?

Przekaźnik czasowy uniwersalny jest bardzo praktycznym urządzeniem, a w naszym sklepie internetowym znajdziesz przyrządy tego typu najlepszych marek. Dotyczy to chociażby urządzeń firmy F&F, która oferuje modele wielofunkcyjne, jednofunkcyjne, awersyjne, rewersyjne oraz cykliczne. Nowoczesne przekaźniki tego producenta korzystają z innowacyjnych rozwiązań technologicznych, dzięki czemu mogą być programowane na różne sposoby. W naszym sklepie oferujemy również różnego rodzaju czujniki firmy F&F.

Programowanie funkcji

Modele przekaźników czasowych, pozwalających na programowanie funkcji, są bardzo intuicyjne. W tym przypadku obsługa urządzenia często odbywa się przy wykorzystaniu dedykowanej aplikacji mobilnej, która pozwala na zarządzanie poszczególnymi opcjami z poziomu graficznego interfejsu. W czasie pracy z urządzeniem możesz łatwo zapisywać tworzone programy, a także poddawać je edytowaniu czy powtórnemu wgrywaniu. Takie przekaźniki są szczególnie przydatne, gdy zaprogramowania wymaga czas pracy wielu różnych elementów systemu automatyki. Zastosowanie kilku modeli programowalnych niweluje też potrzebę kaskadowego łączenia wielu zwykłych przekaźników. W takim przypadku procesy możesz też kontrolować za pomocą panelu HMI z naszej oferty.

Dodatkowe udogodnienia

Niektóre przekaźniki tego typu są wyposażone w potencjometr zewnętrzny, który bardzo dobrze sprawdza się w przypadku potrzeby częstych modyfikacji czasu pracy. Obecnie większość modeli to produkty o budowie modułowej, przeznaczone do szybkiego i łatwego montażu na szynie w rozdzielnicy. Takie rozwiązanie ogranicza cenną przestrzeń, ze względu na optymalną szerokość urządzeń. Niektóre modele są też montowane natynkowo lub w puszce. Zachęcamy do sprawdzenia oferty, a także kontaktu z naszym sklepem internetowym.