Siemens S7 Modbus/TCP

Siemens S7 Modbus/TCP

12.07.2023 68

Siemens S7 Modbus/TCP jest specjalnym oprogramowaniem wykonawczym, które umożliwia komunikację sterowników programowalnych SIMATIC S7 z komponentami automatyki zgodnymi z protokołem Modbus/TCP. Platforma ta znajduje zastosowanie w modernizacji i rozbudowie instalacji przemysłowych, a przy tym obsługuje PLC i inne urządzenia wielu producentów. Oprogramowanie jest proste w obsłudze i umożliwia przeprowadzenie konfiguracji z poziomu intuicyjnego kreatora lub edytora.

Jak działa oprogramowanie wykonawcze Siemens S7 Modbus/TCP?

Siemens S7 Modbus/TCP jest narzędziem dostępnym w różnych odsłonach, z których wiele możesz znaleźć w naszym internetowym sklepie - Magsteron. Oprócz tego oferujemy również inne komponenty automatyki przemysłowej, m.in. czujniki, falowniki, przekaźniki, zasilacze, złącza czy przemysłowe komputery. Do realizacji prac inżynierskich z wykorzystaniem proponowanego urządzenia Siemens można zastosować oprogramowanie STEP7 na platformie TIA Portal. Standard Modbus/TCP sprawdza się doskonale w nowoczesnych sieciach komunikacyjnych i został opracowany na bazie używanego na całym świecie protokołu Modbus, który posiada otwartą strukturę i jest w pełni kompatybilny z systemami różnych producentów.

Funkcje protokołu

Modbus/TCP (Transmission Control Protocol) standardowo korzysta z interfejsu PROFINET do celów komunikacyjnych TCP/IP w sterowniku logicznym. Aby go zastosować w modelach z serii SIMATIC S7 nie trzeba uwzględniać dodatkowych modułów do komunikacji. Protokół ten opiera się na połączeniach w otwartym standardzie OUC, czyli Open User Communication. Jego konfiguracja może dotyczyć wielu połączeń typu klient-serwer nie tylko z PLC, ale też dostępnymi w naszej ofercie panelami operatorskimi HMI. W każdym połączeniu udział bierze indywidualnie przypisywany blok danych, a także unikalny numer portu.

Efektywna komunikacja

Do komunikacji ze stacjami Modbus/TCP można zastosować zarówno procesor komunikacyjny CP, jak i wbudowany w jednostkę centralną sterownika SIMATIC S7 interfejs PN. Urządzenia firmy Siemens zostały opracowane z myślą o komunikacji z wieloma stacjami tego typu jednocześnie, a jedynym ograniczeniem są zasoby połączeniowe dostępnego modelu CPU. Praca protokołu odbywa się w standardzie klient-serwer, gdzie klient jest stacją aktywną, a serwer pasywną. Do wymiany danych w komunikacji między partnerami może dojść przy wykorzystaniu określonych kodów funkcyjnych. Na etapie transmisji PLC może spełniać funkcję zarówno klienta, jak i serwera.

Możliwości wykorzystania

W przypadku zastosowania sterownika S7 jako klienta, aktywacja zadania prowadzi do wygenerowania ramki danych Modbus na podstawie obecnie ustalonych parametrów oraz jej przesłania do partnera sprzęgającego przy użyciu połączenia TCP/IP. Partner otrzymuje odpowiedź, po czym potwierdzana jest zgodność danych i realizacja pożądanych działań - np. odczytu lub zapisu danych. W przypadku wystąpienia błędów w procesie przetwarzania, zostaną one wskazane w bloku Modbus. Jeżeli natomiast sterownik SIMATIC S7 jest używany jako serwer, bloki są odczytywane po żądaniu klienta. W tym przypadku weryfikacja odebranej ramki klienta prowadzi do wygenerowania odpowiedzi, a następnie wykonania żądanych operacji zapisu lub odczytu danych. Błędy również będą w takiej sytuacji wskazywane w bloku Modbus.

Do czego służy oprogramowanie Siemens S7 Modbus/TCP w odsłonach 2XV9450-1MB00 i 2XV9450-1MB11?

2XV9450-1MB00 i 2XV9450-1MB11 to numery katalogowe dostępnego w naszym sklepie internetowym oprogramowania wykonawczego Siemens S7 Modbus/TCP w edycjach CP oraz RED V2. Oba produkty oferujemy w wersji z licencją pojedynczą na płycie CD. Wariant CP może współpracować z systemami S7-300 i dodatkowo stacjami ET 200S, podczas gdy RED V2 działa także dla sterowników redundantnych S7-400H. W obu przypadkach możliwa jest obsługa licznych języków programowania, takich jak SCL, STL, LAD, CFC czy FBD. Na płycie CD znajduje się dokumentacja po angielsku oraz niemiecku.

Edycja CP

Narzędzie w wersji CP umożliwia realizację prac inżynierskich w oprogramowaniu STEP7 w odsłonach V11 i V14. Platforma jest przystosowana do obsługi komunikacji jako klient lub serwer Modbus, a dopuszczalny rozmiar danych użytkownika na jedno zadanie sięga 250 bajtów. Dla danych lokalnych dostępne jest 288 bajtów, z kolei maksymalna długość FB w pamięci RAM to 18 bajtów. Oprogramowanie jest przystosowane do pracy z danymi wieloportowymi, a także dysponuje zaimplementowanymi kodami funkcyjnymi. Do konfiguracji służy prosty i intuicyjny kreator.

Edycja RED V2

W przypadku wersji RED V2, do inżynierii można zastosować STEP7 w odsłonie V11. Wariant ten jest przystosowany do obsługi redundancji, przez co może być stosowany do konfiguracji systemów S7-H. W tym przypadku komunikacja jest dostępna jako klient i serwer Modbus. Maksymalnie dane użytkownika mogą sięgać 250 bajtów na jedno zadanie. Dla danych lokalnych dostępne jest 302 bajtów, a długość FB w pamięci RAM dopuszczalnie wynosi 24 kilobajty. Narzędzie jest przystosowane do obsługi danych wieloportowych i sprzężeń master-slave, a ponadto posiada zintegrowane kody funkcyjne. Zapraszamy do sprawdzenia naszego asortymentu, a w razie jakichkolwiek pytań do kontaktu.