Siemens PLC S7-1200

Siemens PLC S7-1200

01.12.2021 152

Siemens PLC S7-1200 to rodzina swobodnie programowalnych sterowników logicznych, bazujących na modułowym systemie automatyki SIMATIC. Urządzenia te mają niewielkie wymiary, a ich zaawansowana specyfikacja pozwala na efektywne wykorzystanie z wielu aplikacji. Dostępne w Magsteronie sterowniki z serii S7-1200 sprawdzają się zarówno w prostych projektach, jak i w tych wymagających realizacji zaawansowanych algorytmów logicznych, współpracy w systemach sieciowych czy wygodnej obsługi paneli HMI.

Jak opracowany został sterownik PLC S7-1200 firmy Siemens?

PLC S7-1200 to sterownik firmy Siemens, który opracowany został w sposób zapewniający wysoką wydajność pracy przy zachowaniu kompaktowej budowy. System ten opiera się na założeniach Totally Integrated Automotion, określających optymalną wygodę i elastyczność projektowania poprzez wykorzystanie narzędzia STEP7 w oprogramowaniu TIA Portal. S7-1200 efektywnie współpracuje z panelami operatorskimi SIMATIC HMI Basic, które pozwalają na obsługę projektów za pomocą tego programu WinCC. Takie rozwiązanie przyczynia się do znaczącego zredukowania czasu opracowywania aplikacji, a jednocześnie ogranicza ponoszone koszty.

Jak działają jednostki centralne CPU?

Każda jednostka centralna sterownika posiada mikroprocesor, wejścia i wyjścia, wbudowany zasilacz, szybkie złącza do sterowania napędami oraz zintegrowany port PROFINET. Po wczytaniu programu, CPU korzysta z funkcji logicznych do monitorowania pracy urządzeń oraz sterowania nimi w ramach aplikacji. Jednostka nadzoruje poszczególne wejścia oraz wyjścia, ustawiając je zgodnie z logiką opracowaną w programie użytkownika. Funkcjonalność ta może bazować na operacjach czasowych, zliczaniu, logice boole'a, komunikacji z innymi urządzeniami inteligentnymi czy złożonych operacjach matematycznych. Interfejs PROFINET dostępny na wyposażeniu każdego CPU pozwala na komunikację sieciową. Istnieje też możliwość rozbudowy o dodatkowe protokoły, poprzez zastosowanie modułów PROFIBUS, RS485, RS232 czy GPRS.

Jakie funkcje posiada ten sterownik?

S7-1200 posiada funkcje obsługi nowych bloków organizacyjnych OB, włącznie z różnicami poziomów priorytetów oraz przerwań. Dostępny web serwer może wyświetlać zarówno standardowe strony internetowe, jak i ten zdefiniowane przez użytkownika w komputerze PC lub urządzeniu mobilnym. Przydatną funkcją jest Download in RUN, czyli ładowanie w trybie pracy. Tryb ten pozwala na obsługę nawet dwudziestu bloków, dodawanie i modyfikowanie tagów w blokach danych i blokach funkcyjnych czy pobieranie danych. Zaawansowane narzędzia umożliwiają aktualizację firm ware dla jednostki centralnej, modułów rozszerzeń, płytki sygnałowej czy modułów komunikacyjnych. Sterowniki obsługują funkcję śledzenia w STEP7, a także analizatora stanów logicznych do konfiguracji rejestrowanych danych po spełnieniu definiowanego warunku wyzwalania przez procesor. CPU może przechowywać dane, które następnie da się analizować w STEP 7.

Zakład produkcyjny

Jak można rozbudować możliwości sterownika Siemens PLC S7-1200?

Sterownik Siemens PLC S7-1200 pozwala na podłączanie różnego typu modułów rozszerzeń oraz płytek sygnałowych, które służą do rozbudowy standardowych funkcjonalności urządzenia. Do jednostki centralnej dołączyć można również moduły komunikacyjne, obsługujące dodatkowe protokoły. Standardowo S7-1200 korzysta z interfejsu PROFINET, a także wbudowanych wejść (6-14) i wyjść (4-10). Szybkie I/O mogą współpracować z systemami nadzoru ruchu. Sterowniki posiadają też generatory impulsowe do generowania przebiegów PWM i PTO. Jednostka może ponadto posiadać do 6 szybkich liczników.

