Siemens ET 200SP

Siemens ET 200SP

25.01.2022 134

Siemens ET 200SP to nowoczesna stacja wejść i wyjść, pozwalająca na komunikację rozproszonych urządzeń w sieciach Profinet oraz Profibus-DP. System ten wyróżnia się dużą wydajnością i niezawodnością pracy, a także ogromnymi możliwościami rozbudowy. Do stacji podłączać można wiele dodatkowych elementów, w tym moduły sterowania, moduły technologiczne, moduły softstarterów silnikowych czy moduły falowników i czujników. Szeroki wybór produktów współpracujących z tym systemem oferuje Magsteron.

Jakie zalety posiada system rozproszonych wejść i wyjść Siemens ET 200SP?

Siemens ET 200SP jest stacją o modułowo-bitowej konstrukcji, która znacząco zwiększa możliwości aplikacji realizowanych w systemie automatyki SIMATIC. Urządzenie to posiada solidną, a przy tym kompaktową obudowę. Ze względu na liczne zabezpieczenia, stację eksploatować można nawet w obszarach narażonych na duże naprężenia mechaniczne. Jednostka centralna stacji zintegrowana jest z różnymi interfejsami komunikacyjnymi, umożliwiającymi wstępne przetwarzanie danych na poziomie wejść oraz wyjść. Rozwiązanie to odciąża CPU, dzięki czemu do obsługi kluczowych operacji wykorzystywanych jest więcej zasobów.

Prostota montażu

Stacja ta działa w systemie modułowym, dzięki czemu poszczególne elementy montowane są na szynie. Części zatrzaskowe i prowadzące są bezpośrednio zintegrowane z modułami, przez co tylną magistralę danych można łatwo zestawić poprzez docisk poszczególnych produktów obok siebie. Montaż w takiej formie przebiega szybko i łatwo, a także usprawnia samą obsługę. Czujniki i aktywatory podłączane są do modułów sygnałowych bez konieczności używania stojaków i listew, dzięki czemu ryzyko popełnienia błędów montażowych pozostaje bardzo niskie.

Przejrzyste i szybkie okablowanie

Niemałą zaletą jest zwiększenie przejrzystości oraz uproszczenie okablowania, oddzielonego od modułów sygnałowych. Konstrukcja stacji bazuje bowiem na rozdzieleniu mechanicznych i elektrycznych podzespołów. Okablowanie można przeprowadzić przed instalacją i uruchomienie elektroniki, co chroni moduły sygnałowe przed uszkodzeniem w wyniku złego dopasowania. Dodatkowym atutem jest możliwość zrealizowania testów uruchomienia obwodów wejść i wyjść, skracające i upraszczające start systemu. Moduły da się wymieniać w czasie pracy stacji, a także bez ingerencji w okablowanie. Takie rozwiązanie przyspiesza ewentualne naprawy.

Wygodna integracja

Oferowany przez nas system rozproszonych wejść i wyjść da się łatwo zintegrować z innymi elementami sterowania SIMATIC. Wygodną współpracę z kontrolerami zapewnia narzędzie STEP7 w środowisku TIA Portal, za pomocą którego stację ET można skonfigurować w sposób identyczny z podzespołami centralnymi. Inżynierię da się przeprowadzić zarówno zdalnie poprzez wykorzystanie połączenia sieciowego, jak i lokalnie na terenie obiektu. Proces integracji ze sterownikami innych firm należy wykonać przy pomocy bibliotek GSD/GSDML za pośrednictwem Profinet lub Profibus, konfigurując w ten sposób stację poprzez wykorzystanie oprogramowania, które sugeruje producent.

Dlaczego warto zdecydować się na zastosowanie stacji rozproszonych wejść i wyjść Siemens SIMATIC ET 200SP?

Siemens SIMATIC ET 200SP to wyjątkowo uniwersalny, funkcjonalny i praktyczny system, który oferuje bardzo dużo możliwości w różnych zastosowaniach z zakresu automatyki przemysłowej. W znaczącym stopniu wynika to z łatwej dostępności modułów sygnałowych, a także przystosowania stacji do eksploatacji w zróżnicowanych środowiskach. System ten można użytkować nawet w strefach zagrożonych wybuchem, ze względu na obecność licznych zabezpieczeń.

