Separator galwaniczny

Separator galwaniczny

17.11.2022 82

Separator galwaniczny zapewnia skuteczną izolację między elementami funkcyjnymi systemu elektronicznego. Jego zastosowanie zabezpiecza przed bezpośrednim przepływem prądu elektrycznego z jednego bloku do drugiego, zapewniając przy tym utrzymanie wymiany energii i informacji między nimi za pomocą sprzężenia indukcyjnego, optycznego, pojemnościowego lub poprzez fale elektromagnetyczne czy akustyczne. Separatory zwykle stosowane są wówczas, gdy układy charakteryzują się różnymi potencjałami mas. 

Do czego służy separator galwaniczny?

Separator galwaniczny możesz znaleźć w asortymencie naszego sklepu internetowego Magsteron, gdzie oferujemy urządzenia cenionych marek - np. Dagon. Główną funkcją tego produktu jest zapewnienie solidnej izolacji między obwodami, jednak może on działać również jako konwerter sygnałów analogowych prądowych na sygnał napięciowy w ustalonym zakresie. Do zalet tego rozwiązania należy możliwość wymuszenia stałego sygnału na wyjściu analogowym, niezależnie od wartości prądowej sygnału na wejściu. Separatory mogą działać w różnych trybach pracy, a także współpracować z przetwornikami pasywnymi podłączanymi do wejścia analogowego.

Możliwości wykorzystania

Te urządzenia aparatury elektrycznej stosowane są przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Za ich pomocą można bowiem skutecznie oddzielić od całości część obwodu, która znajduje się w obszarze niebezpiecznym dla pozostałej części. Separatory służą też do obsługi potencjałów, np. w sieci energetycznej. Przy ich użyciu da się ponadto efektywnie eliminować różne zakłócenia i sprzężenia, które wynikają ze wspólnej masy. Produkty z tej grupy często wykorzystywane są jako transformatory separacyjne do przekazywania energii, a także w połączenia optycznych za pomocą transoptora lub światłowodu do przekazu informacji. Ich zastosowanie znacząco chroni przed prądami błądzącymi, które pochodzą np. z doziemień. Separatory zmieniają też sygnały z urządzeń polowych na standardowe, a ponadto zabezpieczają systemy i użytkowników przed niebezpiecznymi skutkami przepięć. W naszej ofercie znajdziesz wiele innych przydatnych akcesoriów, takich jak np. styczniki i wyłączniki.

Jakie jeszcze funkcje spełnia separator galwaniczny?

Separator galwaniczny bardzo dobrze sprawdza się jako dodatkowe zabezpieczenie w różnego rodzaju instalacjach, które wymagają ochrony przed różnicą potencjałów między urządzeniami czy różnicą prądów płynących masą sygnałową. Produkty te charakteryzują się niską tłumiennością, co ma szczególne znaczenie przy zakłóceniach spowodowanych np. dużą różnicą w długości przewodów. Nie bez znaczenia pozostaje skuteczna ochrona urządzeń przed uszkodzeniami, spowodowanymi np. wyładowaniami atmosferycznymi.

Filtracja sprzężeń i ochrona przed zwarciami

Urządzenia te są bardzo dobrze przystosowane do zabezpieczania obwodów sygnałowych przed wysokoczęstotliwościowymi sprzężeniami. W przypadku napędów sterowanych zmianą częstotliwości, wejściowy filtr separatora odpowiada za odfiltrowanie sprzężonych zakłóceń. Obwody pomiarowe i sterujące w środowisku z występującymi zakłóceniami wysokoczęstotliwościowymi są dzięki temu skutecznie zabezpieczane. Separatory zapewniają też ochronę przed zwarciami w obwodach polowych. Ich zastosowanie niweluje ryzyko, że zwarcie jednego obwodu doprowadzi do awarii całego systemu zasilania oraz uszkodzenia kabli. Separator chroni układ przed zwarciem we wszystkich obwodach, dzięki czemu usterka jednego z nich nie wywołuje zakłóceń pracy w pozostałych.

Zabezpieczenie przed przepięciami i wyrównywanie potencjałów

Istotną funkcją separatorów jest zabezpieczanie urządzeń i użytkowników przed groźnym napięciem. W przypadku wystąpienia awarii w obwodzie pomiarowym zwiększa się ryzyko wzrostu napięcia przemiennego oraz pojawienia się impulsów napięciowych. Separator chroni przed przedostawaniem się takich napięć do kontrolnego układu, a tym samym zabezpiecza operatorów i sprzęt. Urządzenia te zapewniają też efektywną współpracę urządzeń aktywnych i pasywnych, czyli source i sink w pojedynczym obwodzie. Jeżeli układ sterowania i urządzenia polowe jednocześnie wysyłają sygnał prądowy, obwód nie działa. W Magsteronie oferujemy też przekaźniki.

Rozdwajanie sygnału

Ważną funkcją separatora jest też możliwość rozdwajania sygnału wyjściowego, czyli przeprowadzania jego podziału. Jeżeli sygnał musi być wprowadzony w dwa miejsca, urządzenie odpowiada z dostarczenie sygnału wejściowego do dwóch, odseparowanych od siebie oraz równoległych wyjść. Takie zastosowanie sprawdza się np. w przypadku systemów ESD, systemów DCS czy systemów konwersji cyfrowej. Zapraszamy do sprawdzenia oferty separatorów w naszym sklepie internetowym Magsteron, a także zadawania pytań na temat poszczególnych produktów. Jesteśmy w stanie udzielić informacji na temat zastosowania, parametrów czy podłączania tych praktycznych urządzeń.