S7-1200 PT100

S7-1200 PT100

12.10.2023 39

S7-1200 PT100 to programowalne sterowniki logiczne marki Siemens, które dzięki wejściom analogowym pozwalają na podłączenie czujników temperatury. Urządzenia te należą do systemu automatyki przemysłowej SIMATIC. Pomiar wielkości fizycznych odbywa się w sposób ciągły, a do najczęściej obsługiwanych sensorów należą właśnie rezystancyjne termometry PT100. Sterowniki z tej serii współpracują też z czujnikami ciśnienia czy przepływu.

Jak działa pomiar temperatury przez S7-1200 PT100?

S7-1200 PT100 wymaga do współpracy z wejściami analogowymi odpowiedniego przetwornika pozwalającego na przetworzenie sygnału czujnika na kompatybilny sygnał 0-10 V czy 4-20 mA. PLC może też działać w oparciu o dedykowane moduły, które umożliwiają odczyt wartości temperatura bez potrzeby korzystania z zewnętrznego urządzenia. Tego rodzaju produkty rozszerzające oferuje nasz sklep internetowy Magsteron. Ich zastosowanie pozwala na utworzenie kompletnego układu do pomiaru temperatury. W naszym asortymencie znajdziesz również sterowniki PLC innych serii, np. LOGO!, S7-200, S7-1500, S7-300 czy S7-400.

Specjalistyczny układ pomiarowy

Współpraca sterownika SIMATIC S7-1200 marki Siemens z czujnikami temperatury wymaga ustalenia odpowiedniego zakresu pomiarowego, który najczęściej wynosi od 0 do 100 stopni Celsjusza. W takim przypadku sensor zwykle zasilany jest napięciem od 4 do 30 V, co pozwala na realizację procesów ze standardowymi parametrami znamionowymi 24 V DC dla większości urządzeń PLC. Sam czujnik temperatury PT100 generuje na wejściu napięcie sięgające 10 mV/C, przez co na wyjściu zawsze utrzymują się wartości od 0 V dla 0 stopni Celsjusza do 1 V dla 100 stopni Celsjusza. Sterownik logiczny SIMATIC S7-1200 dysponuje wejściem analogowym 0-10 V. Aby w pełni wykorzystać jego możliwości, można dodatkowo zastosować specjalny wzmacniacz operacyjny. Celem wyeliminowania ewentualnych zakłóceń, zalecanym rozwiązaniem jest równoległe podłączenie kondensatora do zasilania. Pomiar temperatury odbywa się w sposób dynamiczny, dlatego kondensator może być wpięty równolegle również do sygnału z czujnika.

Realizacja programu

W układzie pomiarowym wyjście sygnałowe powinno być podłączone do wejścia sterownika PLC, aby umożliwić stworzenie odpowiedniego programu oraz jego realizację. Programowanie odbywa się w środowisku projektowym TIA Portal, które zawiera odpowiednią zakładkę z adresami przypisanymi do wejść analogowych. Ich obsługa jest możliwa poprzez bloki normalizujące wartości rejestru od 0 do 1, zależnie od faktycznego wypełnienia procentowego wejścia analogowego. Tak znormalizowaną wartość należy następnie przypisać do utworzonej wcześniej zmiennej, przechowującej dane niezbędne do dalszych obliczeń. Stała podana na wejściu jest maksymalną wartością występującą w rejestrze. Do skalowania wartości przechowywanej w rejestrze służy kolejny blok, który przypisuje ją do zmiennej odpowiadającej rzeczywistej zmierzonej temperaturze. Blok jest konfigurowany poprzez wpisanie wartości minimalnej i maksymalnej zakresu pomiarowego czujnika od 0 do 100.

Jaki moduł zastosować do połączeń S7-1200 PT100?

S7-1200 PT100 umożliwia pomiar temperatury poprzez zastosowanie odpowiedniego modułu rozszerzeń RTD. Produkty tego typu posiadają określoną ilość wejść analogowych, przeznaczonych do podłączania odpowiednich sensorów. Poza PT100, moduły takie obsługują również inne czujniki - np. PT200, PT500, PT100, Ni100, Ni120, Ni200, Nu100 czy Cu10. Urządzenia te działają z określoną mocą maksymalną i są podłączane bezpośrednio do jednostki centralnej CPU.

Funkcje i możliwości

Moduły wejść analogowych typu RTD umożliwiają skuteczne podłączanie czujników temperatury, które wykorzystują do pomiaru zmianę oporu. Obliczenia są realizowane na podstawie parametrów rezystora. Moduły te charakteryzują się niewielkimi wymiarami, co wynika z ich kompaktowej budowy. Do ich zalet należy też wysoki stopień ochrony pozwalający na zastosowanie w rozległym zakresie temperatury otoczenia. Moduły dostępne w naszej ofercie mogą być używane chociażby w branży petrochemicznej, chemicznej, gazowej, naftowej, rafineryjnej czy farmaceutycznej. Zasada ich działania opiera się na wykorzystaniu charakterystycznych zmian w przewodności elektrycznej, które występują przy wahaniach temperatury. Wartości na końcach przewodów są odmienne, co prowadzi do wywołania napięcia używanego do realizacji pomiarów przez sam czujnik PT100. W naszym sklepie oferujemy również inne urządzenia stosowane w branży automatyki, m.in. panele HMI, zadajniki, konwertery, liczniki, przekaźniki czy falowniki.

Montaż i bezpieczeństwo

Moduły rozszerzeń tego typu są montowane na szynie instalacyjnej DIN. Zależnie od modelu, urządzenia te mogą realizować połączenia 2-przewodowe, 3-przewodowe lub nawet 4-przewodowe. Większość produktów posiada odpowiednie zabezpieczenia, a także zapewnia efektywną redukcję zakłóceń radiowych oraz wysoką kompatybilność elektromagnetyczną. Urządzenia marki Siemens są tworzone zgodnie z wymaganymi normami i posiadają liczne certyfikaty, atesty, zezwolenia czy homologacje. Zachęcamy do kontaktu i sprawdzenia naszej aktualnej oferty.