S7-400 CPU

S7-400 CPU

19.07.2022 126

S7-400 CPU to jednostka centralna dla tego popularnego programowalnego sterownika logicznego, który pracuje w systemie automatyki przemysłowej SIMATIC i jest produkowany przez firmę Siemens. Urządzenie to stanowi podstawę działania całego PLC, umożliwiając mu obsługę różnych maszyn technologicznych i przeprowadzanie procesów przemysłowych. CPU dla tego sterownika występują w kilku wersjach, przeznaczonych do tworzenia zaawansowanych układów sterowania dla różnych systemów.

Czym wyróżniają się jednostki centralne S7-400 CPU?

S7-400 CPU może mieć różne parametry techniczne. Poszczególne modele jednostek centralnych tego sterownika logicznego wyróżniają się dużą pamięcią i wysoką mocą obliczeniową, a także sporymi możliwościami komunikacyjnymi. Każda z nich znajduje zastosowanie w wielu aplikacjach, gwarantując efektywność współpracy z wykorzystaniem różnych sieci przemysłowych bazujących na rozproszonych układach wyjść i wejść. Wspomniane jednostki centralne są przystosowane do obsługi licznych projektów sterowania maszynami i urządzeniami, a wyjątkowo krótki czasy cyklów programowych zapewniają odpowiednią optymalizację pracy.

Innowacyjna konstrukcja modułowa

Jednostki centralne dla programowalnych sterowników logicznych S7-400 mają nowoczesną, modułową budowę. W ich konstrukcji nie występują żadne ruchome elementy mechaniczne, które mogłyby być podatne na szybkie wyeksploatowanie. W zależności od wymagań aplikacji konfiguracja sprzętowa CPU może być na różne sposoby dostosowana do indywidualnych potrzeb operatora. Poszczególne komponenty systemu sterownika montowane są na odpowiedniej szynie ze zintegrowaną magistralą. Moduły sygnałowe można umieszczać nie tylko za główną jednostką centralną, ale też w osobnych kasetach. Ich dołączanie i wymiana odbywa się nawet w czasie bezpośredniej pracy sterownika S7-400, czyli pod napięciem. CPU dla PLC z tej rodziny produktowej są przystosowane do realizacji licznych procesów komunikacyjnych przy użyciu magistrali, dzięki czemu ułatwiają kontrolę niezależnych sieci przemysłowych PROFINET i PROFIBUS. Jednostki centralne pozwalają na przypisanie różnych podsystemów do wymiany danych - zarówno między wejściami i wyjściami, jak i panelami operatorskimi HMI czy napędami elektrycznymi.

Szybka praca i obsługa sygnałów procesowych

Jednostki CPU tego sterownika Siemens wyróżniają się bardzo krótkim czasem cyklu, który oznacza czas niezbędny systemowi operacyjnemu do wykonania danego programu. Obejmuje również wszystkie sekcje i czynności systemowe, które mogłyby przerwać ten proces. Czas cyklu jest monitorowany poprzez skanowanie, uwzględniając przy tym przetwarzanie programu użytkownika. Sygnały procesowe są zapisywane lub odczytywane bez skanowaniem programowym, dzięki czemu jednostka centralna CPU posiada do nich dostęp podczas realizacji tego procesu. Sterownik S7-400 nie ma bezpośredniego połączenia z modułami sygnałowymi w czasie skanowania, jeżeli procesor nie dysponuje dostępem do adresowanego obszaru wejść i wyjść.

Panel regulujący

Jakie funkcje i możliwości zapewniają jednostki centralne S7-400 CPU?

S7-400 CPU to jednostki centralne przystosowane do szybkiej konfiguracji sprzętowej i programowej, którą można przeprowadzić bez zatrzymywania pracy urządzenia. Odbywa się to poprzez zastosowanie funkcji CiR, czyli Configuration i Run. Sterownik może też pracować w trybie izochronicznym poprzez synchronizację cyklów programowych z akwizycją sygnałów wyjściowych oraz wejściowych. Funkcja ta pozwala na poprawę wydajności, ze względu na wyjątkowo szybką obsługę danych procesowych.

Nowoczesne usprawnienia

Niektóre jednostki centralne S7-400 dostępne są w wykonaniu Fail-Safe, które znajdują zastosowanie w aplikacjach wymagających dużego bezpieczeństwa pracy oraz efektywnego eliminowania awarii współpracujących urządzeń. Niezawodność działania podnoszą natomiast rozwiązania redundantne, w ramach których odbywa się dublowanie elementów systemu sterowania. W czasie takiej pracy CPU może obsługiwać procesy nawet wówczas, gdy niektóre komponenty są niesprawne. Do przydatnych funkcji należy też Multi-computing, za pomocą której odbywa się współpraca wielu procesorów w jednym systemie z osobnym przyporządkowaniem zadań dla każdej jednostki centralnej S7-400.

Rozbudowana komunikacja

CPU sterowników z tej serii umożliwiają komunikację w wielu sieciach używanych w systemach standardowych, takich jak np. dedykowany sieciom obiektowym i lokalnym standard Ethernet. Na komunikację w czasie rzeczywistym pozwala natomiast PROFINET, dedykowany obsłudze systemów danych o cyklu stałym i deterministycznym czy układom automatyki w IT. Do komunikacji z wejściami i wyjściami używana jest z kolei siec przemysłowa PROFINUS, podczas gdy do obsługi urządzeń wykonawczych i czujników służy AS-Interface. Jednostki te obsługują też standard ANSI czy połączenia Punkt-Punkt. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego Magsteron. Poza jednostkami do sterowników PLC SIMATIC S7-400 w asortymencie posiadamy zróżnicowane urządzenia do sterowników SIMATIC PLC: S7-200, S7-1200, S7-300, S7-1500, S7-400 czy SIMATIC ET 200S oraz sterowników marek MitsubishiZelio Logic i Twido.