Inżynierowie

Kompaktowa budowa

Stacja ET firmy Siemens bardzo dobrze sprawdza się wówczas, gdy konieczne jest korzystanie z wielu wejść i wyjść w przestrzeniach ograniczonych pod względem dostępnego miejsca. System ten posiada bardziej kompaktową budowę niż standardowe układy, dzięki czemu znacząco redukuje okablowanie. Ze względu na automatyczną budowę magistrali danych, poszczególne przewody sygnałowe i silnikowe można prowadzić do zacisków bezpośrednio i bez stosowania listew pośredniczących. Zastosowanie dodatkowych interfejsów i magistrali nie jest konieczne nawet przy używaniu modułów safety. Aby zachować miejsce w slotach na przeszłą rozbudowę, wystarczy zastosować moduły rezerwowe. Montaż terminali odbywa się natomiast z wykorzystaniem automatycznych linii eliminujących ryzyko błędów instalacyjnych.

Niezawodne zabezpieczenia

Jednym z najciekawszych rozwiązań w systemie ET jest hot swapping, czyli funkcja wymiany modułu w czasie użytkowania stacji. Po wystąpieniu usterki, moduły elektroniczne można zdemontować bez zatrzymywania pracy. Działanie stacji jest utrzymywane, dzięki czemu może ona funkcjonować dalej i nie naraża zakładu na kosztowne przestoje w pracy oraz konieczność ponownego uruchamiania. Ze względu na konstrukcję przednich złączy sygnałowych, przy wymianie modułu nie trzeba ingerować w okablowanie. Krzywki kodowe chronią z kolei przez zainstalowaniem złączy w niewłaściwych modułach. Na niezawodność systemu wpływa też możliwość redundancji komponentów. Stację IP da się połączyć z magistralą danych za pomocą dwóch interfejsów Profibus. Jeżeli jeden z nich ulegnie awarii, drugi automatycznie przejmuje kontrolę nad systemem i zabezpiecza przed przerwaniem pracy.

Duże możliwości rozbudowy

System rozproszonych wejść i wyjść ET da się rozbudować nawet podczas bezpośredniej pracy instalacji, np. poprzez dodanie nowych modułów sygnałowych, aktywatorów i czujników czy modyfikację parametrów. Funkcjonalność ta znacząco zwiększa możliwości zastosowania stacji SIMATIC w wymagających aplikacjach procesowych, które z uwagi na wysokie koszty ponownego startu nie powinny być zatrzymywane. Konfigurację sprzętową da się zrealizować po podłączeniu systemu do sterownika PLC. Przy dodawaniu lub usuwaniu elementów można skonfigurować nowe węzły procesowe, a także korygować parametry przy wymianie czujnika na komponent o innej specyfikacji i parametrach.

Komfortowa i bezpieczna obsługa

Stacja rozproszonych wejść i wyjść firmy Siemens opracowana została w taki sposób, aby zapewnić wygodę obsługi znaną z aplikacji systemu Windows, systemów wizualizacji oraz sterowników logicznych PLC. Urządzenie to można dowolnie rozbudowywać oraz aktualizować, uzyskując przy tym wysoką kompatybilność z innymi komponentami automatyki. Przy zastosowaniu odpowiednich działań prewencyjnych, system ten pozwala na uzyskanie bardzo bezpiecznej pracy całej instalacji korzystającej z rozproszonych wejść i wyjść. Poszczególne elementy automatyki muszą być jednak integrowane z zachowaniem zasad w zakresie ochrony maszyn i urządzeń. Ma to szczególne znaczenie nie tylko w przypadku produktów systemu SIMATIC, ale też komponentów oferowanych przez inne firmy. Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem naszego sklepu internetowego Magsteron, w którym dostępnych jest wiele urządzeń dedykowanych stacji ET.