Siemens 1215C

Siemens 1215C

13.06.2022 102

Siemens 1215C to popularny model jednostki centralnej CPU, przeznaczonej dla sterowników S7-1200 tego producenta. Podobnie jak inne urządzenia z serii wyróżnia się modułową konstrukcją oraz kompaktową budową. CPU z tej serii działają w systemie automatyki SIMATIC, co pozwala na wykorzystanie ich w wielu zadaniach. Z powodzeniem sprawdzają się nie tylko w prostych projektach, ale też zaawansowanych aplikacjach z użyciem paneli operatorskich, algorytmów logicznych czy komunikacji sieciowej.

Czym się wyróżnia jednostka centralna Siemens 1215C dla sterownika S7-1200?

Siemens 1215C należy do wyjątkowo wydajnych i funkcjonalnych modeli CPU dla sterowników S7-1200. Jednostka centralna oznaczana tym symbolem jest wygodna w obsłudze i elastyczna w projektowaniu, a przy tym ma kompaktowe wymiary. Wszystko to sprawia, że w pełni spełnia założenia koncepcji integrującej elementy automatyki w ramach jednego systemu -Totally Integrated Automation. Urządzenie przystosowane jest do projektowania aplikacji przy użyciu TIA Portal STEP 7 i współpracuje z panelami HMI, co daje pewność szybkiego tworzenia projektów i ograniczenia ponoszonych kosztów. Jednostka ta standardowo dysponuje 14 wejściami cyfrowymi i 10 wyjściami cyfrowymi, a także 2 wyjściami analogowymi i 2 wejściami analogowymi. Z CPU można też połączyć płytki sygnałowe i moduły rozszerzeń. Na wyposażeniu znajdują się dodatkowe funkcje ochrony, które zabezpieczają program i dane. Użytkownik może skonfigurować hasło dostępu dla każdej aplikacji i programu, zapewniając ich bezpieczeństwo poprzez powiązanie z konkretną kartą pamięci lub jednostką.

Konstrukcja i zasada działania

CPU ma na wyposażeniu mikroprocesor, szybkie złącza sterujące, zasilacz oraz wbudowane porty komunikacyjne. Jednostka centralna działa poprzez zastosowanie różnych funkcji logicznych do wczytania aplikacji, a następnie sterowania urządzeniami w ramach tego programu oraz monitorowania ich zadań. CPU zarządza też poszczególnymi wejściami i wyjściami, ustawianymi na podstawie logiki przygotowanej przez użytkownika. W serii tej występują jednostki działające na podstawie zliczenia, logiki Boole'a, operacji czasowych czy działań matematycznych, a także komunikacji z urządzeniami inteligentnymi. Na wyposażeniu każdego CPU w tym modelu znajduje się interfejs PROFINET, pozwalający na realizację czasowej komunikacji. Jednostki da się też rozbudować za pomocą dedykowanych modułów, zyskując w ten sposób dostęp do dodatkowych protokołów.

Maszyny w zakładzie

Kluczowe funkcje

CPU z tej serii jest urządzeniem przystosowanym do obsługi bloków organizacyjnych o różnych priorytetach i poziomach przerwań. Jednostka ma też wbudowany serwer sieciowy, który pozwala na wyświetlanie standardowych oraz zdefiniowanych stron internetowych. Rozwiązaniem wyjątkowo przydatnym jest funkcja Download in Run, czyli ładowanie w czasie pracy. Tryb ten pozwala na obsługę do nawet kilkudziesięciu bloków, które można modyfikować pod kątem ustawień danych i funkcji oraz ich pobierania. Narzędzia aktualizacyjne pozwalają na unowocześnienie jednostki CPU. Na etapie programowania dostępna jest również funkcja śledzenia w STEP7, a także analizowania stanów logicznych do konfiguracji rejestrowanych danych po wystąpieniu określonego warunku wyzwalania przez urządzenie. Model ten jest również w stanie magazynować dane, a następnie je analizować za pomocą oprogramowania.

Możliwości rozbudowy

Jednostka ta umożliwia podłączanie płytek sygnałowych od frontowej części, celem uzyskania nowych wejść i wyjść. Płytki komunikacyjne służą natomiast do zwiększania funkcji w zakresie komunikacji. Dostępna jest ponadto płytka bateryjna, która pozwala na podtrzymanie pracy zgodnie ze wskazaniami zegara czasu rzeczywistego. Po lewej stronie jednostki centralnej są natomiast podłączane moduły rozszerzające SM, które zwiększają funkcjonalność o czujniki termopary, RTD oraz inne rozwiązania. Wyjątkowo przydatne są też moduły komunikacyjne, czyli procesory podnoszące specyfikację CPU o dodatkowe porty - np. w standardzie RS485, PROFIBUS i AS-Interface dla PtP, USS i Modbus. Procesory komunikacyjne są kompatybilne z siecią GPRS oraz innymi standardami, a maksymalnie można do jednostki podłączyć 3 takie produkty z lewej strony.

Jaką specyfikację techniczną mają jednostki Siemens CPU 1215C o numerach 6ES7215-1BG40-0XB0, 6ES7215-1BG31-0XB0 oraz 6ES7215-1AG31-0XB0?

6ES7215-1BG40-0XB0 (AC/DC/Przekaźnik), 6ES7215-1BG31-0XB0 (AC/DC/Przekaźnik) oraz 6ES7215-1AG31-0XB0 (DC/DC/DC) to oferowane w naszym sklepie jednostki centralne Siemens CPU 1215C. Poszczególne modele różnią się przede wszystkim wielkością pamięci wbudowanej, a także rodzajem zasilania oraz kilkoma parametrami technicznymi Każdy z dostępnych modeli ma wymiary 100 mm x 130 mm x 75 mm i jest przystosowany do eksploatacji w temperaturze z zakresu od -20 do 60 stopni Celsjusza. Ze szczegółową specyfikacją każdego z nich można się zapoznać na kartach produktowych. Zapraszamy do kontaktu i sprawdzenia oferty naszego sklepu Magsteron.