Jakie rozszerzenia można podłączyć?

CPU pozwala na zastosowanie jednej płytki rozszerzającej. Płytki sygnałowe SB dołączane są od strony przedniej jednostki i uzupełniają ją o dodatkowe porty I/O, natomiast płytki komunikacyjne CB dają możliwość uzyskania następnego portu komunikacyjnego. Płytka bateryjna BB służy do długotrwałego podtrzymywania pracy zgodnie z zegarem czasu rzeczywistego, a moduły rozszerzeń SM podłączane są z prawej strony CPU i zwiększają jej funkcjonalność o dodatkowe wejścia i wyjścia analogowe lub cyfrowe, czujniki RTD i termopary czy I/O-Link Master SM 1278. Na szczególną uwagę zasługują moduły komunikacyjne SM oraz procesory komunikacyjne CP. Rozszerzenia tego typu podnoszą podstawowe możliwości komunikacyjne sterownika, uzupełniając jego specyfikację o porty w standardzie PROFIBUS, AS-I Master lub RS232/RS485 dla Modbus, PtP i USS. Procesory komunikacyjne CP są dodatkowo kompatybilne z innymi standardami połączeniowymi, w tym siecią GPRS. Jednostka centrala obsługuje do łącznie 3 modułów komunikacyjnych, dołączanych z lewej strony CPU lub innego CP/CM zestawionego z urządzeniem.

Dlaczego warto wybrać sterownik Siemens PLC S7-1200?

Sterownik Siemens PLC S7-1200 dysponuje wbudowanymi funkcjami zabezpieczającymi, które zapewniają wysoki poziom ochrony dostępu do procesora oraz programu sterującego. CPU chronione jest hasłem, pozwalającym na skonfigurowanie obsługi poszczególnych funkcji. Urządzenie korzysta również z zabezpieczenia "know-how protection", przeznaczonego do ochrony kodu w określonym bloku. Na uwagę zasługuje też ochrona przed kopiowaniem, która polega na powiązaniu utworzonego programu z konkretną jednostką centralną lub kartą pamięci.

Jak wygląda montaż?

Wszystkie urządzenia należące do serii 1200 zaprojektowano w sposób, który zapewnia wyjątkową prostotę instalacji. Sterowniki te posiadają uniwersalne i kompaktowe wymiary, dzięki czemu pozwalają na efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Jednostki centralne, moduły rozszerzające oraz pozostałe elementy systemu przystosowane są do montażu na szynie DIN lub specjalnej płycie montażowej. W pierwszym przypadku wystarczy zastosować dedykowane zaczepy montażowe, które da się zatrzasnąć w rozsuniętych pozycjach. Takie rozwiązanie pozwala na bezpośrednie zamocowanie modułu na płycie, ścianie czy drzwiach szafy sterującej przy użyciu śrub. Wymiary wewnętrzne otworu dla zaczepu DIN do 4,3 mm. Pod oraz nad modułem należy pozostawić przynajmniej 25 mm wolnej przestrzeni, aby zapewnić swobodny przepływ chłodzącego powietrza. Sterowniki instalować można zarówno poziomo, jak i pionowo.

Jakie instrukcje programowania obsługuje sterownik?

Za pomocą sterownika korzystać można z wielu instrukcji programowania, włącznie z ustawianiem tagów sygnału, zapisywaniem czasu lokalnego, określaniem maksymalnej długości ciągu znaków, obsługą adresów i receptur procesowych czy definiowaniem przerwań dziennych. Jednostka centralna jest w stanie sterować ruchem zgodnie z parametrami zapisu i odczytu, a także korzystać z ulepszeń HSC oraz usprawnień PTO/PWM, przypisujących instrukcje dla każdego wejścia i wyjścia czy płytki sygnałowej. Sterownik ten posiada również zaawansowane funkcje biblioteczne, włącznie z kontrolą wersji. Zapraszamy do skorzystania z oferty naszego sklepu Magsteron, w której znajdziesz wiele produktów z serii S7-1200.